A Szovjetunió szétesésekor miért nem hagyták elszakadni az észak-kaukázusi államokat?
Egy csomó problémát és pénzt megspóroltak volna vele, ha az ilyen lőporos putrikat, mint Csecsenföld, Ingusföld vagy Dagesztán, elengedik szakadni. Értéktelen, nehezen védhető terület, ráadásul nagyon kevés orosz él ott. Ehelyett bevonultak az oroszok, nyakukba kaptak 2 csecsen háborút, most meg az eliszlamizálódástól félnek, mert rohamos ütemben növekszik a népesség, többnyire az Észak-Kaukázusban is, és ugye ezek a népek mind muszlimok.
Hogy a belső autonóm területeket (Udmurtia, Mariföld, Mordvinföld, stb) nem engedik elszakadni, mert fele-fele arányban vannak az oroszok az adott kisebbséggel, azt még megértem. De ilyen területeknél, ahol szinte nem is él orosz, és az autonóm területet sem oroszok irányítják, azt már nem.
Miért nem engedik el ezeket a fenébe? Mindenki jobban járna vele, és jelentősen csökkenne a muzulmánok száma Oroszországban.
A legegyszerűbb válasz az lenne hogy: ELVBŐL!
De ha közvetlenebb gyakorlati okot keresed, akkor pontosan Dagesztán volt az egyik fő ok, amelynek viszont már jelentős geopolitikai és gazdasági jelentősége van Oroszország számára. A kvázi független csecsen államból indulva 1999-ben Samil Baszajev csapatai elkezdték megszállni Dagesztánt , ez volt a közvetlen casus belli Putyinnak, amely után a 2. csecsen háborúban visszafoglalták az oroszok Csecsenföldet. Így most nyugi van és ennek nem csak az oroszok örülnek de pld az amerikaiak is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!