Az USA miért csak olyan későn, a 19. század legvégén kapcsolódott be a gyarmatosításba?
De így is jóval előbb létrejött, mint például Belgium, Olaszország vagy Németország.
És sokkal erősebb volt, mint például a nagy gyarmatokkal rendelkező Portugália, Belgium, Olaszország vagy Spanyolország.
Ezt kihasználva utóbbi gyarmatait el is vették, de csak 1898-ban és Panamát is már csak a 20. század elején gyarmatosította az USA.
Tehát az amerikai imperializmus viszonylag elég későn kezdődött, 50-100 évvel lemaradva, igaz ezt gyorsan bepótolták az utána következő fél évszázadban.
Az USA nem gyarmatosított.
A XIX. század végén olyan csendes-óceáni szigeteket szállt meg, amelyek stratégiai jelentőségűek voltak és amúgy is az amerikai kontinenshez tartoztak. Mai napig rejtély egyébként, hogy Kuba miért maradt ki, pedig lett volna rá lehetőség, mert a századfordulón háborút vívtak a spanyolokkal.
Ennek oka egyébként egyszerű. Megvoltak Amerikában is azok az erők akik ezt a politikát szerették volna folytatni, de óriási falba - és ellenállásba - ütköztek. Nevezetesen az alkotmányba. Amerikában az alkotmány szent és sérthetetlen , az pedig a népek önrendelkezése és az egyéni szabadságjogok mellett áll ki, ez pedig szöges ellentétben áll a gyarmatosítással.
A Fülöp-szigetek, Guam, a Mariana- és a Marshall-szigetek is amerikai gyarmat lett.
Csak a spanyolok kis afrikai gyarmatait (Rio de Oro, Rio Muni) nem vették el, gondolom ezeket az amerikaiak is értéktelennek tartották.
1776-ig ugye nem volt USA. A forradalom és az utána következő szervezés pár évtizedig elhúzódott.
Mire az lement, addigra már újra el voltak foglalva Louisiana bekebelezésével, ami azt jelentette, hogy eleve kétszer akkorára nőtt az USA, mint addig. Nem volt igény arra, hogy más kontinenseken terjeszkedjenek, amikor ott volt egy kontinens külön nekik. Lousiana után a Közép-Nyugat, Oregon elégítette ki a terjeszedési vágyat, meg Mexikónak az a fele, amit háborúban elfoglaltak a mexikóiaktól - az, amit Texastól Kaliforniáig látsz. Húsz évvel később vívtak egy saját kis polgárháborút is, az újjáépítés meg azután is eltartott vagy húsz évig.
1880-nál tartunk, mire olyan állapotba jut az USA, hogy tud is gyarmatosítani, meg igénye is van rá, az meg ugye már a XIX. század legvége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!