Nem lett volna jobb, ha a rendszerváltás után is fennmarad az NDK, Kelet-Németország?
Mondjuk egy Magyarországhoz hasonló szociáldemokrata rendszerrel, megmarad a saját pénzneme, de belép az EU-ba és a Schengenbe.
A mai Németországban is még sok volt NDK-s másodrendű állampolgárnak érzi magát, a 90-es évek elején az NDK-s vállalatokat egytől-egyik felvásárolta a nyugati érdekeltségű Treuhand vállalat, majdnem minden bolt a Kaufland nevű multi tulajdona lett. Míg Nyugat-Németországban szinte egy Kaufland sincs, Keleten majdnem az összes NDK-időkben is létező szupermarket-méretű bolt Kaufland lett. Az árak hatalmasat emelkedtek, és erre még rátett az euró bevezetése, ami még a nyugatnémet átlagembereket is megviselte pénzügyileg.
Az NSZK kormánya azt ígérte, hogy felhúzza az NDK-t Nyugati színvonalra, ehelyett annyi történt, hogy befoltozták az utcán a kátyúkat, gyorsabb lett a vonat, az NDK-s utcai lámpák lámpatestjét pedig kicserélték LED-ekre, de továbbra is ezerrel talicskázza ki a munkaerőt és ezzel együtt a tőkét Nyugat-Németország a régióból.
A 90-es évek eleje, közepe körül született NDK-s fiatal annyit lát, hogy nehéz munkát találni, alacsonyabb a fizetés, mint Nyugaton, lerobbant kinézetű az utca és a haverjai fele is lelépett, ezért ő is dobbant. Ez nem jövő egy régió számára.
Ha eljátszunk a gondolattal, hogy lenne egy külön (mára már demokratikus) Keletnémetország, akkor se lenne gazdaságilag jobb helyzetben. Egyébként a nyugati régió rengeteget áldozott a volt NDK területeinek a gazdasági fellendítéséért, ezt az ott lakók meg is érezték a drágulásban, az adókban stb.
Ami más lenne egy különálló Keletnémetoszág esetén, az az, hogy a keleti blokk többi országához hasonlóan saját erőből kellett volna felzárkóznia, és HA SZERENCSÉJE VAN, akkor mostanára csatlekozna az Euró-régióhoz. (Tehát onnantól nem lenne külön valutája.)
Ami viszont ugyanaz lenne: a munkaerőt, különösen az értelmiséget továbbra is onnan szipkázná el a nyugat, mint ahogy megteszi Magyarországgal, Lengyelországgal, Romániával és a többivel: vendégmunkások éhbérért robotolnak kint, ami még mindig valamicskével több, mint amit itthon kapnának. Persze a munkaerő-elszívás fő célpontja továbbra is az lenne, akik beszélnek "nyugati nyelveket", tehát a Keletnémetek ezt az előnyt még mindig ki tudnák használni a többi keleti ország elől, a született némettudásukkal.
--
Egyébként előttem hozzászólók:
hogy a kérdés mennyire nem sületlenség, arra extrém példa a mai napig háborúban álló két Korea. A déliek (ma már, a kommunista észak harmadik generációs "ellenségei") hallani sem akarnak az egyesítésről, de lássuk be, hogy jó okkal:
A példa kedvéért képzeljük el, hogy mondjuk Szomliában is magyarul beszélnének. Földönfutó nép, jóformán ivóvizük sincs. Ugye, mi sem szivesen akarnánk egyesülni Szomáliával, és a nyakunkba venni a problémáikat.
Én még jártam az NDK - ban. Szürke, xar világ volt, még Magyarországhoz képest is elmaradott. Ma - már akik életrevalóak - jobban élnek mint akkor. Sok ország van melyekben az északi - déli, keleti - nyugati vonatkozásban életszínvonal, keresetbéli különbségek vannak, ilyen pl. Olaszország de Magyarország is.
Németország csak egy van. 45 évig voltak elválasztva, már lassan 25 éve ismét együtt vannak. Az NDK csak a kommunista elnyomásnak, a berlini falnak és a Szovjetuniónak "köszönhetően" volt életképes.
Ahogy a legkisebb mértékben meggyengült a kelet -német hatalom, úgy omlott össze az NDK mint a kártyavár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!