Horvátország is ilyen jól járt az EU tagsággal?
Várható volt.
Már régebben is megírták, hogy nem lesz nekik előnyös.
"Horvátország van annyira gazdag és fejlett ország - sokkal fejlettebb, mint azt a mutatói jelzik -, hogy egy svájci-norvég típusú kapcsolatba léphetett volna az EU-val - fejtette ki a közgazdász. Hozzátette: így megkaphatta volna a számára szükséges schengeni határmegállapodást, a szabad kereskedelmet, de kiküszöbölhette volna azt, hogy betörjenek a saját piacára.
A horvát gazdaságnak egy óriási előnye van a magyar szemben így húsz év távlatából: míg a kelet-európai országokban gyakorlatilag a multinacionális cégek átvették az összeomlott államszocialista gazdaságot, addig a horvátoknak sikerült átmenteniük a gazdaságuk nagy részét és az mind a mai napig horvát tulajdonban van. Ezt nem kis részben azért tudták megtenni, mert nem voltak benne az EU-ban - mutatott rá Pogátsa Zoltán."
forrás:
Egyébként, mikor csatlakoztak, akkor jóval több csatlakozást ellenző volt, mint a többi országban.
Kb 60-40 volt az arány.
Minden évben odajárok nyaralni, mindig mondtam nekik, nehogy igennel szavazzatok az EU-ra.
De, mindegy már elrontották.
Mellesleg olyan provokatív azt mondani nyugatról, hogy "nincs versenyképes terméke"
Elfelejtik, hogy itt nem fejlődött befektetőtársadalom, nincsenek mágnások, iparosok, azért mert sok évtizedig szocialista tervgazdálkodás volt.
Itthon is hiába siratják a Ganzot az Ikarust meg a többit.
A horvátok is majd a fejüket verhetik a falba, amikor a hajógyártásuk becsődöl, mert majd nem bírja a versenyt.
Csak gondolj bele az alapítok szemszögéből. Főleg németország részéről. Miért jó nekem hogyha valaki belép az én kis társulatomba? Nekem van gazdaságom neki is van. Ipara van mind a kettőnknek előfordulhat hogy ugyan azt termeljük. Miért jó nekem hogyha konkurencia van? Nem jó. Mit csinál? Szépen eladósítja. Belépési feltételek címszó aztán a saját termékét olcsóbban adja maj becsődölteti a konkurenciát végül odatelepíti a sajátját. Nagyon bonyolult. Egyszóval csinál magán egy kis piacbővítést. Ráadásul a munkásai olcsóbbak is mint az otthoniak így megéri. Ezért vesznek fel mindenkit. Ezt csak a hülye nem látja.
Horvátországban már az 50-es évektől nem volt jellemző az a fajta tervgazdaság, ami a Szovjetunióban, vagy nálunk.
Horvátország volt Szlovénia mellett a volt Jugoszlávia legfejlettebb tagköztársasága. Viszont a gazdaság majdnem felét elvitte a délszláv háború.
A horvát gazdaság jó része tényleg versenyképtelen. Nagyon jó azt mondani, hogy szükség van a hajógyártásra, mert munkahelyeket tart meg, de azt vegyük már észre, hogy az olyan nagy hagyományú hajóépítők, mint Németország, Hollandia, Nagy-Britannia mind leépítették kapacitásukat, mert a belföldi igényeket ki tudják elégíteni (ez a tengeri hajókra vonatkozik), a világpiacon viszont kicsi az esélyük Dél-Korea, Kína és a többiek ellen. És ezek a nagy országok, ahol van tőke, szakembergárda...stb.
Ott a mezőgazdaság. Nem csak a horvát, hanem az egész EU mezőgazdasága versenyképtelen a világpiacokon. Ezért védik a belső piacokat, mert ha nem tennék, akkor rövid időn belül elsorvasztaná az amerikai, orosz, brazil...stb. termékek.
És nem a francia vagy holland menne tönkre először, abban is biztos lehetsz.
Mi lenne így akkor pl. Szlavóniával. A gazdaság korszerűsítése, az átalakítás külső tőke nélkül nem megy. Horvátország az EU-s csatlakozással hozzáférhet a strukturális alapokhoz.
Azt nem tudom honnan veszi egy első látásra értelmes közgazdász, hogy Horvátországban adottak a feltételek egy svájci vagy norvég példához. Olyan, mintha nem ismerné Európa történetét, gazdaságtörténetét még vázlatosan sem.
A horvátoknak nagyon is kellett az EU. Egyetlen "exportcikkük" van, a tenger-idegenforgalom. Sajnos ezt sem képesek kezelni, gondozni, nem hogy fejleszteni. Sőt (az ehhez is kapcsolódó) infrastruktúrát sem bírták, vagy alig, kiépíteni. Szennyvízcsatornázás, gáz, alósbbrendű utak, parkoló, járdák, stb. A csatlakozás óta, ahol épp egy kicsit is nyitott szemléletű vezető van (nem a tipikus mediterrán "mi vagyunk a legjobbak és minden úgy tökéletes, ahogy van), ott el is kezdődtek az infrastrukturális beruházások és történelmi-id.forg. helyek felújításai EU pénzekből (bőszen hirdetik az 1-2 várukat, erődjüket, de mind nem hogy leromlott, de lerohadt állapotban-OK, Dubrovnik az örök kivétel-, út, parkoló, járda nélkül. Oda kellene özönleni és eurómilliókat költeni a turistáknak. Hát ez nem nagyon ment. Most a felújításokkal azért új lendületet kaphat a turizmus. És pl. a gáz nem csak a lakosoknak hiányzik, de a hoteleknek is, amik a legritkább esetben vannak télen is nyitva (úgy, mint Mo-n régen a termál- és konferenciaturizmus beindulása előtt).
A hajógyártást hagyjuk már. Magyar narancs. Úgy ahogy fentebb is írta a hozzászóló. Mindenhol kapacitás csökkentés van, plusz Kínával versenyezni senki nem tud. Még a 4,4 milliós Horvátország sem.
A mezőgazdaságuk nem versenyképes, már csak azért sem, mert a földek tulajdonjogilag nincsenek rendezve, 100 éve meghalt rokonok nevén minden, így senki nem termel rajtuk (már ha valaki akarna egyáltalán...). Egyébként pont ezek a tulajdonjogi viszonyok miatt nem jönnek hotelek sem, mert egyszerűen 2 m2 földet nem tudnak megvenni. Ha nagy véletlen tudnának, akkor meg az ár millió euróknál kezdődik. Komolytalanok. Nem gondolnak bele, hogy egy egész évben üzemelő hotel egy isten hátamögötti településen kb 90% foglalkoztatottságot jelenthetne a jelenlegi 90% munkanélküliséggel szemben.
Szóval nem kell a horvátokat annyira sajnálni, jól elvannak ők. Kivéve talán a baranyai részt. Valószínűleg ők látják át legjobban az ország helyzetét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!