Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miert tört ki a szerb haboru...

Miert tört ki a szerb haboru (kilencvenegy-kilencvenkilenc)?

Figyelt kérdés

Nem ertem pontosan az egeszet...

A kilencvenes evek elejen Szerbia megtamadta Boszniat es a haborunak csak 99-ben volt vege,de mi tartott ilyen sokaig ? Miert nem jött elöbb segitseg ? Mi tartott 8 evig ?

El tudna nekem valaki röviden mondani ?


2013. szept. 16. 20:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Először nem Boszniát támadta meg, hanem Horvátországot...
2013. szept. 16. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

De különben wikipedián elég részletesen megvan:

[link]

2013. szept. 16. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Es kik voltak azok akik agyon bombaztak Szerbiat ?

Kedves elsö: es miert Horvatorszagot ? Mi volt a bajuk a horvatokkal ? Azt ertem,hogy mergesek,mert elvettek Koszovot az albanok,de nem ertem,hogy mi a bajuk a horvatokkal...

2013. szept. 16. 20:07
 4/13 anonim ***** válasza:
Tényleg ajánlom a linkelt oldal elolvasását, nagyon meg vagy keveredve.
2013. szept. 16. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Az biztos...Ez az oldal tenyleg jo...
2013. szept. 16. 21:27
 6/13 anonim ***** válasza:

A legfontosabb, hogy tisztázd és ezt sokaknak nem ártana tisztázni, hogy nem Szerbia támadta meg Szlovéniát, Horvátországot vagy Boszniát. Hanem Jugoszlávia akarta megakadályozni a kiválásukat. De ez se teljesen igaz - sőt leegyszerűsítése a dolgoknak -, de az egyszerűség kedvéért maradjunk ennyiben. Annak a Jugoszláviának a vezetője nem is szerb nemzetiségű volt egyébként. Sőt, a JNA vezérkara - és akik kitalálták a Szlovénia elleni akciót - tele volt szlovénekkel és horvátokkal.

Szerbia egy tagköztársasága volt Jugoszláviának, aminek Milosevic volt a vezetője. Majd csak a délszláv háború után lett ő jogilag is Jugoszlávia vezetője.

2013. szept. 16. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

"Annak a Jugoszláviának a vezetője nem is szerb nemzetiségű volt egyébként"


Bocsánat, utánanéztem most gyorsan, rosszul emlékeztem. Az államfő - elnök - Borisav Jovic szerb volt, de a miniszterelnök, Ante Markovic horvát.

2013. szept. 16. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
A háború Nagy-Szerbia megteremtéséért folyt. A szerbek Milosevics vezetésével tudatosan szétverték a titói Jugoszláviát azért, hogy a helyén egy nagyszerb nemzetállamot hozzanak létre maguknak. Horvátok, szlovének, macedónok nélkül.
2013. szept. 16. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
63%

Az érintett területeken sok szerb élt a lakosság kicserélődése és elmenekülése, jelenlegi állapota előtt. A szerbek területi kérdést csináltak etnikai alapon. Képletesen olyan, mintha Magyarország berongyolna Szlovákiába (ha az most akarna elválni tőlünk) és kihasítana egy 50 kilométeres sávot, ahol közel 40-50% magyar él jelenleg is. A horvátok azért kapták végül meg az eredeti területeiket, mert nemcsak kiverték a szerb hadsereget miután újraszerveződtek, de a szerb lakosság is elmenekült a kérdéses területekről, így semmi jogalapja nem volt a revíziónak. Természetesen a szerbek nem álltak meg a szerb többségű területeknél, attól mélyebben is benyomultak, erre (is) csesztek rá.

Az amerikai bombázás már más tészta.

2013. szept. 17. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez igazából három háború volt egymás után.


Az elsőben (1991) Jugoszlávia (főleg szerb támogatással) megpróbálta visszatartani Szlovéniát és Horvátorszáágot a függetlenedéstől. Nem sikerült.


A másodikban (1992-95) kivált Bosznia is. A szerb nacionalisták belátták, hogy Jugoszláviának vége, és megpróbálták kikanyarítani Horvátország és Bosznia szerblakta területeit (illetve, főleg Boszniában, minél több területet elfoglalni a szerbeknek - ehhez kellett az "etnikai tisztogatás", a nemszerbek elüldözése/kiirtása). Átadták a helyi szerb lakosság fegyveres erőinek a volt jugoszláv hadsereg teljes nehézfegyverzetét, és a hátralevő időben támogatták őket, de "jugoszláv" (azaz szerbiai szerb) katonákat már nem küldtek a támogatásukra. (Önkéntesek persze mentek szép számmal). Macedónia békésen elhagyhatta Szerbiát, mert annak nem voltak szerblakta területei.


1995-ig a horvátok ugyanazt csinálták, mint a szerbek - Bosznia horvátlakta zónáit támogatták fegyverrel, elsősorban a muszlimok (="bosnyákok") ellen. '95-ben viszont szövetséget kötöttek a szerbek ellen, visszafoglalták a horvátországi szerbek elszakadt területeit (és elüldözték a szerbek jó részét), majd együtt megállították a boszniai szerbeket, akik ekkor békét kértek. Így maradt egységes Bosznia, amely egy szerb és egy horvát-bosnyák tagköztársaságra tagolódik.


1998-99-ben az albán többségű Koszovó látott neki elszakadni Szerbiától. A szerbek ezt elég sikeresen akadályozták 99 márciusáig, amikor is a NATO úgy döntött, hogy itt az ideje, hogy az albánok oldalán beavatkozzon. Ekkor jött Szerbia bombázása.

2013. szept. 19. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!