Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A briteknél miért nem lehet...

A briteknél miért nem lehet pártlistára szavazni és ez ellen miért nem tiltakozik az EU?

Figyelt kérdés

Ez hatalmas aránytalanságokat okozhat a képviseleti demokráciában.

Ennél még a német, magyar vegyes választási rendszer is sokkal arányosabb.



2015. máj. 9. 14:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ott ennek már több évszázados hagyománya van, mindig is így működött. Az emberek egyéni képviselőkre szavaznak, de ott sokkal jobban tartják a kapcsolatot a képviselőikkel, mint itt.
2015. máj. 9. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%
Valóban több évszázados hagyománya van, mindemellett az ország 650 választókerületre van osztva, így azért mindenkinek csurran-cseppen valamennyi. Tény, hogy a nagy pártokat extrém módon előnyben részesíti, de teljesen igazat szólt az első válaszoló: ott mind a mai napig sokkal jobban tartják a választókkal a kapcsolatot a politikusok. Nagyon sok politikus évtizedeken keresztül hozni tudja a választókerületét, mert annyira népszerű és annyira szeretik ott, pártlogótól függetlenül. Szerintem ne akarjuk összehasonlítani a 2011-ben összetákolt magyar választási rendszerrel, a magyar pártokat pedig végképp ne említsük egy lapon a britekkel.
2015. máj. 9. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
78%

Annyit fűznék az elfuserált kérdésedhez...


A német választási rendszer majdnem tökéletesen arányos, és a magyar választási rendszernek sosem volt köze a némethez. :))) Amúgy igen, mind a kettő vegyes.


És egy tisztán területi-perszonális rendszert nem lehet összevetni egy PR vagy vegyes rendszerrel... Teljesen más politikai, társadalmi kultúrára és történelemre épül.

2015. máj. 9. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
27%
Engem nem zavar hogy a demagóg UKIP emiatt kiszorul a parlamentből.
2015. máj. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Mi az, hogy még a német is arányosabb? A német rendszer teljesen arányos, még plusz mandátumokat is kiosztanak, ha kell, hogy minden párt kb annyi helyet kapjon, amennyit a szavazatok alapján érdemel. Az angolszász parlamentarizmus meg teljesen más, nem lehet összehasonlítani. Több száz éves demokrácia, ott a képviselők tényleg képviselnek, nemcsak pártkatonák, mint a fiatal demokráciákban.
2015. máj. 9. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Azért alakult így, mert Nagy-Britannia a világ vezető birodalma volt, és nem tehette ki magát belpolitikai bizonytalanságoknak - szükségük volt egy erős kormányra. És egyébként a helyi öntudat is nagyon erős arrafelé, és a parlamentben is sokkal jobban megvalósul a helyi érdekek képviselete, mint nálunk.

Egyébként jól jellemzi az angol demokráciát, hogy így lett meg szorosan a győztes párt többsége. Ha nálunk is az angol választási rendszer működne, a Fidesznek 80% feletti többsége lenne... A kiegyensúlyozott angol politikai viszonyok között egy listás választás után képtelenség lenne kormányt alakítani - de mindenképpen csak kemény kompromisszumok árán, egymástól lényegesen eltérő nézeteket valló pártok koalíciójában, ahol mindenki mindent megvétóz. Egy nagy birodalom ezt a káoszt nem engedheti meg magának.

2015. máj. 9. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ennek nincs köze a birodalomhoz. Régen az első országgyűlésekre mindig egy-egy földrajzi helyről jöttek a képviselők vagy követek és aztán így alakultak ki a választókerületek. Magyarországon is így volt, a századfordulón csak egyéni képviselők voltak. Csak a briteknél nem történt semmi olyan, ami miatt megszakadt volna a parlamentarizmus, így nem is változtattak a rendszeren. Az arányos választási rendszer modern találmány.
2015. máj. 10. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A 3-as válaszolónak!

Az 1990-2011 között érvényben lévő magyar választási rendszer a németen alapult (persze némi változtatást eszközölve). Elnézést, hogy némileg eltértem a témától.

2015. máj. 10. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!