Schengeni övezetben 90 napon túl is lehet mindenféle engedély, külön papír nélkül tartózkodni?
Pont ezt akartam én is írni, hogy nem tudják semmilyen módszerrel ellenőrizni azt, hogy mikor érkeztél az országba. Így valóban mondhatod, hogy egy hete jöttél.
Szerintem sem kell hozzá engedély.
Szerintem nincs különbség schengeni és azon kívüli országok között a szabályozásban.
Uniós állampolgárként engedély nélkül is tartózkodhatsz 90 napnál többet is bármelyik tagállamban, de csak feltételekkel.
Ha munkát vállalsz vagy diák vagy akkor értelemszerűen maradhatsz. Ha ezek nem teljesülnek, akkor csak akkor maradhatsz, ha megfelelő egyéb jövedelemmel, anyagi háttérrel rendelkezel, hogy eltartsd magad.
Előírhatják, hogy 90 napon túli ott tartózkodás esetén be kell jelentkezned a helyi hatóságoknál.
Aki veszélyt jelent a közrendre, közbiztonságra, azt ki lehet utasítani az EU-ban is megfelelő bizonyítékok esetén.
így van, utolsó, és még ez is elég lazán értelmezve. az egy gyakorlati sajátosság, hogy mondjuk egy némettel nem fognak szórakozni, de a magyart kizavarják, mint a huzat.
és hogy hogy bizonyítják? nagyon egyszerű ... határ az nincs, csak éppen elég a pár szomszéd aki tanúsítja, hogy téged már fél éve ott látnak, ez alapján eljárást indítanak, majd szépen lekérik akár a mobilod tartózkodási helyét, akár olyat is hallottam már h vki pont ezt mondta, hogy autóval hetente jár haza, ezért lekérték az általa megjelölt útvonal kamerafelvételeit. mivel nem találták rajta, kiutasították. hidd el, hiába van Unió, a 90 napos korlát elméletileg ma is él! az egy újabb és újabb kérdés h egyáltalán akar-e valaki foglalkozni vele, ha nem merül fel egyetlen gond se az illetővel. csak azért vannak hivatalos ügyek, ahol kibukhat a tartózkodás időtartama.
értem köszi.én is magyar vagyok értelemszerűen szóval schengeni is nemcsak eu-s.
konkrétan schengeni övezetbe tartozó szigetre(kanári) mennék hosszabb időre.nem tudom a hajóra szállást (azzal mennék) mennyire rögzitik de nem lenne jó ha kivágnának.
Az, hogy egy EU-ország Schengen-tag vagy sem, irreleváns azon szempontból, hogy az adott tagállam állampolgára milyen feltételekkel tartózkodhat tartósan egy másik tagállamban.
Alapvetően minden EU-polgárt megilleti a letelepedés joga minden tagállamban, bizonyos feltételekkel (pl. elvileg nem költözhetsz másik tagállamba csak azért, hogy az ottani szociális rendszert vedd igénybe). Fent valaki jól leírta, mik a feltételek.
Szokás, hogy új tagállamok állampolgárai a csatlakozás után egy ideig nem gyakorolhatják a szabad letelepedés jogát, pl. a románok és bolgárok 2007-ben csatlakoztak, de csak 2014-től mehettek szabadon pl. Angliába. Most már románokra vagy bolgárokra sehol nincs ilyen megkötés, de továbbra sem Schengen-tagok.
Tartózkodási szabályok:
A 2006. április 30-án hatályba lépett 2004/38/EK irányelv értelmében az uniós polgárok három hónapig engedély nélkül tartózkodhatnak az EU más tagállamaiban.
A három hónapon túli tartózkodása esetén azonban a tagállamok bejelentési kötelezettséget követelhetnek meg. Tartózkodási engedély ekkor sem kell, a bejelentésről az illetékes hatóságok igazolást állítanak ki.
A Spanyolországba érkezést követően az uniós polgároknak három hónapon belül a Bevándorlási Hivatalban (Oficina de Extranjeros / Foreign National’s Office) vagy a lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányságon a Külföldiek Központi Nyilvántartásában (Registro Central de Extranjeros / Central Register of Foreign Nationals) regisztráltatniuk kell magukat.
A regisztrációhoz érvényes útlevél vagy személyi igazolvány mellett, a kötelező eljárási díj befizetése szükséges.
A hatóság egy ún. NIE-számmal (Número de identificación de Extranjeros / Foreigners’ identification number) ellátott regisztrációs igazolást állít ki.
NIE-számot nem csak a Külföldiek Központi Nyilvántartásába történő regisztráció során, hanem attól függetlenül is lehet kérvényezni. Amennyiben a külföldi állampolgár a spanyol állammal bármilyen gazdasági vagy egyéb hivatalos kapcsolatba szeretne kerülni, azonosítás végett rendelkeznie kell ilyen számmal.
A tartózkodással kapcsolatos bővebb információval a magyarországi spanyol nagykövetség szolgálhat.
A regisztrációs eljárásról és az ún. NIE-számról további információ a spanyol Belügyminisztérium és a spanyol Országos Rendőr-főkapitánysághonlapján található.
Spanyolországban azok is kötelesek bejelenteni magukat a helyi önkormányzatnál (Ayuntamiento), akik rendelkeznek NIE-számmal ellátott regisztrációs igazolással. Az itt kiállított igazolás (empadronamiento) számos adminisztrációs eljárás esetében szükséges (a gyerek iskolába történő beíratásakor, a Munkaügyi Hivatalnál történő regisztrációkor, a helyhatósági választáson szavazáshoz.) Az igazoláshoz a lakásbérleti szerződés, vagy egy közüzemi számla (villany, víz stb.) bemutatása szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!