Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Voltak-e arra utaló jelek a...

Voltak-e arra utaló jelek a 70-es évekbeli Lengyel Népköztársaságban arra, hogy a 80-as évekre csődbe megy a gazdaság?

Figyelt kérdés
Ha igen mik?

2015. márc. 26. 20:15
 1/4 anonim válasza:

A Varsói Szerződés és a KGST már magában foglalta ezt az egészet...

Pl.: Nézd meg Bulgáriát vagy Romániát

2015. márc. 26. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Igen, Gierek, a helyi "Kádár" hitelből fedezte az ország életszínvonalát, a munkások meg egyszerűen nem termelték ki azt a fizetséget, amit kaptak. Csak az volt a kérdés, mikor omlik össze.
2015. márc. 26. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Lengyelországban is azzal próbálkoztak, amivel nálunk '56 után Kádár.Adósságból próbálta emelni az életszínvonalat, annak érdekében, hogy a lázongásra hajlamos embereknek befogják a szájukat, és adjanak egy kis lehetőséget neki arra, hogy dolgozzon és megéljen, ahelyett, hogy ismét nekifogjon szobrot borogatni.
2015. márc. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 ark951 válasza:

Igen, nagyon is voltak: 1968-ban Władysław Gomułka első titkár politikai okokból elveszítette a hatalmat, helyette jött (nem rögtön) Edward Gierek, aki az volt, aki a Lengyel Népköztársaságot (PRL) fellendítette, de csak látszólag, rövid távon, szörnyű későbbi következményekkel.

Többik között 1975-ben a PRL elismerte a Német Bundeszrepublikát, kicserélték a nagyköveteket, el is kezdődött a tárgyalás: a nyugati németek konkrét összegeket adtak minden egyes német után, akit a PRL hajlandó lesz kiengedni. A PRL akkor óriási kölcsönöket kapott, ebből élt tíz évig (Edward Gierek pont tíz évig uralkodott), utána megdöglött, de ez nem volt látható, mert Edward Gierek utódja - Wojciech Jaruzelski - a "háborús állapotot", vagyis a statáriumot vezette be két évre 1981-ben.


Edward Gierek abszurd gazdasági politikát kezdett a Nyugattól kapott kölcsönökből: pont a hetvenes években építettek újabb nehézipari gyárakat, teljesen fölöslegesen, akkor, amikor a nehéz ipar már nem volt a fejlődés alapja, biztosítéka. Akinek akkor volt esze és szeme, láthatta 1971-1975 időszakban, csődbe megy az ország, az átlag ember Edward Gierek vége felé érezte a hanyatlást, a szürkeséget, az alapvető cikkek hiányát.


Magyarországon a késői Kádárék, Kínában a Deng Xiao Ping-ék 1978-1980 között nekiláttak a gazdaságot liberálissá tenni, bevezették a szabad piacoz. Lengyelországban egészen 1988-ig semmi ilyesmi nem volt.

2015. márc. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!