Mikor "jöttek rá" a közel-keleti országok, hogy óriási mennyiségű kőolajon ülnek?
Az, hogy Iranban Reza Pahlavi forradalmi lepeseket hajtott vegre, az igaz.
Az viszont nem, hogy csak a II. VH utan talaltak neg az arab olajat (igaz, ezt nem mondja ki az elozo valaszolo, de igy lehet erteni).
Az arab oljkincsekrol mar az I. VH ELOTT tudtak, es tobb helyutt el is kezdodott a kiaknazas.
De egy erdekesseg:
"Palesztina" az Angol Mandatum alatt igy nezett ki 1922-ig. Mivel az izraeli zsidok az I. VH-ban az angol hadserek reszekent kuzdottek (Ofelsege Palesztin Hadserege) volt egy olyan megallapodas, hogy a mandatum teruletet kette osztjak, a Jordan keleti partja lesz Arab-Palesztina, a nyugati part lesz Izrael. Az angolok viszont kaptak egy (teves) fulest, hogy a keleti parton olaj van. Ezert a keleti parton a megallapodas ellenere AZONNAL letrehoztak egy arab kiralysagot (Jordania), amely formailag fuggetlen volt, de gyakorlatilag nekik volt alavetve, es amelynek kiralya megengedte az angoloknak a teruleten levo olaj kiaknazasat. Csakhat a fules teves volt, nincs olaj azon teruleten. Viszont most a megmaradt zsebkendonyi teruleten harcolnak a zsidok es a palesztinok.
A kutatása már a századfordulón elkezdődött a Közel-Keleten, de az Oszmán Birodalom nem díjazta a dolgot, ezért a VH előtt egy kevéssel és alatta is félbe szakadt, utána meg a Birodalom kifulladása miatt folyó csatározások is zavarták a kutatásokat.
Viszont a húszas években újra kezdték folytatták és 1927-ben rábukkantak az első nagyobb mezőre Irakban. Utána a Standard Oil kaliforniai maradványa talált Bahreinben jelentősebb olajat 1930-ban, aztán fordult az érdeklődés az Arab-félsziget felé.
Bővebben itt olvashatsz róla:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!