Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Franciaországban régebben...

Franciaországban régebben szocializmus szerű rendszer volt?

Figyelt kérdés

Charles De Gaulle alatt nagyon sok mindent, ipari vállalatok.


[link]



"A kapitalista és állami irányítás alatt álló gazdaság sajátos keverékeként a kormányzat mélyen beavatkozott a gazdasági életbe fő eszközként ötéves tervezési ciklusokat alkalmazva"


"Ezek közé tartozott például a marseilles-i kikötő fejlesztése (amely rövidesen a harmadik legnagyobb európai, és a legnagyobb mediterrán kikötővé vált), a Caravelle utasszállító repülőgép-projekt (az Airbus egyik elődje) támogatása, a francia-brit együttműködésben készülő Concorde utasszállító toulouse-i gyártásáról hozott döntés, a francia autóipar fejlesztése (az állami tulajdonú Renault-val a középpontban) és a Párizst a tartományokkal összekötő első autópályák építése. E projekteknek köszönhetően a francia gazdaság a 19. század óta nem látott növekedést ért el."


"1964-ben a francia GDP 200 év után először haladta meg a britet, és ezt a pozíciót a francia gazdaság egészen a '90-es évekig tartani is tudta. Erre az időszakra Franciaországban mindmáig nosztalgiával emlékeznek, mint „Trente Glorieuses”, a gazdasági fellendülés harminc dicsőséges évének csúcspontjár"



2015. máj. 25. 10:26
 1/5 anonim ***** válasza:
Az állami tervutasításos gazdaság nem egyenlő feltétlenül a szocialista tervgazdasággal! Akkor ennyi erővel az Egyesült Államok is szocialista volt a 30-as, 40-es években?
2015. máj. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Érdekes összevetni azzal hogy ez akkortájt történt amikor Fr.o. elvesztette a gyarmatbirodalma nagy részét a háború után.


Meg hogy volt egy idő amikor Fr.o. a Brit Nemzetközösségbe kívánt belépni az Eu.Unió helyett!!


Japánban vannak nagyon erős tervezési ciklusok ahol az állami hivatalnokok a nagyvállalatokkal közösen alakítják ki az ország ipari portfólióját 5-10évre. (Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka)

2015. máj. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen, szocializmus-szerű gazdaságpolitikát folytattak, erős volt a baloldal, az állam, a szakszervezetek, de azért távol álltak a kelet-európai, szovjet típusú szocializmustól.


Én inkább úgy mondanám, hogy államkapitalista szociális piacgazdaság.

2015. máj. 25. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ne keverjük a dolgokat. A franciáknál (de az olaszoknál is példaképp) erős volt az állam szerepe a nemzetgazdaságban, aminek voltak pozitiv és negativ hozományai is. Viszont a politikában végig demokrácia és többpártrendszer volt, a szocialista, szocdem politikusok soha nem törték a fejüket azon hogyan lehetne a kapitalizmust megszűntetni. Ellentétben Kelet-Európával, ahol a kommunista pártoknak a megszálló szovjet csapatok egyeduralmat biztosítottak és szinte mindent az égvilágon államosítottak vagy kollektivizáltak.
2015. máj. 25. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A korporatív gazdaságpolitika, erős állami részvétellel még messze áll a szocialista típusú államilag teljesen kontrollált gazdaságtól.


Ha de Gaullenak azt mondanád, hogy az ő Franciaországa szocialista típusú ország volt, úgy leköpne, hogy két hétig csak mosnád a szemeid.

2015. máj. 25. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!