Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért avatkozott be az USA...

Miért avatkozott be az USA Koszovó mellett 1999-ben, mikor a 90-es évek elején elnézte a kiterjedtebb délszláv háborút is?

Figyelt kérdés
Miért pont a kis vitatott hovatartozású Koszovó lett a szívügyük?
2013. febr. 2. 00:24
 1/3 anonim ***** válasza:
A délszláv háborút se nézte el éppen, habár Koszovó mellett lelkesebben állt ki. Az én személyes véleményem az, hogy talán azért, mert egyrészt Szerbia-Montenegró Oroszország legjelentősebb balkáni szövetségese kezdett lenni már akkor, másrészt meg kellett egy balkáni terület, ahova szép számmal lehet küldeni amerikai katonákat (akkor még nem állomásoztak amerikai katonák sem Bulgáriában, sem Romániában). Ez viszont csak az én véleményem.
2013. febr. 2. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Én is azt gondolom,hogy csak a balkáni befolyása biztosításáért avatkozott határozottan be.A 90-es évek elején a szovjet hadsereg még túl erős volt,talán sok keményvonalas exkommunista tábornok lehetett,akik esetleg vállalták volna a fegyveres eszkalálását a helyzetnek.A kilencvenes elején nem mertek ilyen kockázatokat vállalni,1999-re már ismerték annyira az ottani viszonyokat,hogy merték nyugati befolyási zónává alakítani a Balkánt.Szerintem a Koszovói felszabadítási hadsereget is csak ideológiai,gyakorlati szempontok miatt látták el fegyverekkel,nem azért,mert annyira elkötelezettek voltak Koszovó függetlensége ügyében.A Balkán helyzete azért még most is csak nagyjából stabil,ahogy innen a karosszékből látom.
2013. febr. 4. 14:11
 3/3 anonim ***** válasza:

A 90-es évek legelején az USA még nem támogatta Jugoszlávia teljes szétverését. Az, hogy ennek mégis volt nemzetközi támogatottsága (gyakorlatilag Hágában a vádlottak padján lenne a helye az EU-nak is) az Németországnak köszönhető. Arkan nem véletlenül akart Berlinig masírozni.

Milosevicék aztán úgy viselkedtek mintha nekik senkire sem lenne szükségük és büszkén hirdették is, hogy ők a világ ellen harcolnak. A szerbek büszkélkedtek a háborús bűneikkel, hogy éppen hol melyik falut lőtték szét, Seselj büszkén jelentette ki hány muzulmánt lőtt személyesen is agyon. Eközben a horvátok hallgattak a háborús bűntetteikről, a legnagyobb titokban követték el a bosnyákok is, csak a szerencsétlen szerb menekültek figyelmeztették a világot, hogy itt bizony kemény háború van, de az előzmények után (idióta vezetőik miatt) nem csoda, hogy a világon - tisztelet a kivételnek - senki nem hitt nekik. Amikor 95 augusztusában a horvátok elűztek több mint 200 ezer szerbet (pár napa alatt pedig mintegy 1500 civilt meggyilkoltak), és még a házaikat is felgyújtották, hogy vissza se térhessenek, Hollbrooke csak annyit mondott, hogy azok úgy is csak akadályozták volna Horvátország további sorsát, és amúgy se ott volt a helyük, mert korábban vándoroltak be (!). Magyarul megérdemlik.

De hogy mégsem avatkoztak be a kilencvenes évek első felében (ami nem teljesen igaz, mert azért bombázták Boszniát) annak köszönhető, hogy nem tartották fontosnak. A szerbek csak annyit foglaltak el, ahol valóban szerb többség volt (igaz az etnikai tisztogatás zajlott), Milosevic 93-94 körül teljesen szakított a Karadzic-Plavsic duóval, később Krajinával is és ő lett a Nyugat szemében - az ördögből - a nagy békeember, aki el akarja hozni a békét a Balkánra. Máig nem teljesen tisztázott, hogy a 95-ös horvát offenzívában Milosevicnek mekkora volt a "szerepe" (azt már tudjuk, hogy a NATO-nak mennyi), de az tény, hogy nem nagyon hatotta meg a horvátországi szerbek ügye, titkon talán még örült is neki, hogy végre ő lehet a békeember. Tehát az USA igenis beavatkozott, főleg amikor Boszniában a háború eszkalálódott, de Szerbiában semmi szükség nem volt már rá.


De Milosevicnek - attól függetlenül, hogy ajnározták - nem felejtették el mit tett, csak időt hagytak neki. És aztán jött Koszovó, ami normál esetben a világon mindenhol a legjogosabb "háború" lett volna, ha nem Milosevic van hatalmon. Erre vártak, hogy vele leszámoljanak. Ezért avatkoztak be. No meg nyilván a mostani koszovói amerikai felvásárlók (mert a nagy amerikai "befektetések" elkezdődtek) is ráhatottak a kormányra.

2013. febr. 28. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!