Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szerintetek mi lesz Novorosszi...

Szerintetek mi lesz Novorosszija, Kelet-Ukrajna sorsa?

Figyelt kérdés

1, Befagy a konfliktus a jelenlegi szinten hosszú időre és létrejön egy a Dnyeszter-Menti Köztársasághoz hasonló, senki által el nem ismert szakadár állam.


2, Oroszország el fogja ismerni függetlenségét és egy Dél-Oszétiához hasonló orosz védelem alatt álló ország lesz.


3, Ukrajna le fogja győzi a szeparatistákat és visszaáll Kijev korábbi hatalma a régió felett, kis engedményekkel (pl. képviselők helyi megválasztása, orosz nyelvhasználat biztosítása).


4, Sikerül Oroszország terve és Ukrajna és a szakadár állam is elfogadja a föderációt. Novorosszija Ukrajna része marad, de állam lesz az államban, mint például a boszniai Szerb Köztársaság vagy az iraki Kurdisztán.


5, Ukrajna nem válik föderációvá, de a rendezés során létrejön egy Spanyolországihoz hasonló decentralizáció. Novorosszija Katalóniához, Baszkföldhöz hasonló autonómiát kap.


6, egyéb lehetőség?



2014. szept. 15. 17:54
 1/7 anonim ***** válasza:
35%

Miért ezzel foglalkozik mindenki? Van 1000 ilyen kérdés már?


Engem egy kicsit jobban izgat, hogy mi lesz Magyarország jövője!

2014. szept. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
5., erős orosz befolyással a regionális vezetők körében.
2014. szept. 15. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyes variáció. Sajnos.
2014. szept. 15. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Szerintem az egyes. A legjobb viszont a négyes lenne, vagy az ötös.
2014. okt. 1. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
61%

Utolsó vagyok, kifejtem a válaszomat bővebben is.


A legvalószínűbb az, hogy befagy a konfliktus és marad öt szakadár köztársaság Ukrajna területén (Krím, Donyeck, Luhanszk, Odessza, Harkiv). Az utolsó négy függetlenségét csak a többi három, vagy esetleg Oroszország fogja elismerni, míg Krím függetlenségét valószínűleg a jelenlegi tizenkettő ország, de az is lehet, hogy Koszovóhoz hasonlóan több ország is. Krím Koszovóhoz hasonló, szakadár köztársaság lesz és az USA és a többi nyugati hatalom csak úgy fog belemenni Krím elismerésébe, hogy az nem egyesül Oroszországgal. Az ENSZ azonban sem Krím, sem a többi ország függetlenségét nem fogja elismerni, Ukrajna területi egységére hivatkozva, ahogy Koszovó sem ENSZ-tag a mai napig.

A legjobb lehetőség az lenne, hogy Ukrajna egy huszonhét tagú föderáció lenne és az ukrán kormány végre valahára elismerné a ruszin nemzetiség autonómiáját. A spanyolországi modellhez hasonló államszervezetet kellene létrehozni, amiben lenne 27 egyenjogú állam. Spanyolországban 18 autonóm közösség van, melyek közül vannak szűk autonómiával rendelkező államok, és vannak széleskörű autonómiával rendelkezők is. Az autonómia legmagasabb fokáig eljutott államok Galicia, Katalónia, Baszkföld, majd "második helyen van" Navarra, Baleár-szigetek, Valencia. Ukrajnában is hasonló lehetne, 27 tagállam lenne, melyből Kárpátalja, Odessza, Harkov, Donyeck, Luhanszk és Krím lennének az autonómia legmagasabb fokáig eljutott tagállamok. Ukrajnában létrejönne egy Ellenőrző Bizottság, melybe ugyanannyi tagot delegálna az USA, az Európai Unió (mondjuk az Európai Parlament választaná meg), Oroszország és Ukrajna is. Az Ellenőrző Bizottság feladata a béke védelme lenne és körülbelül ugyanakkora hatalommal rendelkezne, mint Bosznia-Hercegovinában a nemzetközi közösség főképviselője. Az államfői feladatokat egy huszonhét tagú Elnöki Tanács látná el, melybe minden állam egy elnököt választana meg és rotációs alapon látná el az elnöki feladatot X hónapig minden állam. Lenne miniszterelnöke az országnak, kétkamarás parlament lenne. Az alsóházban a népesség alapján meghatározott választókerületek képviselői lennének, a felsőházban pedig a tagállamok kormányai által delegált 2-2 képviselő venne részt.

