Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért van ilyen rengeteg...

Miért van ilyen rengeteg megtakarítás (és adósság) a világban? Miért nem költik el és mi történne, ha el akarnák költeni ezt a pénzt?

Figyelt kérdés

Mostanában mindig csak az adósságokról beszélnek, de ugye az egyik ember adóssága, az a másik ember megtakarítása.

A világban kb. 200 billió dollár van bankbetétekben, kötvényekben, állampapírokban stb.

Ez a Föld egy átlagos lakójára 6 millió Ft, csak ugye ez nagyon egyenlőtlenül oszlik el.



2013. dec. 13. 17:24
 1/10 anonim ***** válasza:

Mert sokan szeretnek kotlani.

Meg akiknek nagy a megtakarításuk, azoknak már megvan mindenük, nem tudják mire költeni.


Amúgy a 200 billió dollár az 200 ezer milliárd dollárt jelent? Csak mert az amiknál a billion az nálunk a milliárd megfelelője.

2013. dec. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

magyar billió


Szerintem is létezik ez a jelenség, hogy már nem tudnak mit kezdeni a pénzzel, például a norvég olaj alap is évről évre csak nő, mert a norvégoknak már most is megvan szinte mindene és nem tudják mire kellene még többet költeni.

Más országok meg ugye a felgyülemlett nagy adósságoktól szenvednek.

2013. dec. 13. 17:42
 3/10 anonim ***** válasza:

A pénz egy közvetített adósság, nagyjából így működik pár tízezer éve, és valószínűleg így fog működni még egy ideig.


A pénzben nem a vagyont mérjük, hanem az adósságot. Ez a pénznek a haszna. Ha erre nem lenne képes a pénz, nem is lenne semmi haszna.


A vagyont is lehet természetesen mérni, csak nem ilyen egyszerű. Ezért meg szokás becsülni átvitt értelemben a vagyon pénzbeli értékét is, ami azt jelenti, hogy mennyi pénzre cserélnéd el. Ilyenkor a kifizetendő adósság cserél gazdát. Ezt meg nem lehet igazából kifizetni, mert a pénzt csak árucikkre vagy pénzre tudod cserélni. Nincs olyan, hogy valaki kifizeti, mert ha vásárolsz valamit, a pénzt az eladó ismét elkölti, tehát nem szűnik meg. Vagyis azt a megtakarítást csak egyetlen módon lehet megszüntetni: ha értéktelenné tesszük.

2013. dec. 13. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Én speciel azért nem költöm el, mert majd szeretnék valamiből enni, ha majd öreg leszek és már nem tudok dolgozni. vagy egyszerűen csak munka nélküli leszek.
2013. dec. 13. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

kérdező, olvass már bele a közgáz tankönyvedbe, és ne égesd magad...

A. Értékmérő:


Ár = belső érték. A pénz közvetíti a cserét, méri az áru értékét, vagyis a termékek árai a pénzen keresztül határozódnak meg.


B. Forgalmi eszköz:


Az áruk forgalmában a tranzakciók a pénz segítségével bonyolódnak le. A pénz és az áru azonos időben, de ellentétesen mozog.


C. Fizetési eszköz:


A pénz és az áru eltérő időben ellentétesen mozog. Tehát a pénzmozgás nem jár együtt az áru mozgásával.


D. Felhalmozási eszköz = kincsképző funkció:

A vagyon felhalmozódásának egyik formája a pénz tartalékolása. Alkalmas arra, hogy a felhalmozás eszköze legyen, ezért állandó igény, hogy stabil, ne csökkenő értékű legyen.

E. Világpénz:

Egyes pénznemek képesek a nemzetközi forgalomban is betölteni az előző funkciókat, vagyis konvertibilisek.

2013. dec. 13. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 rémuralom ***** válasza:

Azért takarítunk meg, mert sosem tudhatjuk, mi lesz velünk és a családunkkal holnap, két hónap vagy harminc év múlva. Az, hogy ma jól fizető munkád van (vagy legalább olyan, amiből szerényen ugyan, de meg tudsz élni), nem garantálja azt, hogy ez örökké így is marad. És ha ez még nem elég ösztönző a megtakarításra, akkor ott van mindaz a haszon, amit a megtakarításodon kereshetsz (kamatok, hozamok, árfolyamnyereségek), amely bizony könnyen nagyobb lehet, mint a pénz elherdálásából származó fogyasztási haszon.


