Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi folyik Törökországban?

Z. f. kérdése:

Mi folyik Törökországban?

Figyelt kérdés
El tudná nekem valaki magyarázni pár sorban, mindenféle különösebb mellébeszélés nélkül, hogy mi is történik most Törökországban? Előre is köszönöm.
2013. jún. 17. 21:39
 1/7 anonim ***** válasza:
89%

a liberálisabb, kevésbé vallásosok mentek ki. elég népes ország, sok kormányellenest össze lehet szedni. a zászlók között szivárványos, anarchista, kommunista zászlók is előfordulnak. a tüntetőkről pedig itt egy összefoglaló, helybéli, széles körű felmérés alapján.

[link]


Erdoganék magasan a legnépszerűbbek, visszafizették az IMF hitelt, független gazdaságot építenek és stabilan nő a GDP. na, a tütnetőket nem érdekli. őket a vallásos nézetek és a konzervatív politika zavarja.

2013. jún. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%
még annyi, hogy nem lehet azt mondani hogy a "török nép" lázadt fel. csak egy kis réteg. Ha itthon kimennek a szocialisták tüntetni (több joggal), akkor az lenne hogy a "magyaroknak nyílik fel a szemük"? nem. hanem az ellenzék egy rétege kiment tüntetni a kormány intézkedései ellen. csak nálunk kicsit más a helyzet gazdaságilag mint ott...
2013. jún. 17. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Úgy ahogy az első írja.


A nem vallásos törökök lázadnak.

A jelenlegi kormány korlátozni akarja az alkohol ivászatot meg hasonló intézkedéseket szeretne ,hisz mégis iszlamista párt és ezt sok török fasizmusnak veszi.

Ezért kiakadtak.

2013. jún. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Törökországban most van 2006. Csak ők keményebben tolják, mint az itteni "legények".
2013. jún. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Elsősorban a városias fiatalok mozgalma. Törökország Atatürk óta megoszlik; európaias, világi gondolkodású "városiak" (elsősorban Isztambul és Ankara környéke), illetve a muszlim fundamentalizmus felé hajló "vidékiek" néznek farkasszemet. Az elit világi - a berendezkedésre a hadsereg ügyelt; az előző évszázadban háromszor-négyszer kellett puccshoz folyamodnia, hogy megakadályozza az atatürki alkotmánytól való elmozdulást vallásos-konzervatív irányba.


Jött Erdogan. A legutolsó puccs éppen őt mozdította el annak idején, de visszaküzdötte magát (csakúgy, mint akkor, demokratikus szavazás útján). A korábbi vezetéssel szemben nem törekszik annyira az EU-ba; egyrészt látja, hogy annyira nem várják szívesen a szegény és muszlim törököket, másrészt feltűnnek neki a görög, spanyol, portugál válságok, és úgy dönt, inkább kihagyja. Helyette Közép-Ázsia rokon népeit igyekszik összefogni, meg a Közel-Keleten hallatja a hangját.


Énnél nagyobb jelentőségű a belpolitikája. Támaszkodik a fundamentalista vidékre, retorikájában őket szólítja meg; az iszlám terjeszkedik az iskolai tananyagban, a híradók kommentárjaiban, az alkoholfogyasztás fokozódó bírálatában. Lefejezi a hadsereget, új alkotmányt vezet be. Mindeközben elképesztő gazdasági fejlődés zajlik, a GDP hatalmasat nő egy évtized alatt. Ez persze növeli az egyenlőtlenségeket, a környezetszennyezést, társadalmi feszültséget kelt, a városok zsúfoltakká válnak a munka miatt odaköltözőktől. (Egyébként nem feltétlenül Erdogan érdeme; Törökország jókor van jó helyen, olcsó munkaerővel közel Európához.) Politikai ellenfeleivel szemben arrogánsan és elég gátlástalanul lép fel, sok újságíró volt eddig is börtönben.


A mostani népmozgalom közvetett kiváltó oka az volt, hogy Erdogan úgy döntött, hogy az ország legnagyobb városának utolsó nagyobb zöld felületét visszaalakítja az oszmán birodalom idején fennállt állapotába, amikor is ott tüzérlaktanya volt park helyett - igaz, a belsejében bevásárlóközpont lesz. Kb. 50 zöld kiment oda sátorozni, hogy megakadályozzák a park lerombolását - erre a hatodik napon rájuk küldik a rohamosztagokat. Ez volt a szikra, amely az Erdogan tevékenységét gyanakodva szemlélő városiak lelkét begyújtotta - a környezetvédők segítségére siettek, és szembeszálltak a rendőri erőkkel; majd az ily módon a küzdelembe bekapcsolódókat támogatni szálltak be még többen. Az isztambuli megmozdulásokat szimpátiatüntetések követték más városokban, amelyeket a rendőrök ugyanolyan erőszakos módon álltak neki oszlatni, mint Isztambulban. Ez arra késztette a tömeget, hogy barikádépítéssel és kőzáporral reagáljon, valahányszor feltűnik egy rendőri jármű. Ez zajlik kb. 3 hete.

2013. jún. 17. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
köszönöm, most már jobban értem mi a helyzet. üdv, jó estét mindenkinek :) (használható, világos jó kis válaszok...)
2013. jún. 17. 22:15
 7/7 anonim ***** válasza:
Hagyjuk már ezt a park ügyet! Egy park miatt nem lázadozik ennyi ember! Itt tuti vmi hatalom ellen IMF, EU, NATO megy a harc. Lehet nem tetszik nekik a Szíria Oroszország támogatottsága, meg h ott vannak a közelben, meg h Törökország is beavatkozik.
2013. jún. 18. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!