Várhatóan mikor kerülnek ki Európa gazdasági nagyhatalmai a világ élvonalából?
Jelenleg a világ 10 vezető gazdaságából 4 európai:
4. Németország
5. Franciaország
6. Egyesült Királyság
8. Olaszország
Ezek az országok világszinten nagyon kicsinek számítanak, mégis, annyira fejlettek (és magas az egy főre eső GDP), hogy jelenleg még az élvonalban tudnak maradni. Azonban az óriási népességű harmadik világbéli országok is egyre erőteljesebben fejlődnek, így előbb-utóbb be fogják érni ezeket az országokat (pl. India, Brazília, Törökország, Mexikó, Pakisztán).
Várhatóan mikortájt következik az be, hogy egyetlenegy európai nagyhatalom gazdasága sem lesz meghatározó világszinten?
Nem belátható, hogy a harmadik világ utolérje Európa fejlettebb országiat. Persze lakosságuk lenne hozzá, fejlődnek is, hisz van honnan. De nem mindegy, hogy a termelést valamennyire helyrehozzák, vagy lehagynak olyan országokat, ahol a gazdaság és a termelés már régebben ki vannak építve. Az újításokat hamarabb magukévá tudják tenni, mert tudnak fordítani a kutatásokra is.
Franciaország vissza is eshetne, ha a volt gyarmatai pénzét nem csapolná, de hogy ez mikor változik, nem tudhatjuk. Németország gépészeti iparát nem érheti utól a harmadik világ, mert az egész sgruktúrája jobb és rengeteget fordít kutatásokra.
Kína valóban második, de pár éve még Japán volt ezen a helyen. Az USA mögött van, aminek a népessége negyede sincs Kína lakosságának. Itt tényleg csak a nagy szám viszi a prímet, de kommunizmus és vasmarok nélkül ezt sem tudnák megcsinálni.
Amúgy a GDP inkább presztízskérdés. Még az egy főre eső GDP is relatív, nem mindíg tükrözi a közember életszínvonalát. Példa képpen ott van Malajzia, ahol szinte Magyarországi bérek vannak, az áraik viszont sokkal alacsonyabbak, így az életszínvonal magasabb.
Összefoglalva, összetett kérdés ez a világ élvonal. Látod, az Ukrán helyzettel kirobban (amúgy készülődő) Orosz ellenes világpolitika is hogy beszakította a rubelt. most kérdéses, a svájci frank ügye mit hoz hosszú távon (főleg az euró zónában). Csak várjunk és figyeljünk.
Az általad felsoroltak, India, Pakisztán biztos, hogy nem.
Kína már igen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!