Szerintetek jó dolog az Európai Unió?
"Betyár urai így nevelték,
Nem rúg vissza, csak búsan átkoz
S ki egyszer rúgott a magyarba,
Szinte kedvet kap a rúgáshoz.
Ma is itt ül lomhán, petyhüdten,
Fejét, jussát, szívét kobozzák
S ha néhányan nem kiáltoznánk,
Azt se tudná, hogy őt pofozzák."
Az Unió ötlete jó, de az rosz, hogy a liberalista nemzetközi pénzügyi maffia a falnak vezeti.
Az még lehet kérdés, hogy volt-e időszak, amikor komolyan pozitív ötletekkel őszintén akartak egy ilyen Uniót, vagy mindjárt a kezdetektől arra menz ki, hogy egy belső gyarmatbirodalmat építsenek.
Ismerve az európai történelmet, és a második variációra tippelek.
Amit a "művelt" nyugat az utóbbi 1000 évben Európában és a világban csinált, az alapján nincsennek illúzióim, hogy hirtelen egycsapásra Teréz Anyává váltak volna.
Csak a látványtechnikai és a kommunikációs eszközök finomodtak.
Nyugat-Európának (németek, franciák, Beneluxok) abszolút. A PIGS országok és kiváltképp a 2004 után csatlakozottak viszont rosszul jártunk. Egy másik úton sokkal messzebbre juthatnánk.
"A kapitalista világgazdaság úgy működik, hogy a centrum-országokat eleve körbeveszik a szegény államok, amelyek olcsó munkaerőt jelentenek. A centrum gazdagságának feltétele a periféria megléte, szegénysége, kiszolgáltatottsága. Azért gyengíti a neoliberalizmus doktrína a nemzetállamokat, hogy a periféria országai politikailag ne legyenek képesek ellenállni, és szolgáló államként váljanak a rendszer részeivé."
David Lane, a Cambridge Egyetem szociológusa.
Ha egy amerikai magyar közgazdász prof. szájából akarja valaki hallani, aki Oxfordban tanít, akkor tessék, itt van:
https://www.youtube.com/watch?v=83Br4f8IaCQ&html5=1
Mi vagyunk Európa Dél-Amerikája. Ha szorosabbra fűznénk a integrációt, az tovább növelné a periféria leszakadását a centrumtól. Az hogy Juncker öt évre befagyasztotta az EU bővítését nem véletlen. Már most is túl nagy.
Luxemburg (106406 USD) és Bulgária (7006) között az egy főre jutó GDP között 15,8-szoros különbség van. Tény, hogy Luxemburg kimagaslóan gazdag. A második Dánia. Ha a kissé megtévesztő GDP/capita helyett az éves átlagfizetést nézzük, akkor Dánia: 58840 EUR, Bulgária 4396 EUR). Ez 13,4-szeres különbség.
Az USA leggazdagabb tagállama Maryland, a legszegényebb Mississippi. Marylandben 36755 USD-t visznek haza, Mississippiben 19977 USD-t. Ez 1,84-szeres különbség (nagyjából Dánia-Olaszországnyi). Bármelyik szövetségi államot nézzük (USA, Kanada, Ausztrália, Brazília, India) nem fogunk ilyen ordító különbségeket találni, mint az esetleges Európai Egyesült Államok esetében. Pláne nem, ha még bővítünk majd Macedónia, Albánia, stb. irányokba.
Én Közép-Európai Egyesült Államokban gondolkodok! A következő tagállamokkal számolnék:
Csehország, Morvaország, Szilézia, Lengyelország, Ruszinföld, Ukrajna, Novorosszija (az orosz ajkú kelet-ukrán területek+a Dnyeszter-mente), Gagauzia, Románia, Székelyföld, Bulgária, Albánia, Szerbia, Bosznia, Horvátország, Szlovénia, Magyarország.
Egységes hadsereg! Egységes (közvetlenül választott) szövetségi kormány és elnök! Emellett a nemzeti parlamentek is megmaradnának, de alá lennének rendelve a szövetséginek. Egységes költségvetés, amivel nem lehetnek ellentétesek az államiak. Minden tagállamnak lenne saját rendőrsége, de állna felettük egy közös Közép-Európai Rendvédelmi Szerv (egy "FBI"). Minden tagállam megőrizheti identitását, a közös, közép-európai identitáson belül, a nyelvét is, de előtte tanuljon meg mindenki eszperantóul.
Miből élnénk?
Először is, gyakorlatilag kettévágnánk Európát. Vámok, kvóták (aki Berlinből, Londonból, Párizsból megy Moszkvába vagy Isztambulba annak át kell mennie rajtunk).
Végre megépítenénk a Duna(-Száva-)Adria és a Duna-Morva-Odera-Balti-tenger-csatornákat. Egyrészt reális kihívói lennénk a Duna-Majna-Rajna-csatornának, másrészt közvetlen vízi összekötettést biztosítanánk Skandinávia és a Földközi-tenger között.
Energia. Végre kitermelhetnénk a lengyel és az ukrán palagázt. Végre kitermelhetnénk a fekete-tengeri gázmezőket. Románia és Ukrajna nem pereskednének rajta tovább, hogy kié-innentől Közép-Európáé! A legújabb kutatások szerint Norvégia és Skócia után az Adria alatt van Európában a legtöbb olaj! A Balti-tenger partja a legszelesebb európai tengerpart, de a Fekete-tengeré sem semmi. Rengeteg vízerőmű létesíthető a Dunán, a Dnyeperen, a Dnyeszteren, az Oderán, a Visztulán és ezek mellékfolyóin! Rengeteg atomenergia, atomerőmű is építhető lenne ezek mellé!
