Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szíriában most mi a helyzet?

Szíriában most mi a helyzet?

Figyelt kérdés

Normalizálódott már a helyzet, és már nincs háború, vagy most mi van?

Csak azért kérdezem, mert nagyon keveset hallani róla mostanság.


Már rend és béke van?



Egyben van még (területileg) az ország?


Régebben a háború előtt rengeteg turista ment oda, most még mindíg nem mehet oda senki? (mármint veszély nélkül)


2013. márc. 25. 18:01
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Ugy tudom, hogy a problema ott van, hogy a felkelok egy csomo kulonbozo csoportosulasbol allnak. Ezek kozott vannak nyugat baratok is - ezert tamogatja oket a nyugat - de egyre inkabb erosodnek es sokasodnak a szelsoseges iszlam csoportok, mint pld az Al-Kaida.

Mindenesetre teny, hogy azon ket ev alatt, amiota a harcok folynak, 80.000 ember halt meg, kozulul kb 35.000 GYEREK!

2013. márc. 26. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

És az ország területileg egyben marad, vagy szétesik kisebb országokra?


Egyébként Libanon ezt hogy viseli? Mert majdnem csak Szíria veszi körül, és rengeteg a menekült.


Libanon biztonságos???



Egyébként most tulajdonképpen miért megy a harc Szíriában? A vezető leváltásáért, vagy valami másért?

2013. márc. 26. 11:44
 13/20 anonim ***** válasza:

Hivatalosan azért harcolnak, hogy Aszad és az uralmon levő Baasz Párt távozzon a hatalomból. Az kétségtelen, hogy Aszadék valóban diktatórikus hatalommal kormányzanak, de az ő idejükben legalább viszonylagos stabilitás volt az országban. Aztán a Muszlim Testvériségnek és más ehhez hasonló szervezeteknek köszönhetően megkezdődött a felkelés. Nemsokára több kisebb-nagyobb felkelőcsoport is szerveződött, ezek közül kiemelkedett a Szabad Szíriai Hadsereg, melyet dezertált katonatisztek alapítottak meg.Ezt a szervezetet támogatja Katar, Szaúd-Arábia és Törökország, meg a Nyugat, elsősorban Anglia és Franciaország, de az amerikaiak is kiveszik a részüket belőle. A gond viszont az, hogy az SZSZH szövetségében olyan felkelő alakulatok is harcolnak, mint az Al-Nuszra Front, mely öngyilkos merényleteket is bevet a "szent cél" érdekében, sőt Ajman az-Zavahiri, az Al-Kaida jelenlegi vezetője is felszólította híveit az Aszad-rezsim elleni harcra. Így tehát most gyakorlatilag Amerika és az iszlamisták egy oldalon állnak - a terrorizmus elleni harc jegyében, ugye.


A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a szíriai kurdok is fellázadtak, persze a saját érdekeikért. Ők egyszerre állnak konfliktusban arab "testvéreikkel" és a reguláris hadsereggel.


Ami Libanont illeti, ott az ország egyes részein, elsősorban Tripoliban és környékén szunnita és síita milíciák lövik egymást, a szomszédos konfliktus miatt, a hadsereg pedig próbálja mindkét felet megállítani, időközben pedig a Hezbollah Szíriában harcol Aszad oldalán, míg az észak-libanoni falvakat a szíriai felkelők használják bázisul, időnként kiváltva a szíriai hadsereg átcsapásait a határon. Szóval én most nem mennék Libanonba.


Ha érdekel bővebben a polgárháború története, akkor ezt ajánlom figyelmedbe:

[link]


Nagyrészt én szedtem össze, remélem használható.

2013. márc. 26. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 Vadkan01 ***** válasza:

Én azt olvastam, hogy Bassar, de lehet kacsa a hír.

Egyébként Libanon segíti a mostani vezetést és fordítva, mindenki más miatt harcol, ezért ha meghal Assad(ha meghal), akkor belharc lesz az FSA-ban, líbiai forgatókönyv szerint.

2013. márc. 26. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Magyarán mindenki lövöldöz mindenkit.
2013. márc. 26. 15:31
 16/20 A kérdező kommentje:
De Libanonnak ehhez mi köze van? Miért teszik tönkre a szíriaiak Libanont?
2013. márc. 26. 15:34
 17/20 A kérdező kommentje:
Libanoniak szívesen fogadják a szír menekülteket?
2013. márc. 26. 15:37
 18/20 anonim ***** válasza:

Egyebkent a felkelok Izraelt is lovik, egyenlore az izraeliek csak "szoltak", nem lottek vissza, de felkeszulnek ra, hogy a jovoben az eddig nyugodt szir hatar is frontta valtozik.


Ami a menekulteket illeti, RENGETEGEN menekulnek Jordaniaba is, Obama most, hogy ott volt adott is eleg komoly csekket, arra, hogy a jordanok el tudjak latni (etetni, egeszsegugy, lakhatas) a menekulteket.

2013. márc. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Libanonnak ehhez az a köze, hogy az ország területén a '80-as évektől 2005-ig szíriai katonák (is) állomásoztak. Ezalatt elég változatos érzelemvilág alakult ki a szomszéd iránt, amelyet fokoz az a tény is, hogy az ország lakossága szintén síita - szunnita (és keresztény) felekezetkre oszlik, úgy mint Szíriában. A síiták utálják a szunnitákat és fordítva is, ehhez adott most egy újabb löketet, hogy adódott egy ok a háborúskodásra. Amúgy gyakorlatilag a libanoni polgárháború 1990-es lezárása óta nincs béke az országban, ezért vannak jelen a mai napig ENSZ-békefenntartók az ország déli részén.
2013. márc. 26. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Amúgy a konfliktus érdekes hatással bírt az izraeli megszállás alatt levő Golán-fennsík arab lakosságára. Az ott élő - főként drúz - lakosság évekig nem volt hajlandó felvenni az izraeli állampolgárságot, várva Aszadot, mint a terület "felszabadítóját". Most, hogy Aszad uralma valószínűleg a végéhez közeleg és a felkelők megmutatták mennyire is toleránsak a vallási kisebbségekkel szemben, a Golán-fennsík arab lakossága tömegesen veszi fel az állampolgárságot, mert nem látják, hogy bármilyen jövőjük is lenne egy iszlamista uralom alatt levő Szíriában.
2013. márc. 26. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!