Tisztában vagytok az alábbi ténnyel oroszimádók?
Ezen jót nevettem.
Oroszország utoljára a 20. század elején támogatta Szerbiát.
A testvéri viszonyt meg csak a szerbek gondolják úgy.
Oroszország a füle botját sem mozdította, amikor a jenkik szétbombázták a "testvéri" Szerbiát.
Ezután Szerbia végleg nyugati érdekszférába került és Oroszország ellensége lett.
Nem kell Oroszországnak sem benyalni, így van.
Nem biztos, hogy különbek lennének, mint most a nyugatiak.
Én a kiegyensúlyozott politikát támogatom, Magyarország csak azokban a korokban volt sikeres, amikor kiegyensúlyozott politikát folytatott kelet és nyugat között.
A Kádár rendszerben erőltetett keletesedés volt, most meg erőltetett nyugatosítás van.
A magyarok se nem nyugatiak se nem keletiek.
Az elsőnek nincs igaza. A szerb-orosz szövetség most is létezik, csak ugye a földrajzi távolság miatt nem olyan nagyon szoros.
Az 1999-es háború idején is kiállt Oroszország Szerbia mellett. Az ENSZ BT-ben megvétózták a Szerbia elleni háborút, igaz ez a NATO-t nem zavarta, illegálisan is megindították a hadműveletet. Oroszország ebben az időben gyenge volt egy a szíriaihoz hasonló katonai fellépésre. Jelcin félrészegen atomtámadással fenyegette meg Amerikát. Egyszer sikerült meglepniük az amerikaiakat, amikor a Boszniából átugró orosz katonák elfoglalták a pristinai repülőteret, amely stratégiai jelentőségű lett volna Koszovó NATO megszállásában, de ezt sem tudták megtartani. Oroszország ma is támogatja Szerbia területi integritását, ezért (és Kína miatt sem) tud Koszovó nemzetközileg elismert ENSZ tagállammá válni.
Mellesleg, aki olyan országot, szövetségest keres, aki támogatja, hogy Magyarország kapja vissza a Vajdaságot, Kárpátalját vagy Erdélyt, nem talál ilyet. Ebben a kontextusban nem igazán van értelme pont Oroszországot kiemelni.
Magyarország nem mondott le a délvidéki magyarságról, már korábban is kiállt mellettük, most a magyar állampolgárság megadásával pedig a jogi egység, kötelék is létrejött.
Területi követelése nincs Magyarországnak Szerbiával szemben. Koszovó függetlenségét az USA és a nyugat-európai nagyhatalmak nyomására ismerte el a magyar diplomácia, mely szerintem ellentétes volt a magyar érdekekkel.
Veszélyes precedenst teremtett az autonóm terület egyoldalú elszakadása, így Románia, Szlovákia még inkább elutasítja a magyar autonómia törekvéseket és Szerbia is óvatosan, kicsit félve viszonyul a Vajdasághoz.
Oroszország is erősítette ezeket a félelmeket, miután a 2008-as Koszovó függetlenedésére válaszul elismerte Abházia és Dél-Oszétia elszakadását.
Ezt tovább fokozta a Krím elszakítása, majd annektálása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!