Fricskát törhetnénk a Világ orra alá, hogy nem mi vettük fel a hitelek, hanem a helyünkön lévő (és azóta megszűnt) nemzetállamok (á la Csehszlovákia). Az adósságok terhe nélkül már jobban pörögnénk.
Mezőgazdaság és az ehhez kapcsolódó szektorok! Izrael, Hollandia, Dánia is ezen az elven lettek gazdag országok. Nem azt mondom, hogy mindenki legyen földtúró az országban, sőt! A Lengyelalföld legendás gabonatermő vidék, ahogy az Ukránalföld is (Sztálin az ottani gabona miatt számolt le az ukránokkal, ez volt a holodomor). A Románalföld is jól termő vidék. A Kárpát-medence kiváló táptalajjal rendelkezik, egyedülálló vízügyi és éghajlati adottságai vannak zöldség-és gyümölcstermesztésre! Ugyanez Bulgáriáról is elmondható! (Bolgárkertészet) A Balkán-hegyeiben, a Keleti-és Déli-Kárpátokban, valamint Szlovákiában kiválóak az erdőgazdálkodási lehetőségek! Óriási perspektívák vannak az állattenyésztésben is ezeken a helyeken (cseh sajt, brindza).
Az Adria halban gazdag. Nem válnánk ezáltal pusztán mezőgazdasági országgá. A mezőgazdaság és az élelmiszeripar rengeteg K+F-et tudna megmozgatni. Kutathatnánk, nemesíthetnénk növényeket, állatokat, GMO-nagyhatalommá válhatnánk. Óriási perspektíváink lennének a mezőgazdasági gépgyártásban is (nem csak a traktorra gondolok, de halászhajók, favágógépek, öntözőberendezések, felsorolni is sok). Az energianagyhatalomhoz kapcsolódva a mezőgazdasági hulladékok által óriási kapacitások nyílnának meg előttünk bioerőműkapacitásban és bioüzemanyag/bioetanol gyártásban.
Az iparban is van keresnivalónk! A rendszerváltáskor elb_lf_szkodtuk, itt volt a Ganz-MÁVAG, ami Görögországba, Új-Zélandra szállított kiváló minőségű vonatokat, az Ikarus, ami árnyékává vált önmagának, aztán behidalt. A cseheknek több eszük volt, a Skoda nemcsak hogy túlélte, de egyenesen virágzik, Skoda mozdonyok, Skoda villamosok járnak a Világ minden táján! A románok olyan hülyék voltak mint mi, behidalt a román is is '89-'90-ben, de mára már kikászálódtak a gödörből. Craiován újra mozdonyokat gyártanak, méghozzá nem is akármilyeneket. Már a német vasút is rendelt a románoktól saját fejlesztésű Transmontana mozdonyokat!
Az Antall-kormány töketlenségét mutatja az is, hogy Borsod és Nógrád megyékben minden szénbányát bezártak, addig Szlovákiában egyet sem. Ezzel csak az a baj, hogy UGYANARRÓL a szénmezőről beszélünk, a határ két oldalán!!! Kinyithatnánk a szénbányákat is újra, tessék vissza is kanyarodtunk az energiagazdasághoz.
Sajnos az EU-ban nem tudjuk ezeket a kapacitásokat visszanyerni. Amikor a cukorgyárakat újra akartuk nyitni, az EU leállított minket. Az EU azért fizet, hogy Tokajban vágjuk ki a szőlőtőkéket. Rendben, a románok újraindították a mozdonygyártást, amiért végtelenül tisztelem is őket és a Transmontana mozdonyok valóban világszínvonalúak, de közel sem készül belőlük annyi, amekkora gyártókapacitása pl. a Siemensnek vagy Bombardier-nek van.
A németeknek, a franciáknak, a briteknek nem érdekük, hogy magyar, szlovák vagy román konkurenciája legyen az iparuknak, a mezőgazdaságuknak... Ezért naivság az egységes Európától várni a megváltást. Az egységes Közép-Európa tudna ebben csak változást hozni! Védővámokkal segítenénk feltámasztani/megerősíteni a hazai ipart, mezőgazdaságot, K+F-et!
Persze nem fejjel a falnak, amit nem tudunk itthon gyártani, azt persze megvesszük külföldről. De amit itthon is lehet, azt megvámoljuk és vegyük csak a hazait! Egyszer már sikerült, a Skoda vagy a Ganz-MÁVAG mérnökei szabadalmakat adtak a Világnak (háromfázisú villanymozdony, transzformátor, stb.), miért ne lehetne még egyszer?
Szóval a közép-európai gazdaság alapvetően energiaexporton és mezőgazdaságon, illetve az ezekhez kapcsolódó K+F szektorokon nyugodna, kiegészítésképp nehéziparral, könnyűiparral és szolgáltatásokkal.
Le kéne győzni a román-magyar, szerb-horvát, stb. ellenérzéseket? Igen. A németeknek és a franciáknak sikerült. Netán kevesebbnek érezzük magunkat náluk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!