Az igaz, hogy az USA kezdi elveszteni a szuperhatalmi pozicióját és 20-30 éves távlatban más ország (ok) veszi át az első helye (ke) t?
19:10
"Lásd a Lenovo esetét amely felvásárolta az IBM-et ezzel új piacokat szerzett meg..."
Lehet, hogy talán nem kellene hülyeségeket irkálnod arról, amiről halvány sejtelmed sincs :)
A Lenovo nem az IBM-et szerezte meg, hanem az IBM PC-ket gyártó részét kb. 2 milliárd dollárért (az egész IBM értéke 100 milliárd). Amúgy a Lenovo-ról is írtam kb. 10 centivel feljebb :)))
Értem, hogy Kína gyártja a világ legtöbb golyóstollát, meg most laptopját is, de ettől még nem nála van a csúcstechnika, ezért nem Kína irányít. Nem a farka csóválja a kutyát, bár neked ezt valószínűleg hiába magyarázom, mert képtelen vagy megérteni. Te bemagoltad a bulvársajtóból, hogy "Kína fejlődik", mert pl. le tudja másolni azt, amit az USA vagy az oroszok már 50 éve megcsináltak önállóan (űrhajó), le tudja másolni azt is, amivel a németek 30 éve játszadoztak (maglev), sőt, egy több mint 100 éves amerikai szokást átvéve még felhőkarcolókat is épít, és a hozzád hasonlókat ezzel nyilván el tudja képeszteni.
Azt is bemagoltad a bulvársajtóból, hogy "Kína felvásárolja a világot", mert a Blikkben nem írják le, hogy pl. 2007-ben a kínai külföldre irányuló befektetések részesedése a világ tőkeáramlásából 1,1% volt, miközben az USA-é 15,7%, Angliáé 13,3%, Németországé 8,4%, Japáné 3,7%. Kína a méretéhez képest nagyon kis játékos a világ tőkeáramlásában.
Létezik egy izgalmas valami, az úgynevezett valóság, túl a bulvársajtón és a kocsmai közhelyeken, és időnként erre az ún. valóságra is érdemes tekintettel lenni.
tegnap 20:06
"A közel-keletet senki nem fejtegette, mennyi esélye van a felemelkedésre / milyen szintű felemelkedésre lehet számítani Szaúd-Arábia, Irán, Iraq, Pakisztán, Afganisztán esetében?"
Irak, Pak, Afganisztán egy-egy rakás szerencsétlenség, náluk az lesz a "felemelkedés", amikor tiszta csapvizük lesz, szuperhatalmi igényeik egyelőre nincsenek. Irán gazdaságilag egy valamivel kisebb játékos, mint Ausztria. Szaúd-Arábia nagyjából Svédországgal egy súlycsoport. Ami jövőbeli kilátásaikat illeti, ezek nem nagyon fejlődnek, az elmúlt évtizedekben inkább vesztettek a pozícióikból, mert nyersanyagexportból, innováció nélkül nem lehet megélni, a XXI. század ugyanis már nem a középkor.
"Ha nem is az, hogy vezető hatalmak lesznek-e, de lesz-e hatalomeltolódás az ő javukra?"
Nem. Valószínűbb, hogy csökken a jelentőségük, ha ez még egyáltalán lehetséges.
"Az arabnak nem tudom van-e értelme, mert amelyik fejlett rész (pl. Emirátusok)"
Az emirátusok egy kirakat, vagy inkább vurstli, egy-két város. Az emirátusok kedvéért arabul tanulni, ennek kb. annyi értelme van, mint malájul tanulni azért, mert láttad a tévében, hogy Kuala Lumpurban felhúztak egy bazinagy felhőkarcolót és ebből levonnád a következtetést, hogy a malájoké lesz a világ. Arabul akkor tanulj, ha arab költészet fordítása lesz a szakmád. Másért nem érdemes, SEMMILYEN gazdasági és tudományos kérdésben nem rúgnak labdába az arabok. Az E. A. E. GDP-je kisebb, mint Írországé vagy Finnországé, szóval finoman szólva távol van attól, hogy komoly gazdasági szereplő legyen.
Jelentősége az angol és német nyelven kívül van még a franciának, kisebb mértékben az orosznak, még kisebb mértékben pedig a következőknek van: spanyol, portugál, japán. Ha ezek már megvannak (ebben a sorrendben), kb. akkor jöhet a kínai vagy az arab, bár nyerni vele nem sokat fogsz, hobbynak megfelelő.
17:38
"En egyaltalan nem vagyok biztos benne, hogy az arabok nem rugnak labdaba. Ha irannak sikerul az atomfejet Amerikaig elero rakatakra raszerelnie..."
Irán nem arab. Amúgy hiába rendelkezne atomtöltetű rakétával, semmit sem érne el vele, mert nyilván használni nem fogja (a megtorlás kockázata miatt), ha meg nem meri használni, akkor mit kezd vele? Észak-Korea mit ér el az atombombájábal? Stb.
"Egyiptom, Szaud Arabia, az emiratusok, Irak es egy csomo iszlam orszag elfogadja vezetonek."
Az, hogy "az iszlám országok", ilyen tömb csak bizonyos európai újságolvasók képzeletében létezik. Egyébként nincs ilyen politikai kategória. Irán és Irak "iszlám országok", és egy rendkívül véres 8 éves háborút vívtak. Kuwait "iszlám ország", és Irak (egy másik "iszlám ország") lerohanta. A kurdok muszlimok, Irak "iszlám ország", a kurdok mégis el akarnak szakadni. Szíria és Törökország "iszlám országok", mégis feszült köztük a viszony. Nyugat-Szahara "iszlám ország" volt, amíg Marokkó (egy "iszlám ország") le nem rohanta.
Olyan, hogy "arab országok" együttműködtek volna, ritkán fordult elő. Legutóbb akkor, amikor Szíria és Egyiptom együttműködött Izraellel szemben, szovjet segítséggel. Az 1967-es vereségük és 1973-as felemás eredmény a méretben náluk jóval kisebb Izraellel szemben jól mutatja ezeknek az országoknak a gyengeségét.
Részletezhetjük is: Egyiptom egy elég nyomorult, harmadik világbeli ország. Szaúd-Arábia egy közepesen fejlett ország, nagy része sivatag. Még középhatalomnak sem nevezhető. Irak egy válságrégió, szuverén, működőképes államnak csak fenntartásokkal lehet nevezni. Az emirátusok pedig törpeállam, ahol irodaházakon és szállodákon kívül szinte semmi nincs. EZEK mint komoly hatalom? Ne vicceljünk már.
"Es ha az iszlam orszagok letre tudnanak hozni egy EU-hoz hasonlo szovetseget - miert ne?"
1. Az "iszlám országok tömbje" nem valóság, hanem képzelet.
2. Még ha létezne is, iszonyatosan gyenge lenne. Az egész arab világ gazdasági súlya együttvéve kb. akkora, mint Olaszországé. Az EU-val nem egy súlycsoport, sohasem lesz egyenlő partnere az EU-nak. Katonailag pedig a NATO-hoz képest az "iszlám világ" a vicc kategóriába is alig fér be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!