Minden állam saját kormánnyal, parlamenttel rendelkezne. A vegyes lakosságú államokban (például Odessza, Harkiv, Donyeck, Luhanszk, Kárpátalja) a nemzetiségek autonóm tartományokat hozhatnának létre a szövetségi államon belül, így Ukrajna három szintből álló autonóm közigazgatási rendszerrel rendelkezne (Ukrajna, szövetségi államok, autonóm tartományok a szövetségi államokon belül).

A másik lehetséges megoldás az lenne, hogy egyesülnének a kelet-ukrajnai területek és a Krím-félsziget Új-Oroszország (Novorusszija) néven, ami saját kormánnyal, parlamenttel rendelkezne az ukrajnai államon belül, így Novorusszija egy állam lenne az államon belül. Új-Oroszország külkapcsolatokat tarthatna fent Oroszországgal, lehetne saját pénzneme is, mondjuk újorosz rubel és egy korlátozott létszámú, mondjuk tízezres hadsereget is fenntarthatna, de szigorúan az ukrán haderők ellenőrzésével.

Ez azonban szinte már utópia, ilyen Kelet-Európában valószínűleg nem valósul meg, főleg mivel Oroszországnak sem ez lenne az érdeke.


Valószínű az első lehetőség, vagy egy hatodik: Ukrajna jelentős területeket veszít, kettészakad egy oroszbarát Új-Oroszországra és egy az EU-USA szövetséghez tartozó, oroszellenes (Kis-)Ukrajnára. Új-Oroszországhoz csatlakozna a Dnyeszter-mente is, Moldova kárára. Lehet, hogy ebbe a nyugat éppen belemenne, de Ukrajna csak hosszú tárgyalások után tudna belenyugodni, vagy kénytelen lenne (mint mi az I. világháború után). Az is lehetséges, hogy az ENSZ megtiltaná az egyesülést Oroszországgal, de lehet, hogy később sikerülne elérni ezt.


Elnézést, hogy kicsit hosszúra sikerült a válaszom, de szerettem volna kifejteni.

2014. okt. 2. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Szerintem már nem nyílik újabb front, hadszíntér a háborúban, Odessza és Harkov nem fog elszakadni.

Abban igazad lehet, hogy a Krím egyszer majd független országgá válhat egy nemzetközileg is felügyelt népszavazás után. Ez olyan kompromisszum lenne, mely Oroszország és a Nyugat számára is elfogadható lehet, valószínűleg a helyiek is ezt támogatnák leginkább. És ha már a nagyhatalmak, a nemzetközösség megegyeznek, akkor Ukrajna is kénytelen lesz elfogadni. Azonban jelenleg Oroszország és a nyugati nagyhatalmak sem támogatják ezt, így a Krím helyzete szerintem a következő néhány évtizedben nem fog változni, befagy a jelenlegi szinten.


A háborúra, Ukrajna válságára szerintem egy Spanyolországhoz hasonló decentralizáció lenne a legjobb megoldás. Egy ilyen kompromisszumnak elfogadhatónak kellene lenni Kijev, az USA-EU és a kelet-ukrajnaiak, szakadárok, Moszkva számára is. A keleti, elszakadt országrész helyzete, a bizonytalanság, az ottani válság nem érdeke a helyieknek és Moszkvának sem. Nem hinném, hogy a rendezés olyan sokáig el fog húzódni, mint a Dnyeszter Menti Köztársaság esetén.

2014. okt. 2. 18:56
 7/7 anonim ***** válasza:
Jelenleg is szinte ugyanott tart a helyzet mint 2014-ben
2020. máj. 22. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!