Olyasmi, mint az USA az amerikai polgárháború előtt. Igazság szerint az nem a rabszolgaság miatt tört ki (az csak egy szép cél volt, semmi köz a valódi okokhoz egyébként). A fejlett és gazdag déli államok Európával akartak kereskedni, a saját, jól felfogott érdekükben. Az északiak, akik el voltak maradva, viszont korlátozni akarták a transzatlanti kereskedelmet, hogy így egy saját, belső piacon zárkózhassanak fel-mivel tudták jól, hogy az északi termékek a Világpiacon nem érnének egy lyukas centet sem.
Az EU-nak is megvan a maga észak-dél ellentéte, csak éppen sokkal súlyosabb. Nyugat-Európa (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Benelux-államok) gazdaságilag az EU motorjai, ebből következően a politikai befolyásuk is tetemes Brüsszelben (mind közül kiemelném Németországot).
Dél-Európa (Portugália, Spanyolország, Olaszország, Görögország) valaha nagy volt és most is nagyobbnak akar tűnni, mint amekkora. Gyakorlatilag agonizálnak. Németország a válságban felügyelő biztost (!!) akart kirendelni Brüsszelből Athénbe, hogy ellenőrizze, a görögök mire költik a pénzt. Na ennyire egyenrangúak az EU-tagállamok.
De az a dél-európaiak baja, oldják meg ők.
Ami nekünk fontos, az Közép-Kelet-Európa, a Balti-Adria-Fekete-háromszög. Ezek az országok iszonyatos gazdasági lemaradással léptek be az EU-ba, mellesleg a méretüknél fogva sincs túl nagy súlyuk.
Közép-Kelet-Európában is vannak különbségek (például Dél-Szerbia és Nyugat-Csehország közt akár jelentősek is), de még mindig elenyészők ahhoz képest ami a Lajtán innen és a Lajtán túl van. A cseh orvosok éppúgy Londonba mennek rendelni, mint a románok (mennének).
Ahogy Nógrádi Gyuri bácsi is megmondta, a NATO és az EU bővítése jó tíz éve nem érdek, hanem politikai alapon történik, magyarán, hogy az USA és Brüsszel összezárjon az oroszok előtt-senkit nem érdekel, hogy mekkora elviselhetetlen különbségeket emelnek be ezzel az integrációba.
Emellett a Nyugat is válságban van, mivel a társadalmi szerződések, amik a munkavállalók és a munkaadók közt köttettek a II. vh. után az NSZK-ban, Franciaországban és másutt (ezek biztosították a viszonylagos jólétet) megszűntek. A '90-es években összeomlott a kelet-európai rendszer, az ázsiai országok pedig politikailag nyitni kezdtek, a nyugati termelők elözönlötték Kelet-Európát és Ázsiát az olcsóbb munkaerő miatt-egyúttal az olcsó kelet-európai munkaerő elözönlötte Nyugat-Európát, végképp felborítva ezzel a nyugati gazdasági-társadalmi rendet.
Az, hogy Nagy-Britannia korlátozza a közép-kelet-európai bevándorlókat, az, hogy Románia és Bulgária számára a schengeni tagság még csak ígéret azt bizonyítja, hogy az EU is rájött, hiba volt ilyen gyorsan bővíteni. Albánia felé óvatosabbak már például.
kapitalizmus virágzik kínában, afrikában, dél-amerikában ...
A fejlett országok válsága ez, amikor ugyanazokat a forrásokat már nem a 3 világbeli országok rovására osztják el, hanem a nyugati országokéból. Megjegyzem ez a folyamat már évek óta jelen van csak egy ideig óráig hitelekkel lehetett leplezni ezt a válságot.
Látom a részegeken kívül azért képben vagytok..:)
Kíváncsi vagyok meddíg húzza még az Eu---
remélem nem sokáig.
BUEEEKK!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!