Kik a globalizáció vesztesei?
Egyre több helyen olvasom, hogy a "globalizáció vesztesei"......
Kikre gondolnak itt? Kik a nyertesei a globalizációnak, ha vannak vesztesei?
A nyertesei azok, akik ki tudják használni a nemzetközi környezet adta lehetőségeket. Pl egy autógyár, amelyik régebben minden Németországban csinált, de most már szét tudja szórni a tevékenységét mindenfelé, és így végeredményben jobb és olcsóbb autókat tud legyártani. Ahhoz, hogy a cég ilyen lehetőségekkel élni tudjon, az kell hogy az üzem áthelyezésének és a szállításnak az ára ne legyen túl nagy a nyereséghez képest. Vagyis nagy cégek. Ők a globalizáció legnagyobb nyertesei szerintem.
A másik nyertesek a fejlődő országok. Tajvan, Kína, stb. Globalizáció nélkül nem tudnának iszonyatos pénzeket felhalmozni abból, hogy olcsón hatalmas mennyiségekben mindenféle cuccokat készítenek. Akinek a felvevőpiac nagy probléma, az profitál a globalizációból.
Nyertesek azok, akik az ötletüket külföldön akarják megvalósítani, vagy csak simán külföldre mennek egy jobb munka miatt.
Nyilvánvaló vesztesek a kis cégek, akik nem tudják a termelésüket úgy optimalizálni, hogy a különböző részeket különböző helyeken gyártják. Vesztesek még azok, akik a fejlett országokban olyan munkákat végeznének, amiket a fejlődő/fejletlen országok lakosai is el tudnak végezni csak épp sokkal olcsóbban. Szóval a szegényebb rétegek. Ezért utálják annyira a globalizációt, a sok olcsó kínai elveszi a munkát azok elől, akiknek nincsen semmilyen végzettségük, hogy az összeszerelésnél bonyolultabb munkát bízzanak rájuk, és nincs bennük vállalkozó hajlam sem.
Biztos kimaradt vagy ötven másik csoport, amely nyert vagy vesztett a globalizációval.
Két megközelítés van:
Main stream:
E szerint a gazdasági globalizáció nem jelent mást – és nem jelent többet –, mint a nemzetgazdaságok rohamos nemzetköziesedését, az egységes világpiac kialakulását. Kicsit konkrétabban az áruk és szolgáltatások, a tőke, valamint a személyek egyre szabadabb és gyorsabb áramlása, valamint a transznacionális vállalatok rohamos térnyerése az, amely a gazdasági globalizáció lényegét adja.
Nem main stream:
" A globalizáció olyan, alapvetően hatalmi-gazdasági természetű folyamat, amelynek során a vilgazdaság legerősebbé váló szereplői a legjelentősebb nemzetközi intézményeken keresztül, az adott és általuk formált jogi keretek között, saját érdekeik alapján egységesítik és általánossá teszik a gazdasági és politikai játékszabályokat." (Veress József)
Erről a linkről ajánlom a globalizáció nevű pdf-et elolvasásra (BME-n gazdaságpolitika órán ez az anyag egy része):
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!