Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Pár nem EU-s ország, és a...

Pár nem EU-s ország, és a miniállamok miért vezethetik be csak úgy az eurót, amikor a tagoknak meg komoly feltételeket kell teljesíteni?

Figyelt kérdés

Most hagyjuk azt a vitát, hogy hasznos-e az euró vagy sem.


Monaco, Andorra, San Marino. Ezek törpeállamok, nem tagjai az EU-nak, és mégis nyugodtan bevezethették az eurót, minden feltétel teljesítése nélkül.


Montenegró és Koszovó balkáni putrik, szintén nem tagjai az EU-nak, és mégis eurót használnak, még akkor is, ha sajátot nem nyomtathatnak, a kutya nem szól érte.


Ezzel szemben pl ha Magyarország, vagy mondjuk Románia akarná ezt megcsinálni, már ajvékolna mindenki, hogy ezt nem lehet, mert feltételek vannak, amiket KÖTELEZŐ teljesíteni, blablabla.

Ha az EU-t nem érdekli Montenegró, Koszovó, meg pár miniállam, akkor Magyarországot miért érdekelné, vagy Romániát?



2014. márc. 15. 18:51
1 2
 11/14 rémuralom ***** válasza:
100%

Csak úgy közölném, hogy rengeteg hiper- és szupermarketben, valamint a vendéglátóegységek túlnyomó többségében Magyarországon is lehet euróval fizetni. Ezért sem szól az EU. És ugyan miért is szólna? Az euróba vetett bizalom jele, hogy olyan helyeken is használják, ahol nem kötelező elfogadni fizetőeszközként. Ez ellen az EU-nak, az eurózónának abszolút nem áll érdekében fellépni.


Amiről te beszélsz, hogy feltételek kellenek hozzá, az nem az euró mint hétköznapi fizetőeszköz bevezetése, hanem az európai monetáris unióhoz való csatlakozás. Az sokkal többet jelent annál, hogy nem 200 forintért, hanem 70 centért veszed a tejet a Tescóban, ez annak csak egy része. Nem is véletlenül szabtak hozzá olyan feltételeket.

2014. márc. 16. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Addig örülj kérdező, amíg forintunk van, mert lehet hogy ha netán mégis bevezetik, nagyon megszívod.

Persze az is lehet, hogy az euro összeomlik, nem rossz politika a kivárásra berendezkedni.

2014. márc. 16. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
MONTENEGRÓ EGYÁLTALÁN NEM PUTRI! KOSZOVÓBAN IS CSAK A VIDÉK PUTRI, A VÁROSOK JÓK, DE MONTENEGRÓBAN LÉPTEN.NYOMON VILLÁKBA BOTLASZ.
2014. márc. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Monaco, San Marino és Vatikán korábban a francia frankot (Monaco), illetve az olasz lírát (San Marino, Vatikán) használták, így Monaco Franciaországgal, San Marino és Vatikán Olaszországgal kötöttek szerződést, hogy ezek a miniállamok Franciaország, illetve Olaszország valutáját használhatják. Mikor 1999/2002-ben bevezették az eurót, akkor a francia frankot és olasz lírát a miniállamokban is felváltotta az euró, erről az EU-n kívüli három törpeállam külön-külön szerződést kötött, így a három miniállam saját euróérméket bocsáthat ki. Andorra nem kötött szerződést az euró használatáról, de az Európai Parlament beleegyezésével az eurót használják, de Andorra nem bocsáthat ki saját eurót, hanem a francia, illetve spanyol euróérméket és papírpénzeket használják, így gyakorlatilag a katalán országban francia és spanyol nyelvű papírpénzek vannak forgalomban, katalán pedig egyáltalán nincs - ahogy a szintén katalán nyelvű Katalónia, Valencia, Baleárok, a gallego nyelvű Galicia és a baszk nyelvű Baszkföld spanyol tartományok is a spanyol nyelvű papírpénzeket használják.


A miniállamok úgymond már régen teljesítették a feltételeket, még amikor nem is voltak azok megfogalmazva, mivel nagyon gazdag és fejlett nyugati államokról van szó, ami éppen kis területű és lakosságú. Ezzel szemben Magyarországról és Romániáról ez a fejlettség már nemigen mondható el sajnos - bár Görögországról sem nagyon napjainkban, de ezt inkább nem részletezem most, mert más a téma.


Koszovó és Montenegró tényleg egyoldalúan vezették be az eurót és ajvékoltak is, ahogy te fogalmaztad, de az EU nem tud mit tenni ellenük. Hogyha például Dél-Szudánban vezetnék be az eurót, az EU az ellen sem tudna mit tenni, mivel nem része az Európai Uniónak. Ezért az Európai Parlament hallgatólagosan beleegyezett, mivel most nem tudnak semmit sem tenni, főleg mivel ezek az országok nem az EU-val, hanem inkább Oroszországgal és a keleti országokkal vannak gazdasági kapcsolatban, valamint a Balkán EU-n kívüli területeivel.


Hogyha például Magyarországon a mai naptól kezdve az euró lenne a fizetőeszköz, az EU szankcionálhatná Magyarországot, mivel Magyarország szerencsére/sajnos nagyban függ az EU-tól és ezzel az EU "zsarolhatja" Magyarországot.


Remélem, hasznos választ adtam. Üdv.

2014. aug. 22. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!