Vajon fognak tenni a kormányok valamit a jövőben a demográfiai hanyatlás ellen?
(a cigányokat nem veszem ide, mert az ő számuk sem fog a végtelenségig nőni, Bulgáriából pl ők is vándorolnak el)
Ez a probléma egész Közép-, és Kelet-Európát érinti a Balkán-félszigettel együtt.
Szerintetek lesznek ez ellen intézkedések? Sikeresek lesznek-e vajon?
Vagy hagyja mindenki, hogy az országok elöregedjenek, legyengüljenek, és kihaljanak, összeomoljanak?
"Egyedül Koszovóban és Albániában növekszik a népesség."
Akkor ezen két ország halálra ítélte magát.
Lokális vagy globális szinten érted a kérdést?
Mert ez nem csak "egész Közép-, és Kelet-Európát érinti a Balkán-félszigettel együtt." Hanem ez konkrétan egy világtrend! Hosszabb távra kivetítve minden országban el fog kezdődni a népességcsökkenés. Például van olyan becslés is, hogy 2150-re csak hárommilliárd fő lesz a világ népessége! Jó ez a legpesszimistább verzió, hiszen 2050-re még valószínűleg elérjük a kereken tízmilliárdot.
De az egy világszintű trend, hogy csökken a születések száma.
Lokálisan persze, hogy érzékenyen érint minket, mert Európát ütötte meg leginkább a népességcsökkenés. Ez a demografikus paradoxon minél nagyobb a GDP egy országban, úgy csökken a gyermekvállalási hajlandóság. Ez alól tudtommal egyedül Szaúd-Arábia a kivétel.
És mégis mit tegyenek a kormányok a demográfiai hanyatlás ellen? Menjen ki Orbán Viktor, és csináljon minden magyar nőnek gyereket?
Lehet támogatni a családokat anyagilag, a mostani magyar kormány csinálja is, de ez sokat nem segít. Talán sikerül tíz év alatt 1,4-ről 1,8-ra emelni az átlagos gyerekszámot, de még a nullszaldós 2 is nagyon távolinak tűnik, hát még a szomszédos népek sokgyerekes családmodellje.
Ráadásul az általános anyagi helyzet javítása még ronthat is az ügyön, mert a gazdag országokban jellemzően kevesebb gyerek születik, viszont vonzóbbak a bevándorlók számára. Talán a nálunk sokkal jobban élő németeknél, angoloknál sok gyerek születik? Hát nem.
Szóval adhatnál a kormánynak valamilyen tanácsot, mert ez nem egy olyan probléma, ami ellen csak úgy tenni lehet valamit. Az emberek maguk döntik el, hogy vállalnak-e gyereket. Ebbe a kormánynak nincs beleszólása. Minden népnek jogában áll lehúzni magát a vécén.
Nem hiszem, hogy képesek lennének a kormányok megállítani a természetes fogyást. Ehhez az európai, nyugati kultúrát, társadalmat kellene megváltoztatni.
Az alacsony születésszám, elöregedés probléma, de azért még mindig jobb, mint a túlnépesedés vagy ha betegségek, háborúk miatt hullanának a fiatalok. Kelet-Európa, Magyarország sem fog kihalni. Például ha 2050-ben leszünk 8 millióan és évente 1%-kal csökken a lakosság, akkor is 2100-ban 4,8 millió, 2200-ban 1,7 millió lakosa lenne az országnak, 2300-ban 650 ezer...
A fejlett Nyugat-Európa közelsége és a kedvező éghajlat viszonylag vonzó bevándorlási célponttá is teheti majd a térségünket a világban.
A vidék, falvak hosszútávon valószínűleg nagyrészt elnéptelenednek Kelet-Európában, de ez sem csak itteni jelenség, megfigyelhető Nyugat-Európában, Észak-Amerikában, Kínában, Japánban is és az urbanizáció globális jelenség.
Lokális problémára gondoltam.
De nem úgy van, hogy a demográfia ingadozik? Tehát hogy növekszik, majd sokáig csökken, és egy idő után megint elkezd növekedni?
Franciaországban és Írországban érdekes, növekszik az őslakosok száma.
Albániában és Koszovóban is, pedig azok elég nagy lepratelepnek számítanak.
Ezt nem úgy kell értelmezni, hogy az ingadozás szabályos. Ingadozik, ez természetes, de nem követhető módon. A '80-as években például Magyarország népessége 10,7 millió fő volt, most nagyjából 9,9 (vagy kevesebb valamivel), de ez a csökkenés nem folyamatos volt. Azt hiszem a legnagyobb fogyás a időszakban 2004-2007 között volt, most valamelyest több a születés, ennek ellenére évente 30 ezer ember "tűnik el", ha csak a természetes fogyást vesszük figyelembe.
Ez ellen tenni kell! A KSH előrejelzései szerint, (ha átlagot vesznek a népességfogyásban) 2030 és 2040 között keresztezi majd egymást két vonal a diagramban. Több lesz az eltartott, mint a dolgozó. Ennek a fogyásnak komoly gazdasági következményei lehetnek. Az ideális természetesen az lenne, ha vagy 0%-os lenne a népességváltozás, vagy minimális mértékben növekedne. Nézd az országok korfáját, ott jól látszódnak az ilyen adatok.
Valaki írta a GDP arányos népességváltozást. Nem tudom, nem találkoztam még ilyen adatokkal. De Szaúd-Arábiát kiegészítem Izlanddal, ott több mint 50 ezer USD az egy főre jutó GDP, ennek ellenére növekszik a népessége. Franciaországot és Írországot meg fogom nézni, érdekel a téma engem is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!