Szíriában most mi a helyzet?
Normalizálódott már a helyzet, és már nincs háború, vagy most mi van?
Csak azért kérdezem, mert nagyon keveset hallani róla mostanság.
Már rend és béke van?
Egyben van még (területileg) az ország?
Régebben a háború előtt rengeteg turista ment oda, most még mindíg nem mehet oda senki? (mármint veszély nélkül)
Ugy tudom, hogy a problema ott van, hogy a felkelok egy csomo kulonbozo csoportosulasbol allnak. Ezek kozott vannak nyugat baratok is - ezert tamogatja oket a nyugat - de egyre inkabb erosodnek es sokasodnak a szelsoseges iszlam csoportok, mint pld az Al-Kaida.
Mindenesetre teny, hogy azon ket ev alatt, amiota a harcok folynak, 80.000 ember halt meg, kozulul kb 35.000 GYEREK!
És az ország területileg egyben marad, vagy szétesik kisebb országokra?
Egyébként Libanon ezt hogy viseli? Mert majdnem csak Szíria veszi körül, és rengeteg a menekült.
Libanon biztonságos???
Egyébként most tulajdonképpen miért megy a harc Szíriában? A vezető leváltásáért, vagy valami másért?
Hivatalosan azért harcolnak, hogy Aszad és az uralmon levő Baasz Párt távozzon a hatalomból. Az kétségtelen, hogy Aszadék valóban diktatórikus hatalommal kormányzanak, de az ő idejükben legalább viszonylagos stabilitás volt az országban. Aztán a Muszlim Testvériségnek és más ehhez hasonló szervezeteknek köszönhetően megkezdődött a felkelés. Nemsokára több kisebb-nagyobb felkelőcsoport is szerveződött, ezek közül kiemelkedett a Szabad Szíriai Hadsereg, melyet dezertált katonatisztek alapítottak meg.Ezt a szervezetet támogatja Katar, Szaúd-Arábia és Törökország, meg a Nyugat, elsősorban Anglia és Franciaország, de az amerikaiak is kiveszik a részüket belőle. A gond viszont az, hogy az SZSZH szövetségében olyan felkelő alakulatok is harcolnak, mint az Al-Nuszra Front, mely öngyilkos merényleteket is bevet a "szent cél" érdekében, sőt Ajman az-Zavahiri, az Al-Kaida jelenlegi vezetője is felszólította híveit az Aszad-rezsim elleni harcra. Így tehát most gyakorlatilag Amerika és az iszlamisták egy oldalon állnak - a terrorizmus elleni harc jegyében, ugye.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a szíriai kurdok is fellázadtak, persze a saját érdekeikért. Ők egyszerre állnak konfliktusban arab "testvéreikkel" és a reguláris hadsereggel.
Ami Libanont illeti, ott az ország egyes részein, elsősorban Tripoliban és környékén szunnita és síita milíciák lövik egymást, a szomszédos konfliktus miatt, a hadsereg pedig próbálja mindkét felet megállítani, időközben pedig a Hezbollah Szíriában harcol Aszad oldalán, míg az észak-libanoni falvakat a szíriai felkelők használják bázisul, időnként kiváltva a szíriai hadsereg átcsapásait a határon. Szóval én most nem mennék Libanonba.
Ha érdekel bővebben a polgárháború története, akkor ezt ajánlom figyelmedbe:
Nagyrészt én szedtem össze, remélem használható.
Én azt olvastam, hogy Bassar, de lehet kacsa a hír.
Egyébként Libanon segíti a mostani vezetést és fordítva, mindenki más miatt harcol, ezért ha meghal Assad(ha meghal), akkor belharc lesz az FSA-ban, líbiai forgatókönyv szerint.
Egyebkent a felkelok Izraelt is lovik, egyenlore az izraeliek csak "szoltak", nem lottek vissza, de felkeszulnek ra, hogy a jovoben az eddig nyugodt szir hatar is frontta valtozik.
Ami a menekulteket illeti, RENGETEGEN menekulnek Jordaniaba is, Obama most, hogy ott volt adott is eleg komoly csekket, arra, hogy a jordanok el tudjak latni (etetni, egeszsegugy, lakhatas) a menekulteket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!