Miert tört ki a szerb haboru (kilencvenegy-kilencvenkilenc)?
Nem ertem pontosan az egeszet...
A kilencvenes evek elejen Szerbia megtamadta Boszniat es a haborunak csak 99-ben volt vege,de mi tartott ilyen sokaig ? Miert nem jött elöbb segitseg ? Mi tartott 8 evig ?
El tudna nekem valaki röviden mondani ?
De különben wikipedián elég részletesen megvan:
Es kik voltak azok akik agyon bombaztak Szerbiat ?
Kedves elsö: es miert Horvatorszagot ? Mi volt a bajuk a horvatokkal ? Azt ertem,hogy mergesek,mert elvettek Koszovot az albanok,de nem ertem,hogy mi a bajuk a horvatokkal...
A legfontosabb, hogy tisztázd és ezt sokaknak nem ártana tisztázni, hogy nem Szerbia támadta meg Szlovéniát, Horvátországot vagy Boszniát. Hanem Jugoszlávia akarta megakadályozni a kiválásukat. De ez se teljesen igaz - sőt leegyszerűsítése a dolgoknak -, de az egyszerűség kedvéért maradjunk ennyiben. Annak a Jugoszláviának a vezetője nem is szerb nemzetiségű volt egyébként. Sőt, a JNA vezérkara - és akik kitalálták a Szlovénia elleni akciót - tele volt szlovénekkel és horvátokkal.
Szerbia egy tagköztársasága volt Jugoszláviának, aminek Milosevic volt a vezetője. Majd csak a délszláv háború után lett ő jogilag is Jugoszlávia vezetője.
"Annak a Jugoszláviának a vezetője nem is szerb nemzetiségű volt egyébként"
Bocsánat, utánanéztem most gyorsan, rosszul emlékeztem. Az államfő - elnök - Borisav Jovic szerb volt, de a miniszterelnök, Ante Markovic horvát.
Az érintett területeken sok szerb élt a lakosság kicserélődése és elmenekülése, jelenlegi állapota előtt. A szerbek területi kérdést csináltak etnikai alapon. Képletesen olyan, mintha Magyarország berongyolna Szlovákiába (ha az most akarna elválni tőlünk) és kihasítana egy 50 kilométeres sávot, ahol közel 40-50% magyar él jelenleg is. A horvátok azért kapták végül meg az eredeti területeiket, mert nemcsak kiverték a szerb hadsereget miután újraszerveződtek, de a szerb lakosság is elmenekült a kérdéses területekről, így semmi jogalapja nem volt a revíziónak. Természetesen a szerbek nem álltak meg a szerb többségű területeknél, attól mélyebben is benyomultak, erre (is) csesztek rá.
Az amerikai bombázás már más tészta.
Ez igazából három háború volt egymás után.
Az elsőben (1991) Jugoszlávia (főleg szerb támogatással) megpróbálta visszatartani Szlovéniát és Horvátorszáágot a függetlenedéstől. Nem sikerült.
A másodikban (1992-95) kivált Bosznia is. A szerb nacionalisták belátták, hogy Jugoszláviának vége, és megpróbálták kikanyarítani Horvátország és Bosznia szerblakta területeit (illetve, főleg Boszniában, minél több területet elfoglalni a szerbeknek - ehhez kellett az "etnikai tisztogatás", a nemszerbek elüldözése/kiirtása). Átadták a helyi szerb lakosság fegyveres erőinek a volt jugoszláv hadsereg teljes nehézfegyverzetét, és a hátralevő időben támogatták őket, de "jugoszláv" (azaz szerbiai szerb) katonákat már nem küldtek a támogatásukra. (Önkéntesek persze mentek szép számmal). Macedónia békésen elhagyhatta Szerbiát, mert annak nem voltak szerblakta területei.
1995-ig a horvátok ugyanazt csinálták, mint a szerbek - Bosznia horvátlakta zónáit támogatták fegyverrel, elsősorban a muszlimok (="bosnyákok") ellen. '95-ben viszont szövetséget kötöttek a szerbek ellen, visszafoglalták a horvátországi szerbek elszakadt területeit (és elüldözték a szerbek jó részét), majd együtt megállították a boszniai szerbeket, akik ekkor békét kértek. Így maradt egységes Bosznia, amely egy szerb és egy horvát-bosnyák tagköztársaságra tagolódik.
1998-99-ben az albán többségű Koszovó látott neki elszakadni Szerbiától. A szerbek ezt elég sikeresen akadályozták 99 márciusáig, amikor is a NATO úgy döntött, hogy itt az ideje, hogy az albánok oldalán beavatkozzon. Ekkor jött Szerbia bombázása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!