Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mikor "jöttek rá" a közel-kele...

Mikor "jöttek rá" a közel-keleti országok, hogy óriási mennyiségű kőolajon ülnek?

Figyelt kérdés
2013. nov. 22. 21:11
 1/7 anonim ***** válasza:
A századfordulón Perzsia, Mezopotámia és az Arab-félsziget kőolajkincsei még háborítatlanul aludták sok millió éves álmukat a föld mélyén. A II. világháború befejeztével az Európában nevelkedett ifjú sah, Mohamed Reza Pahlavi elhatározta, hogy Iránt felzárkóztatja a nyugati világhoz. Első lépésként eltörölte a nők egész testét eltakaró fátyol, a csador kötelező viselését, amivel magára haragította a konzervatív muzulmán egyházat. Az egyházi vezetők a feudális elnyomás alatt élő lakosság elégedetlenségét az angol-perzsa kőolajvállalat elleni gyűlölet szítására igyekeztek felhasználni. Irán kőolajának feltárása, feldolgozása és piacra vitele kétségtelenül az angolok érdeme, erre a perzsák önerejükből teljesen képtelenek lettek volna. Mégis úgy gondolták, hogy a "brit ördögöt" kiűzik az országból és 1951-ben államosították az olajipart anélkül, hogy meglett volna ennek a politikai, gazdasági háttere. Iránnak nem volt pénze az olajipar működtetésére, nem volt bejáratott piaca, és nem voltak eszközei a szállításhoz sem. Olajexportja a korábbi év 54 millió tonnájáról 132 ezer tonnára esett vissza, gazdasági élete a tönk szélére jutott. 1954-ben kénytelenek voltak visszahívni a külföldi tőkét, hogy talpra állítsák az olajipart. A sah vissza akarta állítani az ősi perzsa császárság dicsőségét, ezért az újból csordogáló olajpénzből óriási összegeket költöttek fegyverkezésre.
2013. nov. 22. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2013. nov. 22. 21:50
 3/7 anonim ***** válasza:

Az, hogy Iranban Reza Pahlavi forradalmi lepeseket hajtott vegre, az igaz.

Az viszont nem, hogy csak a II. VH utan talaltak neg az arab olajat (igaz, ezt nem mondja ki az elozo valaszolo, de igy lehet erteni).

Az arab oljkincsekrol mar az I. VH ELOTT tudtak, es tobb helyutt el is kezdodott a kiaknazas.

De egy erdekesseg:

"Palesztina" az Angol Mandatum alatt igy nezett ki 1922-ig. Mivel az izraeli zsidok az I. VH-ban az angol hadserek reszekent kuzdottek (Ofelsege Palesztin Hadserege) volt egy olyan megallapodas, hogy a mandatum teruletet kette osztjak, a Jordan keleti partja lesz Arab-Palesztina, a nyugati part lesz Izrael. Az angolok viszont kaptak egy (teves) fulest, hogy a keleti parton olaj van. Ezert a keleti parton a megallapodas ellenere AZONNAL letrehoztak egy arab kiralysagot (Jordania), amely formailag fuggetlen volt, de gyakorlatilag nekik volt alavetve, es amelynek kiralya megengedte az angoloknak a teruleten levo olaj kiaknazasat. Csakhat a fules teves volt, nincs olaj azon teruleten. Viszont most a megmaradt zsebkendonyi teruleten harcolnak a zsidok es a palesztinok.

2013. nov. 23. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A kep lemaradt:

[link]

2013. nov. 23. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 hollófernyiges ***** válasza:
A szaúdi olajat 1938-ban találták meg.
2013. nov. 23. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A kutatása már a századfordulón elkezdődött a Közel-Keleten, de az Oszmán Birodalom nem díjazta a dolgot, ezért a VH előtt egy kevéssel és alatta is félbe szakadt, utána meg a Birodalom kifulladása miatt folyó csatározások is zavarták a kutatásokat.

Viszont a húszas években újra kezdték folytatták és 1927-ben rábukkantak az első nagyobb mezőre Irakban. Utána a Standard Oil kaliforniai maradványa talált Bahreinben jelentősebb olajat 1930-ban, aztán fordult az érdeklődés az Arab-félsziget felé.


Bővebben itt olvashatsz róla:

[link]

2013. nov. 23. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a sok segítséget! :)
2013. nov. 23. 21:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!