Törökország miért segít az Iszlám Államnak?
Nem segít! De a Kurdokat nem fogja felfegyverezni, mert akkor ellenük fordulhatnak!
Elég bonyolult a helyzet!
Formalisan nem segiti, de pld hagyja, hogy Isztambulon keresztul csatlakozhassanak emberek az IA-hoz. Ellene aztan vegkepp semmit sem tesz.
Ez a Kozel Kelet bonyolult erdekviszonyai miatt van igy. Formalisan pld Torokorszag es Iran "baratok", de tenylegesen mindegyik a terseg vezeto hatalmanak poziciojara tor, ezert vetelytarsak. Az IA szunnita, Iran siita, igy ellensegek. Torokorszag nem akarja gyengiteni a vetelytarsa ellenseget.
A kurdok meg onallosagot akarnak, el akarnak szakadni Torokorszagtol. A kurdok harcolnak az IA-val, mert az tamadja oket, Torokorszag olbetett kezzel nezi.
Mert neki ebben a konfliktusban 3 (esetleg 4) ellensége van és akármelyik változatot vesszük, az Iszlám Állam a legkisebb probléma nekik.
1. A fő ellenség a kurdok, akik ebben a konfliktusban érintettek, nyilván nem segíti őket.
2. Aszadot jobban utálják és meg akarják dönteni, mert akkor kip.csáznák az irániakat is.
3. Irán közvetve érintett és gyengíthető a befolyása a térségben (így gondolkodnak, aztán lehet, hogy elszámolják magukat)
4. Az Iszlám Állam, amelyet ha akarnának, akkor a nyugati légi támogatással másfél hét alatt szétvernének.
Ebből levonható, hogy ellenségem ellenségét nem gyengítem meg túlzottan ebben a helyzetben, pláne nem hagyom nekik a dicsőséget, hogy ők győzzék le.
Szerepe van a vallási ellentéteknek és a regionális nagyhatalmi, középhatlami vetélkedésnek. Törökország az iszlám szunnita ágához tartozik, míg a régiós vetélytárs Irán síta.
Szíriát főleg szunniták lakják, de a hatalom nagyrészt az alavita (ez a síta irányzattal rokon) kisebbség kezében összpontosul, az Assad-rezsim főleg rájuk támaszkodik (az állam ugyanakkor szekularizált, a keresztények is szabadon, biztonságban élhettek, így ők is Assadot támogatják).
Az Assad vezette Szíria Irán (és Oroszország) szövetségese, ezt Törökország, az USA és a környező szunnita arab országok rossz szemmel nézik, szeretnék megbuktatni a rendszert és saját befolyásukat erősíteni Szíriában. Ezért támogatják fegyverrel, pénzzel, kiképzéssel a szíriai felkelőket és engedte át Törökország a világ minden tájáról érkező harcosokat.
Azonban mint egykor Afganisztánban, ahol az USA szövetséges mudzsahedek radikalizálódtak és a szélsőséges Talibán mozgalom kerekedett felül körükben, most a felkelők, harcosok körében az Iszlám Állam mozgalom lett az uralkodó. Az ilyen szélsőséges iszlamista szervezetek túlzott megerősödése viszont már ellentétes az USA és Törökország érdekeivel.
úgy látom sokan nincsenek itt tisztában fogalmakkal.
a magukat iszlám államnak nevező, ám valójában lázadó állam emberei nem szunniták.
ők lázadók.
a törökök megint egy más kérdés.
élnek ott szunniták is, de nem az a többség (és nem is raafidhik).
az a szunnita aki a Qur'aan-t és a Szunnát a jámbor előttünk élők (szalaf usz-szálihín) értelmezésében követik.
ez pedig egyáltalán nem mondható el a magukat iszlám államnak nevező - valójában: lázadó állam - embereiről egyáltalán, sőt, a szunnik cáfolják őket.
(muszlimah vagyok)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!