Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Sajnálhatóak a szerbek terület...

Sajnálhatóak a szerbek területveszteségeik* miatt?

Figyelt kérdés

*: 1991: Szlovénia, Horvátország, Macedónia

1992-1995: Bosznia-Hercegovina

2006: Montenegró

2008: Koszovó


2014. jún. 22. 16:03
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
A jugoszláv szerbia olyan volt, mint az Osztrák-Magyar monaricha: nagy terület, sok nemzet - borítékolható, hogy szétesik. A nagyobb baj velük, hogy túlságosan szét vannak szóródva, és olyan területeken mint Bosznia vagy Koszovó a gyakorlati hatalom a kezükben. Sajnálja őket a fene, a mi valagunkba is ők haraptak bele, de a mostani meccsük még nincs lefutva, az biztos.
2014. jún. 22. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Minket sem sajnál senki.
2014. jún. 22. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
84%
Azért nem, mert ezt az egészet saját maguknak köszönhetik. Azt eszik, amit maguknak kifőztek. Jugoszlávia nem külső erők ráhatása és egy vesztes világháború következtében esett szét, mint a Monarchia, hanem maguk a szerbek verték szét. Tudatosan.
2014. jún. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2014. jún. 22. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
A szerbek nem vesztettek területeket. Jugoszlávia egy mesterségesen, az első világháború lezárását követően létrehozott ország volt, pont mint Csehszlovákia. Mivel nem történelmi alapon alakult, csak valakik úgy döntöttek, hogy oda kell egy ilyen ország, természetes, hogy magától szétesik a nemzetiségek határai mentén.
2014. jún. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
68%

Nem,megérdemelték.


Ez volt a sorsuk.

2014. jún. 22. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy államszövetség széthullása nem számít területveszteségnek.

Ausztria első világháborús területveszteségi közé sem szoktuk besorolni Magyarországot és a magyar területveszteségeket is Horvátország nélkül (így Magyarország 283 ezer km^2 volt) számítjuk.


Egyedül Koszovó elszakítását tekinthetjük Szerbia területi veszteségének. Bár a nyugati nagyhatalmak ezen döntése morálisan indokolható (érvényesítették az albánok önrendelkezési jogát), de mivel Szerbia és az ENSZ BT jóváhagyása nélkül, agresszióval történt, így jogellenes volt, veszélyes precedensnek tekinthető (azóta a példa már ragadós lett, ugyancsak jogtalanul, orosz agresszióval Abházia, Dél-Oszétia, Krím is érvényesítette az önrendelkezést és egyoldalúan elszakadtak).

Talán az észak-koszovói szerbeket sajnálhatnánk, mivel semmibe vették az ő önrendelkezési jogaikat. Erre szerintem az lenne a megoldás, ha elcserélnék Észak-Koszovót az albánok lakta Presevo-völgyre.


Mellesleg a délszláv háborúk sem zárultak egyértelműen szerb vereséggel. Habár a Krajinai Szerb Köztársaság teljesen összeomlott és a véres polgárháborúval létrehozott boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska) sem lett független, viszont ez utóbbi olyan nagy autonómiával rendelkezik, hogy lényegében állam az államban és csak egy lazább szövetség, föderáció köti össze Boszniával.

2014. jún. 22. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt: Egy államszövetség szétesése nem számítható területveszteségnek.


Másrészt: Nem sajnálhatóak. A szerbek maguk verték szét Jugoszláviát egy Nagy-Szerbia reményében, véres népirtásokat rendeztek, főleg Boszniában. A népirtások következménye lett az, hogy Szerbia nem tarthatta meg a Boszniai Szerb köztársaságot.

Tényleges területveszteségként csak Koszovó írható le, az is azért, mert kiszaporodták az albánok a szerbeket. Koszovó északi részén élő szerbeket SEM sajnálom addig, amíg a magyarokat, akik meg a Vajdaságban ragadtak, sem sajnálják. Ha Koszovónál területet cserélne Szerbia és Koszovó, akkor Magyarország is igényt tarthatna a Vajdaság északi részére.


Mindent elmond, hogy a Vajdaságban egyre több a függetlenség párti szerb is, így Szerbia szépen visszazsugorodik akkorára, amekkora akkor volt, amikor függetlenedett az Oszmán Birodalomtól.

2014. jún. 22. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Jugoszlávia nem külső erők ráhatása és egy vesztes világháború következtében esett szét, mint a Monarchia"


Ezzel vitatkoznék. Az az ország amelyik területének nagyobb részében kisebbségként van jelen, az egy időzített bomba. Se világháború, se külső erő nem kell, ezek max siettetik a szétesést.

2014. jún. 22. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nekem az a véleményem, hogy a fent említett területek közül messze nem mindegyik szerb.Macedónia, Szlovénia és Horvátország mindenképpen nem az, szerintem Bosznia se, csak az idők során rengeteg szerb özönlött be oda.A montenegróiakat én szerbeknek tartom, ők önmagukat nem, az az ő dolguk, viszont Koszovó nekik annyira a kultúrájuk szülőhelye, olyasmi, mint a magyarságnak Erdély.
2014. jún. 23. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!