Arról pedig még nem is beszéltem, hogy nem minden pénz, ami bankban hever, megtakarítás. Ha ma kaptad meg a havi fizetésedet, jó eséllyel még tekintélyes része a folyószámládon hever - de ennek egy részét nyilván fel fogod élni a következő hónap elejéig-közepéig, nem fogod mindet megtakarítani.

2013. dec. 13. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

De akinek van megtakarítása és azt akarja, hogy ne álljon a pénze, akkor hitelt ad másnak (banknak, államnak, cégnek, rokonnak, barátnak).

A probléma az, hogy egyáltalán nem biztos, hogy ezt később visszakapja (lásd például a mostani válság: bedőlt ingatlanhitelek, vállalati csődök, államcsődök, bankbetétek lenyúlása Cipruson stb.).

Ez elbizonytalaníthatná az embert, hogy érdemes-e pénzt félretenni vagy inkább el kellene költeni, ki kellene-e venni a bankból, az infláció miatt nem válik-e semmivé a pénz, merjünk-e magyar állampapírt venni stb.

Tehát minden kockázatos, még az arany ára is megfeleződhet.

2013. dec. 13. 20:09
 8/10 anonim ***** válasza:
Ez sajnos benne van. Ezért most senki se vág vele hosszútávú megtakarításba, de ha kiveszed és elköltöd mindet, akkor tuti nem lesz semmid, ha olyan helyzet jön elő. És ha még hosszabb távon tervezel élni, akkor biztos lesz olyan.
2013. dec. 13. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Amikor 4%-os kamatra osztották a CHF hitelt 7% volt a forint betét kamata. Most politikusok és hitelfelvevők azt mondják soha nem álltt CHF a hitelek mögött. szerintük a bankok 7%-os forintbetétekből osztogatták a 4%-os CHF hiteleket. A világban annyi a megtakarítás mint a hitel. Én 3x adtam baráti kölcsönt életemben 1x 1 fillért nem kaptam vissza. 1x feleségem hosszas veszekedései hatására barátom szülei kinyögték fiuk adóságát. a 3. is nagyon zűrös volt 3 hónap helyett 3 év múlva. Közben ha pénze volt ezen barátomnak hamarabb beugrott egy új hiteles autó mint az én pénzem visszacsorgott volna. Egyenőtlenül oszlik el? Egyenlően kellene? Pl. ha nekem van 100 Misim azt oda kellene adnom annak akinek csak hitelei vannak? Etessük az afrikai éhezőket, hogy tovább szaporodjanak? Egy prosperáló ország sötétkékekkel Afrikában? Van? Egy prosperáló muszlim ország olajtavak nélkül? Indiai éhezők támogatása? Ha elvennéd a pénzem és szétosztanád én szegényebb lennék, a többiek + ugyanott tartanának. Hiába veszik el Jürgen pénzét és adják oda Viktor-nak. Magyarországon ettől néhányan csak még gazdagabbak lesznek, de az emberek életében nem változik semmi.
2013. dec. 14. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 rémuralom ***** válasza:

"De akinek van megtakarítása és azt akarja, hogy ne álljon a pénze, akkor hitelt ad másnak (banknak, államnak, cégnek, rokonnak, barátnak).

A probléma az, hogy egyáltalán nem biztos, hogy ezt később visszakapja"


Pontosan ezért kapsz (és vársz el) érte kamatot. Mert minden befektetésnek, még a legeslegbiztosabb bankbetétnek is van kockázata, bármikor előfordulhat, hogy valamiért nem kapod vissza a pénzed. Ebben nem különbözik a dolog a szerencsejátékoktól: a ruletten azért teszed fel a pénzed a feketére, hogy a dupláját nyerd vissza, ugyanakkor a fogadással automatikusan elfogadod azt is, hogy ha piroson áll meg a golyó, akkor buktad a tétet. Ha nyersz, jogod van megtartani, elfogyasztani vagy újra befektetni a nyereményt (vagy a kamatot, hozamot, profitot stb., attól függően, mit kezdtél a pénzeddel), ha pedig buktad, az a te bajod.

2013. dec. 14. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!