Kína külpolitikája azért ilyen, laza, mert az országuk még nincs "kész"?
Úgy nézem, Kína "csendességének" azaz oka, hogy egyszerűen nincsen kész a haderejük.
Kína,USA és Oroszország után az egyetlen ország mely saját gyártású 5. generációs vadászgépet tud építeni.Nemrég mutatták be.
De, Kína a gazdasági erejéhez képest keveset költ hadiiparra, hadi fejlesztésekre.
Hadiipar helyett inkább infrastrukturális beruházásokra költenek rengeteg, elég megnézni a hatalmas nagysebességű vasúthálózatukat , amely egyre nagyobb.
De, ez érthető, hogy egyes részei nagyon fejletlenek, nincs arányosság.
Szerintem ennek több oka lehet:
- Valóban ahogy írtad, Kína hadserege még messze áll attól, hogy világhatalom legyen és az USA-val versengjen. Jelenleg még csak az ország védelmére vannak berendezkedve. De már elkezdődött egy változás, például már nagyon fejlesztik a haditengerészetet, elkészült az ország első anyahajója (ezt inkább még csak tapasztalatszerzésre szánják) és a következő 10 évben saját maguk építenek még kettőt. A nukleáris meghajtású tengeralattjáróikat is fejlesztik, a következő években már a világtengereken fognak járőrözni.
- A kínai külpolitika visszafogottságának másik oka az lehet, hogy azért nem avatkozik be más országok belügyeibe, mert cserébe szigorúan elvárja, hogy a többi ország se szóljon bele Kína belügyeibe (pl. Tajvan, Tibet, Hongkong, Hszicsiang helyzete, demokrácia, sajtószabadság, emberi jogok). Ezen kívül ebből a be nem avatkozás politikából gazdaságilag is profitál. Kína azon országokkal is kiváló gazdasági kapcsolatot alakít ki, melyektől a Nyugat tartózkodik külpolitikai okok vagy belső bizonytalanság, esetleg a demokrácia hiánya miatt (pl. Irán, Oroszország, Venezuela, Szudán, afrikai országok).
Kína hadiiparáról Európa keveset tud. Nem is szándéka kifelé sokat mutatni, hisz nem avatkozik mások belpolitikájába. Viszont ha ott vagy, nem kérdőjelezheted meg egy kínaival szemben, hogy Kína a környék atomhatalma. Ők ezt így látják, ez számukra szent.
Nincsenek szárazföldi határ-viszájai (csak óceáni). Szibéria termelésének viszont már 40 százaléka kínaiak által termelt, s szivárognak befele. Ha az orosz keménykezűség megszűnik, talán lesznek területi igényei.
Most viszont, még egy darabig mindenképp békét akar, hogy fenttarthassa a gazdasági fejlődést, ami nála a leggyorsabb. 2-3 éve lehagyta japánt össz GDP-ben, így második helyre került, s hogy a lakossága elégedett legyen, fenn kell tartani a dinamikus fejlődést.
A legnagyobb gondját talán az jelenti, hogy a lakosság 90%-a a terület 10% án él. Ennek inkább a fordítottja okozhat gondot egy háború során, a ritkán lakott területeket nehéz lenne bevédeni. Bár nem is igen lakhatók, tehát megint hosszú sztori, hogy mit ér.
Szerintem csk nincs az az amerikai filmekből ismerős műmacsó hozzáállás a kínaiaknál.
Mao egyszer megmondta, hogy el tud veszíteni 200 millió embert meg 200 nagyvárost egy háborúban, és még mindig a világ legnépesebb országa marad.
És ezt egyik ellenfele se tudja elmondani magáról.
Azóta ezt nem kell ismételgetni, akinek szól, az tudja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!