Miért támogatta Koszovó Szerbiától való elszakadását a nyugat és az USA, míg Krímet szerintük Ukrajna része kell maradnia?
"Gyakorlatilag elismételted azt..."
"A vita igazán akkor szép, ha egyetértünk. :)"
Igen, úgy tűnik ebben egyetértünk :D
Ömm talán azért, mert az albán hadsereg egy része nem táborozott le Pristina alá, ha jól rémlik. Másrészt Koszovót sem ismerte el egységesen Nyugat (szervezeti szinten se az EU se a NATO nem ismerte el) vagy éppen az ENSZ, így erre hivatkozni sem releváns, főleg hogy a nyilatkozó sem ismerte el Koszovó függetlenségét.
Harmadrészt a Putyini deklaráció egy az egyben elvágta magát a nemzetközi jog előtt Krím beolvasztásáért folyó harcban. A balkáni háborúk után hozott BT határozat alapján a jogi aktus jogilag érvénytelen, mivel az ENSZ BT 1244. sz. határozata úgy rendelkezik az átmenetről, hogy a tartomány végső státusát tárgyalások révén bilaterális, vagy multilaterális egyezményben kell rendezni (uti possidetis elv). A népek önrendelkezési joga nem alkalmazható, ugyanis az csak a dekolonizációs folyamat keretében az államot nem alkotó népeket, nemzeteket illeti meg, nemzeti kisebbségeket nem. Amennyiben az adott nép már rendelkezik állammal akkor ezek a jogok az adott államra szállnak át. Mivel albán állam már létezik, így kizárt az önrendelkezési jog alkalmazása, mely amúgy is a lex specialis derogat legi generali elv alapján inferior a BT határozathoz képest. Jogilag kérdéses az elismerések érvényessége, ugyanis jogellenes helyzetet érvényesen elismerni nem lehet.
Míg Putyin meg a krími oroszpárti vezetése egy nemzet újraegyesítésről beszél, illetve a nemzeti kisebbségek védelme miatt van szükség erre a lépésre. Ez pedig megkérdőjelezi az orosz kisebbség önrendelkezési jogát és a referendum érvényességét.
A koszovói helyzet azért is más mert a hivatalos koszovói álláspont szerint a koszovói albánok 90 éve elkülönülve élnek albániai testvéreiktől, ezért ők már külön népnek számítanak, tehát a népek önrendelkezési joga simán alkalmazható. Az 1244. határozat csupán az átmenetről rendelkezik, nem a tartomány végső státusáról, ezért a tárgyalások kudarca után az alapokmányban garantált önrendelkezési jogot kell és lehet érvényesíteni. Az oroszok pedig az összes nyilatkozatukkal ennek az ellenkezőjére játszottak rá, szóval a nemzetközi előtt ez egy szimpla területi okkupáció, magyarul elfoglalta a területet.
A koszovói nyilatkozatról Hága reakciója:
De azért egy buksisimit megérdemelsz a kérdésért, főleg az utóbbi néhány nap termése után.
Még ez lemaradt az 1244. számú határozatról:
Kosovot tényleg nem minden nyugati ország ismerte el.
(Főleg azok nem, akiknél szakadár hajlamú kisebbségek élnek.)
Ez egy ilyen világ.
"Ha Putyinnak nem lesz eleg Krim" akkor vajon ez az atomeröepitös kamu is csak Magyarorszag eladasarol szolt?
Bocsi, kerdesben a kerdes, de nekem meggyözödesem, h itt valami Putyin mutyi volt ezzel Paksi biznisszel...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!