Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ókori politikai értelemben...

Ókori politikai értelemben kinek volt igaza a mongoloknak, vagy a mongoltámadást elszenvedő európaiaknak?

Figyelt kérdés

A mongolok fegyverzete és harctudása felülmúlta az akkori európait, amely sokkal inkább a letelepedett életmódra, állattartásra, növénytermesztésre rendezkedett be, emiatt könnyű préda volt a mongol hadjáratok számára. Hasonló effektus érvényesült a magyarok nyugat-európai hódításakor.


Viszont ellenhatásként lehet megemlíteni, hogy a támadásoktól az európaiak megedződtek, egyrészt mert az élelmesebbeknek nagyobb esélyük volt a támadások túlélésére, másrészt, mert ez magával hozta az európai hadvezetés kényszerű fejlesztését.


Röviden ezt úgy összegezném, hogy egy alapvetően fejlettebb társadalmat elsodort egy agresszívabb társadalom, és rövidtávon győztesen került ki a harcból, hosszútávon viszont ez hozzájárult a vesztes fél megerősödéséhez.


Ha ezt átültetnénk jelen politikai helyzetbe, akkor hogyan lehetne megítélni, melyik félnek volt igaza? Tehát volt értelme a letelepedett életmódnak, amely sok szenvedést okozott és egyben a fejlődés elindítója is volt?



2014. dec. 30. 09:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%

Nem értem a kérdést.

Nézd meg, hogy hol tart most Európa és hol Mongólia.

A letelepedett életmód természetesen hasznosabb és fejlettebb, mint a nomád életmód.

2014. dec. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
93%

Nincs teljesen igazad, a mongolok fegyverzete és páncélzata jóval alulmúlta az európai államokét, erejüket az adta, hogy a népesség nagy százaléka volt harc esetén bevethető. A letelepedett életmódot folytató országok lakosságainak nagy része soha életében nem is fogott fegyvert, nem volt harci tapasztalatuk.

Politikai értelemben senkinek nem volt igaza, ha mai szemmel nézzük, hiszen a háború nem igazolható semmivel. :)

2014. dec. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
75%
Hogy kinek volt igaza? Tehát ha holnap megtámadnának minket a földönkívüliek, kinyírnák a fele lakosságot és elárasztanák Magyarországot, akkor is dilemmába esnél ?
2014. dec. 30. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A kérdés nem jó. Nem igaza,hanem "haszna"minden katasztrófában van olyan, ami,akik hasznot húznak belőle.A gyengék elhullnak,több marad az erőssebbnek.A háború is nagy lendületet adott pl.-a sebészetnek.
2014. dec. 30. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"az élelmesebbeknek nagyobb esélyük volt a támadások túlélésére"


Ez is baromság. Akik kedvezőbb földrajzi körülmények között éltek, azoknak volt nagyobb esélyük túlélni.

Lehettél akármilyen értelmes, ha egyik reggel felbukkant egy mongol fosztogató csapat a faluban, akkor nagy valószínűséggel véged volt és csak a szerencse menthetett meg.


Vagy ha a nyugati országrészben éltél, akkor is több esélyed volt kevésbé értelmesként túlélni, mint értelmesként az ország keleti felében.

2014. dec. 30. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A politikában nincs olyan hogy "igazság", háborúban főleg nem. Amúgy a fosztogató életmód sosem garantálja a hosszú távú fennmaradást.


De leginkább abba a hibába estek a mongolok is, hogy túl nagy birodalmat akartak, ami később szétesett. Ráadásul az európai hadjáratok idején már nem voltak erejük teljében, szét is szakadozott a birodalom.


Alapvetően az az érdekes a történelemben, hogy egykor a fél világot uraló országok, birodalmak ma nem is léteznek. Lásd Egyiptomiak, rómaiak, görög birodalom, vagy akár a mongol birodalom. De hol vannak már a franciák, britek?

2014. dec. 30. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
49%

"Ókori politikai értelemben kinek volt igaza.....?"

Gratulálok! Sikerült a honap legértelmetlenebb és legértelmezhetettlenebb kérdését feltenni. Kedves kérdezö! Nagy politikai jövö elött áll!

2014. dec. 30. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
93%
Ókori. Az szép.
2014. dec. 30. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Volt egy régi keleti "terv" miszerint óceántól óceánig egyesíteni kell a népeket egy uralom alá, ahol egyenlőként élhetnek.

Ennek volt része Attila hun birodalma is. A hun birodalomban a meghódított népek azonnall egyenlő rangra emelkedtek a hunokkal, amint elfogadták Attilaát királynak.

Ezzel szemben a "hagyományos", Római Birodalom utódállamai mind gyarmattartó alapon szerveződtek, az erősebb királyok, földesurak adóztatták a gyengébbeket.

Ezt a szemléletet próbálták keletről több hullámban megváltoztatni.

Az egyik utolsó hullám a tatárjárás volt.

Fel is szólították a magyarokat, hogy "rokonként" csatlakozzanak, de addigra IV Béláék már nyugathoz tartozónak érezték magukat, és megtagadták.

Több kevesebb joggal, mert addigra a tatárok is "változtak".

A francia egyházi levelezés feljegyezte, hogy a tatárok úgy néznek ki, mint a szaducceusok meg a farizeusok, és olyan könyveik vannak, amik zsidó betűkkel vannak írva.

Sőt... Sokan Európában új Dávid Királyt láttak Dzsingisz Kánban...


Szóval szerintem a kérdés egyáltalán nem buta, és a válasz is igen sokrétű lehet, ha az ember komolyan és őszintén akar vele foglalkozni.

2014. dec. 30. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"Igaza" nem volt senkinek. Ha arra vagy kíváncsi, rövid távon, az adott körülmények között jobb volt a mongolok stratégiája, viszont hosszabb távon már nem működött, egyszerűen a földrajzi körülményekből adódóan.


Teljesen relatív, hogy mit nevez az ember fejlettebbnek, a mongoloknál is létezett művészet, volt kézművesség, zene, bizonyos mértékig irodalom is, például a mongol epikus költemények semmivel sem rosszabbak a nyugatiaknál. Európában az építészet és a technológia volt fejlettebb, az ázsiai pusztákon az állattartás, a lovas harcmodor, a költözésre specializálódott élet. Értelmetlen hasraütésszerű szempontok mentén összevetni a kettőt.


És mellesleg, az esetleges félreértéseket elkerülendő, a mongolok nem "testvérként" jöttek Magyarországra, mindenkit felszólítottak menet közben a behódolásra és a birodalomhoz csatlakozásra. Senkit nem érdekelt akkor már, hogy pár száz évvel korábban még mi is nomádkodtunk, ráadásul genetikai és nyelvi értelemben vett rokonság soha nem is volt, legfeljebb kulturális. Az európai politikusok pedig felültek a "János pap országa" legendának, ami szerint valahol Ázsiában lett volna egy keresztény ország, aki majd segít a muszlimok ellen, de ehelyett a mongolok jöttek, akiknek esze ágában sem volt senkinek segíteni.

2014. dec. 30. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!