Szlovákia miért koppintotta le a Magyar állam címerét?
Mielőtt Csehország és Szlovákia kettévált, előtte meg Csehszlovákia címerében volt a kettős kereszt a hármas halmon. Aztán szétválás előtt (1992-ben) megegyeztek nem használják fel a Csehország jelképeit egyik ország címerében sem. Ezt a megegyezést Szlovákok felrúgták.
A kettős kereszt eredete:
Szlovák és magyar történészek ellentétes véleményen vannak a kettős kereszt eredetét illetően. A szlovák nézőpont szerint Cirill és Metód bizánci szerzetesek térítő tevékenysége révén jelent meg a jelkép, ami egyúttal Szlovákia keresztény és pánszláv hagyományait és örökségét jelképezi. Korábbi magyar feltételezések szerint a kettős kereszt II. Szilveszter pápától származik, amit Szent István megkoronázása alkalmából adományozott mint az apostoli király uralkodói jelképét.
A kutatók által legelfogadottabb elmélet azonban az, hogy a kettős kereszt bizánci hatásra, III. Béla magyar király uralkodása alatt, a 12. század végén jelenik meg, valamint tűnik fel először címerpajzsokon, illetve érméken. A legújabb numizmatikai vizsgálatok alapján, a kettős keresztes pénzek azonban nem III., hanem IV. Béla uralkodásának kezdeti, tatárjárás előtti időszakához köthetők. Ez alapján az Árpádok első ismert címere a sávozott pajzs lehetett. Semmilyen további forrás nem szól amellett, hogy III. Béla, vagy II. András használt volna kettős keresztes címert.
A hármas halom eredete:
A hármas halom a népi értelmezés szerint három hegységet jelképez, amelyek a történelmi Magyarország északi hegyes határvidékét jelölték. A három hegylánc a Kárpátok három vonulatát, a Tátrát, a Fátrát és a Mátrát jelképezi. Ez a három halom jelenik meg a magyar címerben. A szlovák nemzeti szimbólumokba a hosszú közös történelem során került be, emlékeztetve Magyarországnak a szlovákok nemzetté válásában játszott szerepére.
A címer színeit szintén a pánszláv színekhez igazították, hogy azt megkülönböztessék a magyar címertől.
A lényeg: szlovák történelem nincs, soha nem volt önálló szlovák állam. Mivel nem volt, ezért saját jelképeik sincsenek, amiket használhatnának.
Két út marad: kitalálnak valami újat vagy másoktól lopnak.
Ez utóbbi "megoldást" választották.
Azért van abban valami ironikus, hogy a szlovákok az országot-úrszágot-uruszágot-harszágot jelképező zöld dombokat, hármashalmot befestettékk kékre. :)
Olyan, mint a lila Milka-tehén.
Sokfelé jártam, de kék dombot még nem láttam. :)
Ebből is látszik, hogy fogalmuk sincs az eredetéről.
A kettős kereszt a rovásírásban a GY jel, ami az eGY-et, azaz Istent jelenti.
Címer = Isten országa.
"Mert még gyerek. Ki tudja, nekünk milyen címerünk volt, amikor az ország még csak pár éves volt..."
Mivel a címerpajzs használata jóval a honfoglalás után terjedt el széles körben Európában, ezért minimum száz évig nem is lehetett címerünk.
Ugyanakkor a Képes Krónika szerint Szent Istvánnak a hármas halmon lévő kettős kereszt volt a "címere", azaz pont a mai magyar címer bal oldala, amit elloptak a szlovákok.
Szent István ezüstdénárján pedig sávozott zászló látható, talán az árpád-sáv elődje.
Egy címer kialakulásának történelmi-kulturális előzménye van, ilyennel a szlovákok nem rendelkeznek.
Eleve a terület nem az övék. Nem büszkélkedhetnek nagy történelmi alakokkal, nem volt soha önálló államiságuk, királyuk stb.
Hiába élnek Zsigmond király óta Magyarországon, nem voltak soha államilag szervezett nép.
Végülis Magyarország volt...
Milyen címere legyen ?
Belga?
Ez a legjobb bizonyítéka annak, hogy Szlovákai még mindig magyar.
Pár év mulva a tótok is felébrednek, és rájönnek, hogy nekik is jobb volt együtt. Főleg azután, hogy kiderül, hogy az EU őket is csak beáldozható parasztnak tartja a sakktáblán.
Örüljünk neki, hogy Kossuthot is magukénak tartják.
Még sok ilyen szlovákot kérünk !
Ezt az elszakadósdit meg majd kinövik, mint a kamasz, aki elment otthonról, mert összezördült az apjával.
És szeretettel kell őket visszafogadni.
Ugyanis egy dolog kőbe van vésve :
Trianon garanciája a gyűlölet.
És amint ezen a gyűlöleten túl tudunk lépni, a trianoni határok szinte maguktól fognak leomlani.
De akkor ezen a képen miért van Svätoplukon az a címer?
Ő mikor élt? Mi előttünk, nem? Akkor hogyhogy nála látható az a címer?
Mert ez egy fantasy festmény. Még az sem bizonyított, hogy Szvatopluk tényleg létező személy volt.
A szlovákok ennyi erővel uruk-hai orkokra vagy törp harcosokra is festhették volna a címerünket, és akkor Középfölde harmadkorában lett volna.
Fantasy a történelmük, de még így is több köze van a valósághoz, mint a dák-román elméletnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!