Kell valamilyen engedély a színjátszó kör nyitásához vagy valamilyen papír?
Tudtommal nem kell, ha amatőr társulatról van szó. Ha tagdíjat is akarsz szedni, akkor viszont arról kell számlát adnod. De ehhez nem kell kiváltanod a vállalkozóit, bár azt hiszem e fajta tevékenység akkor űzhető, ha van megbízási szerződésed, azaz egy befogadó intézmény, aki kész ilyet írni neked.
Ha egyesületi formában kívánod vagy lub formájában, akkor az már közhasznú társaság, ennek megvan a menete.
Min 10 fő. ebből 1 elnök, max 3helyettes, 3 felügyelőbizottsági tag.
Lehetnek még támogató tagok akik segítenek de nem vesznek részt a műhelymunkában, és bárkit be kell hogy engedjetek és tisztséget viselhet, ha közhasznúak vagytok.
ügyvéd, ügyvédi költség, nem cégbíróság hanem sima helyi bíróság intézi.
Alapító okirat, célok, tagi feladatok és vagy beosztások megjelölése.
El kell dönteni hogy, sima vagy közhasznúak akartok lenni.
Bankszámlanyitás, név kitalálása. évente adóbevallás és a közhasznúságról nyilatkozni kell.
alapítást követő 2 teljes év után adó 1%-át fogadhatjátok ha valaki felajánlja.
Biztosítás nem kötelező. De ha kell akkor Allianz foglalkozik vele azt hiszem egyedül.
De ha csak néhány lelkes színművészetért rajongók vagytok, akkor nyugodtan összehozhattok egy színjátszó kört, de így sok mindentől el is eshettek. Mindent saját zsebből kell megoldanotok, viszont egyesületi és alapítványi, vagy hívatalos klubformában, adó 15-t befizethetik nektek amely fedezi a működéseteket. S ha tartós lesz a kezdeményezésetek, akkor különféle támogatásokat is igényelhettek. Szedhettek tagdíjat, ami fedezi a kellékeket, és árusíthattok jegyeket egy-egy fellépésre is. Sőt tanfolyamot is szervezhettek, ahol az érdeklődők megismerhetik a színjátszás szépségét.
Érdemes szerintem jogi formába önteni.
Hol tudok ennek pontosan utána nézni ?
Ha eldontottem hogy egyeületet csinálok
Nem ajánlom egyiket sem. Neked kell eldönteni, hogy a színjátszókört, hogyan szeretnéd megcsinálni. Ha teljesen amatőr szinten, akkor minden saját zsebből megy. De nem kell megfelelni senkinek. (Működési szabályzat és egyebek), de bármit is csináltok az csak ingyenes lehet.
A többinek megvan az az előnye, hogy fogadhattok be adományokat, támogatásokat, árusíthattok jegyeket az előadásokra, illetve művészetkedvelő polgárok az adójuk 1%-t átadhatják nektek.
Ha alapítványként működtök, akkor még a NAV sem ellenőrizhet. Minden tárgy, eszköz, ingóság, bekerülhet az alapítványi tulajdonba, csak az alapítványokat felügyelő szerv ellenőrizhet. De ha eleget tesztek az alapítványi működésnek, mivel ez egy nonprofit, szociális szervezet is, ezért kell egy olyan program is
Mivel színjátszásról van szó, felvállalhattok hozzákapcsolódó karitatív tevékenységet is. Teszem azt, siket és látássérült színészekkel színpadra visztek egy darabot.
Vagy hátrányos szegény családból származó gyerekekkel is dolgoztok és megrendeztek velük egy színdarabot.
Ha az alapítványi kötelességeknek eleget tettetek, akkor a felügyeleti szerv nem is foglalkozik veletek többet abban az évben.
Megjegyzem az alapítványi kötelezettségvállalás lehet triviális. Favédelem, és évente egyszer valaki lepermetezi az egyik cseresznyefát és beírja, hogy szociális vagy alapítványi kötelezettség teljesítve. A NAVnak meg nincs ellenőrzési joga, sem az alapítványi vagyon felett, sem pedig az alapítvány kötelezettség vállalásának ellenőrzésére.
De hogy melyik felel meg, meg kell nézni az igényeket. Ha komolyabban akartok foglalkozni vele, akkor érdemes szétnézni, hogy milyen formában érdemes nektek csinálni
[link] írhattok a szerkesztőségnek is, Szerintem fognak segíteni néhány jó tanáccsal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!