Mi a lényege Obama egészségügyi reformjának, ami ellen most úgy lázadoznak?
igen, ennyit tudok én is....
Csak azt nem értem, hogy ha valóban állami egészségügyet akar megvalósítani, akkor olyan nagy mértékben nőnének az adóterhek, hogy az már elviselhetetlen lenne és e miatt lázadnak?Csak mert szerintem nem rossz az elgondolás, a mostani egészségügy nagyon gáz!
A legtöbben attól tartanak, hogy a nagy átalakítás rontani fogja az ellátás minőségét, korlátozza az orvosok és a betegek választási lehetőségét, összességében növeli a kiadásokat és a költségvetési deficitet.
A világ leggazdagabb egészségügyi ellátórendszerének két súlyos baja van: működési költségei kontrollálatlanul elszabadultak ugyanakkor a 306 milliós ország 46 millió lakosának egyáltalán nincs biztosítása.
Az emberek egyharmada egyetlen az állam által finanszírozott egbiztosítót szeretne, bármiféle reformot szocializmusnak bélyegeznek, a harmadik csoport pedig szeretne minél jobb minőségű ellátást kapni.
"Csak azt nem értem, hogy ha valóban állami egészségügyet akar megvalósítani, akkor olyan nagy mértékben nőnének az adóterhek, hogy az már elviselhetetlen lenne és e miatt lázadnak?"
Az amerikai adók alacsonyabbak, de nem sokkal, mint az európaiak. Azért nem nagyon alacsonyak, mert az USA-nak óriási hadikiadásai vannak.
Az amerikai egészségügy rendkívül drága, a GDP sokkal nagyobb részét költik eü.-re, mint az európai államok, de az amerikai eü. nem teljesít jobban, mint az európai.
Összességében az eü. költségekkel együtt nem hiszem, hogy egy amerikainál több marad a bruttó béréből, mint egy európainak. Pont azért kell a republikánus demagógia (a lekommunistázás), hogy a "szabad választás" címszó alatt erényt lehessen kovácsolni abból a tényből, hogy az amerikai állampolgár kénytelen ugyanannyit "adózni" az eü.-i díjakkal együtt, mint a lenézett "szocialista" európai.
A demagóg érvelés úgy szól, hogy eddig is drága volt az amerikai eü., most még drágább lesz, mert az eddig nem biztosítottakra is kiterjesztik.
Az ellenérvelés úgy szól, hogy ha az állampolgároknak egy állami eü.-i rendszerben csak a szolgáltatásért kell fizetnie, nem kell megfizetnie a versenyt, a vállalkozói profitokat, a marketinget, a perköltségeket és minden más többletköltséget, amit a szolgáltatók közti verseny okoz.
Ha az eü. magánkézben van, akkor a lakosságnak ugyanis nemcsak a kórházak fenntartását, az orvosok béreit stb. kell finanszíroznia, hanem a nyereséges eü. cégek vezetőinek magánhelikoptereit és nyaralásait, e cégek részvényeseinek osztalékait, és a csődbement eü. cégek állami kimentéseit. Ráadásul ha sok társadalombiztosító versenyez, akkor ez azt jelenti, hogy több cég van, tehát több bürokrácia, emellett verseny, vagyis marketing, vagyis megtévesztés, vagyis emiatt perek, vagyis megvesztegetett szakértők stb., és mindezt szintén a fogyasztónak (betegnek) kell állnia.
Pontosan ezért az az eü. rendszer, ami főleg magánkézben van és verseny érvényesül benne, megbízhatatlanabb, drágább és kevésbé hatékony, mint az állami. Az amerikaiak viszont már az anyatejjel is azt a demagógiát szívják, hogy aki a magántőkét bírálni meri, az kommunista. Évtizedek óta azért nem lehet megreformálni az amerikai eü.-t, mert reflexből lekommunistáznak mindenkit, aki ezt felveti. Szerintem most sem fog sikerülni a változtatás, hiszen az emberek rettegnek a kommunistáktól (mintha annyi lenne belőlük).
Az USA is szakítani akar azzal a hiper neolíb elgondolásokkal amik felé haladtak az elmúlt időben.
Ha végig gondolod, már a szenátus az ominózus szeptember 11 előtt faragni akart a hadi kiadásokon, és vajon miért is nem tette? Igen emelkedni fognak az adók de meg bukott a neoliberalizmus társadalommal ne foglalkozó felfogása.
Sajnos az ebben a felfogásban eltöltött 25-30 év nem múlt el nyomtalan és ennek a folyamatnak az utolsó akkordja volt a gazdasági lufi durranás. Amit addig okozott az ott van ma is mindenhol ahol ez az elmélet igyekezett irányítani a gazdaságot. Olyan romokat hagyott a háta mögött amiről nem beszélnek, hiszen akik okozták nem akarnak távozni a világhatalomból!
Igazad van mert az Amerikaiak gondolkodása liberális.
Viszont közel sem annyira gondolkodó náluk a nagytöbbség mint lpd nálunk. Még médializáltabbak mint mi és pánikra hajlamosak. Nem is tudják hogy mennyire bajban vannak és hogy mennyire nem jó felé haladtak. Ha nem változtatnak az egészségügyükön akkor összeomlik. Azt a gazdasági növekedést ami jellemző volt rájuk közel nem tudják produkálni így kiadásokat is kell csökkenteniük.
Olyan , illetve hasonló a felfogása Obamának mint valaha Kennedynek ezért nagy az ellenállás gerjesztése.
Nem egyszerűen csak több pénz kell az eübe hanem az egyensúly érdekében el kell vonni a hadi iparból.
Ez az igazi nagy gond és ez okozza az ellenállás táplálását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!