Az EU lehet betiltja az állatkísérleteket. Ti mit gondoltok erről?
Van jó oldala is, persze.Meg a civilek megakarják mutatni, hogy képesek ezt elérni.
De, van egy negatív oldala, csak más szemszögből kell nézni.
Ezzel a lépéssel az európai gyógyszer innováció ellehetetlenülne.
Nem különösebb probléma, igaz, hogy gyakorlatilag már minden ipari tevékenységet sikerült kiszervezni Kínába, Indiába és Délkelet-Ázsiába, de eddig még az agytrösztök, a kutatóközpontok-, és intézetek jórészt Európában voltak.
Nyilván sem a német, se a francia gyógyszercégek (csak hogy a legnagyobbakat említsem, a Pfitzer, a La Roche, a Sandoz, a Merck, a Bayern, a Sanolfi, stb.)nem fognak pánikba esni, hogyha betiltják az állatkísérleteket.
Fogják magukat és a kutatóállomásokat kiszervezik az EU-n kívülre, mondjuk Oroszországba vagy Kínába, mint az ipart is.Európában csak az igazgatóság, adminisztráció maradna.
Biológus kutatóként van némi rálátásom az állatkísérletekre. A betiltással maximálisan egyetértenék, a következő okokból:
1.) Az állatkísérletek túlnyomó többsége szükségtelen vagy kifejezetten rossz célokat szolgál: katonai kísérletek (pl. kikötözött állatokra lövöldözve tesztelnek hatékonyabb gyilkolási módokat), kozmetikai szerek kifejlesztése (az EU-ban ezek nagy része már tilos, de vannak kiskapuk), gyógyszernek hazudott, valójában szükségtelen termékek kifejlesztése, amely a gyógyszercégek nagyobb profitját szolgálja.
2.) A létfontosságú gyógyszerek kifejlesztése a kísérleteknek csak egy töredékét jelenti, és ezek is jelentős részben helyettesíthetők lennének alternatív módszerekkel (pl. szövetkultúrák, szimulációk, önkéntes emberek).
3.) A gyógyszerek tesztelésénél a minimális állatvédelmi előírásokat nap mint nap szegik meg a legkomolyabb kutatóintézetekben is. Hanyagságból, nemtörődömségből okoznak olyan rettenetes kínokat, amelyeket az előírások szerint nem szabadna, csak éppen az előírásokra mindenki magasról tesz.
4.) A nyugati világban elért egészségügyi haladás nagyobbrészt nem az új gyógyszereknek köszönhető, hanem a jobb egészségügyi viszonyoknak, fertőtlenítésnek, stb. Nem tagadható, hogy a gyógyszereknek is megvan a maguk fontos szerepe, de ha például a szegény országokra gondolunk, ott a higiénés feltételek javításával, tiszta ivóvíz biztosításával, az alultápláltság csökkentésével, a környezetvédelem szigorításával általában véve sokkal több emberéletet lehetne megmenteni, mint új gyógyszerek kifejlesztésével.
5.) Egyre több kutató mutat rá arra, hogy a tudományos célú állatkísérletek nagy része vagy fölösleges, vagy kifejezetten félrevezető eredményeket ad.
6.) Az állatok felhasználásával szemben komoly erkölcsi aggályok merülhetnek föl. Ma már tudjuk, hogy az állatok szenvedni, fájdalmat, félelmet, magányt érezni képes lények. A kísérletekben használt állatok jelentős része egy emberi gyermek érzelmi és intelligenciaszintjével összevethető szinten áll. Ha ilyen kísérletekbe nem vonunk be gyerekeket (nagyon helyesen), akkor erkölcsileg nem igazolható az állatokon való kísérletezés sem. Próbáljuk meg átélni azokat a borzalmakat, amiket állatok millióinak kell átélniük nap mint nap, nagyrészt fölösleges és elkerülhető kísérletekben!
7.) Az állatkísérletek komoly szigorítása, majd a következő lépcsőben a teljes betiltása ösztönzően fog hatni az alternatív módszerek kifejlesztésére. Kozmetikai szereknél már bebizonyosodott, hogy kísérletek nélkül is előállíthatók egészségre nem ártalmas, kiváló minőségű kozmetikumok. Őszintén remélem, hogy belátható időn belül ugyanezt a gyógyszereknél is el lehet érni majd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!