Észak-Koreában, ha akarná a diktátor, akkor helyre tudná állítani az ország rendszerét? (kommunizmus és a diktatorizmus törlése)
Hello!
Az lenne a kérdésem, hogy ha akarná a diktátor, akkor helyre tudná állítani az országot a kommunizmusból?
Köszi!
Helyre hát... de bolond lenne. Mint az összes többi.
Diktátorok ritkán mondanak le önszántukból. Kadhafi, Chavez, Castro, Ceausescu, Mugabe példák napjainkból.
Észak-Korea több szempontból is rossz gazdaságú, infrastruktúrájú ország, amit nem lehet varázsütésre "helyreállítani". Ha a diktátor lemondana, akkor valószínűleg Ceausescu-szerűen kivégezné a nép, aztán az országban kitörne egy Szomália-féle anarchia, amit szerencsés esetben 5-10 év múlva felváltana egy Haiti-szintű nyomoronc, de legalább működő demokratikus kormány.
Észak-Korea több faktornak is köszönheti a történelem során a helyzetét.
Nincs olyan, hogy egy országban lemond a diktátor és, akkor varázsütésre minden rendben lesz, sőt inkább az a jellemző, hogy az első években látványosan visszaesik az életszínvonal (gondoljunk csak a Szovjetunió volt tagjaira a 90-es években), majd a rendszerváltás utáni káosz végetérésekori politikusok döntései alapján kezd el az ország fejlődni, vagy mégjobban hanyatlani.
" Ezenkívül melyik olyan demokratikus tagállamra gondolsz ahol esett?"
A baltikum egy erős kivétel.
Ukrajnában, Moldovában és Oroszországban például.
Moldova egy közepesen fejlett afrikai ország szintjére esett le a 8000 forintos minimálbérével és a transznyisztriai szeparatizmusával, Oroszországban hatalmas méreteket öltött a bűnözés, a maffia, és a bizonytalanság, Ukrajnában pedig általános szegénység és nélkülözés köszöntött be.
A kommunizmusnál maradó Fehéroroszországban még mindig magasabb az életszínvonal, mint Ukrajnában és Moldovában, pedig Oroszország köldökzsinórján lóg.
Esetleg példával tudod illusztrálni Moldovai életszínvonal esését összehasonlítva mondjuk a 80-as évek szintjével? Akár egy GDP adat...
Szerintem akkor is afrikai ország szintjén állt a terület.
A Szovjet korszakban természetesen nem készül(het)tek ilyen felmérések, de az biztos, hogy a Szovjetunió általánosnak mondott szociális hálója (bűnözés erős visszaszorítása a kemény diktatúrával, mindenkinek volt munkahelye, ha szarral is, de legalább megetették az embereket) ott is működött, mint bárhol uniószerte, és ez a rendszerváltással elveszett.
A rendszerváltás utáni moldáv politikus rossz döntéseket hoztak, szemben például az észt politikusokkal, Így történt az, hogy míg Észtország felzárkózott egy általános posztkommunista Közép-Európai szintre és a poszt-szovjet országok legsikeresebbikévé vált, addig Moldova még a szovjet szinttől is tovább hanyatlott és Európa legrosszabb országává vált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!