Oroszország miért adta fel a gazdasági növekedését egy kis imperializmusért?
Az orosz gazdaság szépen fejlődött, bár nem vagyok Putyinért oda, ez mind neki köszönhető.
Épültek modern felhőkarcolók, nagy sebességű vasút, meg minden jó.Jelentős az infrastruktúra fejlődése.
Persze, nem olyan fejlett, mint Ausztria, de ahonnan Oroszország indult, ahhoz képest ez szép teljesítmény.
De, most feladták a növekedésüket pár négyzetkilométernyi koldusszegény területért.
Ugyanis, az embragók miatt stagnál a gazdaságuk.
Igazából sosem fejlődött szépen az orosz gazdaság. 2000-ben el is érték az államcsődöt. Utána pedig elkezdték kiárulni a nyersanyagaikat, amiből a 2. legtöbb van nekik a világon, ebből kezdtek talpraállni. (ez pl Kínában jó ideje tilos, hogy feldolgozatlan formában árulják ki a nyersanyagot) Minden kormánynak az volt a célja hogy próbálják magukat önellátó szintre emelni, a mai napig nem sikerült. A mérhetetlen korrupció ott is megeszi a rendszert, csak felhízlalta a felső 10.000-et, aki nem hódolt be személyesen Putyinnak, azt megölték vagy sikerült elmenekülnie. A befolyt pénzeket nem gazdasági fejlődésbe ölték, hanem felélték. Az agresszív külpolitikájuknak köszönhetően pedig elkezdtek elhatárolódni az országtól, mára már az aranytojást tojó tyúk is segélyre szorul (a Rosznyefty). De a Novatek és a Lukoil ugyanúgy viszi már a pénzt, csak segélyből tartják fent magukat.
Se fejlődés, se "kis imperializmus" nincs. Az utak, és felhőkarcolók építése pedig a legjobb módja a közpénzek lenyúlásának.
Mert a gazdasagi fejlodes egy dolog, a nepuk megvedese meg egy masik.
Tortent egy puccs Kijevben, es az ellene fellazadt oroszokat a kijevi rezsim elkezdte nepirtani. Ilyen esetben egy patriota vezetes nem a gazdasagi szamokkal van elfoglalva, hanem segit az oveinek.
Nem így tervezték sem Nyugaton, sem Oroszországban, de a nagyhatalmak vetélkedése a befolyási övezetekért egyre jobban szembeállította őket, az ukrajnai válság eszkalálódott. Eljutottunk egy újabb kisebb hidegháborúhoz.
Oroszországot rosszul érintik a szankciók és az olajár esése, de azért a gazdasági helyzet nem olyan nagyon vészes. Szerintem jövőre jó eséllyel békét köthetnek Kelet-Ukrajnában, enyhülhetnek a gazdasági szankciók. A Krím kérdése, a határok még évtizedekig vita tárgya lesz, de ettől még lehet egy normális, békés viszonya a Nyugatnak Oroszországgal (ahogy például Kínával, Izraellel, Törökországgal is, azok erőszakos területi hódításai ellenére).
Oroszországnak Japánnal is határvitái vannak 1945 óta, a háború után máig nem kötöttek békét, de a gazdasági kapcsolatok, együttműködés az viszonylag jónak mondható (Japán csak az erős amerikai követelések, ultimátum miatt csatlakozott idén az Oroszország elleni szankciókhoz).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!