Az amerikai álom már azok számára is hazugság akik benne élnek?
Az utóbbi 10-15 évben az egész nyugati világ hanyatlik, nem csak az USA: több munkanélküli, több adósság, lassabb a fejlődés.. Mondjuk az nem mondanám, hogy az USA nem veheti fel a versenyt, még mindig a világ legbefolyásosabb állama.
Jelenleg Kína fejlődik olyan ütemben ahogy az USA a 20. században.
Ja,mert Kínában rabszolgaalapú társadalom van:)
Csak látszólagos a jólét,és a fejlettség.
Brandoneee20
Én nem ezt tapasztaltam... Nem teljesen más a rendszer Kínában, mint itt. Ott nincsenek szabad választások, de az embereket ez nem zavarja, nem kérdőjelezik meg az ország vezetését. Nálunk akárki nyer mindig mindenki elégedetlen.
Nyilván nem él jól mind a másfél milliárd ember, de a nagy városok rogyásig vannak komoly cégekkel és vagyonos emberekkel, több száz millió ilyen van és hihetetlen a mentalitásuk. Ez az USA-ban is így volt, még a legszebb években is a nagyvárosok voltak csak igazán vonzóak, nem a virginiai meg texasi koszfészkek.
Ja,az ország 80%-a pedig rizsföldeken él középkori szinten.
Engem nem vigasztalna,ha Budapest világváros lenne az sem,ha az ország többi részén pedig mélyszegénység uralkodna.
Azért ahogy a pillanatnyi (és néhány évre, évtizedre előre látható) életszínvonalat elnézem, szeretnék én annyira hanyatlani, mint ők.
Lehet, hogy hazugság az amerikai álom, de az mindig is az volt, akik az álmok miatt mentek oda, azok legnagyobb része csalódott. (Nem álmodni kell, hanem ébren élni a saját életedet.)
Lezüllött? :-) Mihez képest? Az Egyesült Államok soha nem volt a szociálpolitikájáról híres. Akik dolgoznak, akiknek jutott munka, azok jól megélnek benne, akiknek meg nem jutott, azok nem sok segélyre számíthatnak. (De mintha mi is errefelé haladnánk, nem?)
Lehet szeretni, és lehet gyűlölni az Egyesült Államokat. De nézd meg, hogy az amerikai polgárok hogyan viszonyulnak saját hazájukhoz, az ottani két párthoz, a politikájukhoz - és hasonlítsd össze azzal, ami például itt Magyarországon folyik...
Nézd meg: NEKIK nincs kétségük, hogy merrefelé haladnak, és az jó lesz-e nekik. Kétségek itt nálunk vannak.
Az amerikai álom nem az, hogy kolbászból van a kerítés. Az amerikai álom az, hogy bármi lehet belőled. A lehetőség meg van. Ha jó vagy valamiben, ha tudsz keményen dolgozni, ha van egy jó ötleted akkor sokra viheted, még akkor is ha egy db börönddel száltál le a hajóról.
Van egy jó ötleted! Valósítsd meg, vidd ki a piacra és piac eldönti jó e. Ha jó, sokat fognak fizetni érte. Jó vagy a sportban, kaphatsz sportösztöndíjat és kitörhetsz ha tanulni is akarsz. Orvos akarsz lenni, de nincs pénzed, állj be a seregbe és légy katonaorvos. Fizetik a tanulmányaidat, cserébe X évet katonaorvoskonod kell, de utána szabad vagy. Bárkiből lehet ürhajós is és lecsúszott homeless is.
Az amerikai álomnak vége, de legalábbis óriási veszélyben van. Ezen a mondaton csak egy magyar (vagy "kontinentális" ) liberális akad ki, és "putyinozik", meg "kínázik", de aki olvas néha amerikai gondolkodókat, egykori politikusokat, akkor rájön, hogy ott ez (sem) tabu. Erről beszélnek ők is. Arról, hogy a középosztály zsugorodik, kezd lecsúszni. Arról, hogy óriási mértékben nőtt az elmúlt két évtizedben a milliárdosok és a szegények száma. A dolgozók bére alig emelkedik, a családok egyre kevesebb pénzből élnek meg, miközben az állam néha csak úgy 800 milliárd dollárt ad a bankoknak, hogy abból fizessék ki a több millió dolláros jutalmakat.
Előkerülnek azok a hangok, hogy ez ellen tenni kell, nem ezzel a szóval, de hasonló értelemmel már néhányan beszélnek újraelosztásról, kötelező biztosításról...stb.
Olyan dolgokat szabályoznak és akarnak szabályozni, amelyeket 100 évvel ezelőtt mindenki betartott, mert bár nem volt leírva, de mindenki normaként tekintett rá.
Óriási dilemma - hát igen, szeretnénk mi ilyen dilemmákkal küzdeni... - , hogy az állam beavatkozhat e az emberek magánéletébe. Régen ez se volt kérdés, mert az amerikai alkotmány szent és sérthetetlen, ami egy kis államot vázol fel. Csak éppen elkezdték újraértelmezni, modernizálni (ismerős a szó itt a kontinensen is, egy másik szent intézménnyel, a Katolikus Egyházzal kapcsolatban) , korszerűsíteni. De ahogy Huntington írta azt hiszem a híres könyve végén, hogy ha az amerikaiak nem úgy fognak tekinteni a jövőben az alkotmányukra, mint ami örökre adott és a szavakat kezdik átértelmezni és nem követeli meg azoknak a XIX. századi elveknek az elfogadását a bevándorlóktól, akkor Amerikának vége. Idővel egy latin/ázsiai konglomerátummá válik és elveszíti amerikai identitását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!