A németeknek mi volt a szándékuk a Berlin Bagdad vasút felépítésével?
Bakker emberek, az 1910-es évekről van szó!
Azért, mert ekkor már Oroszország elfordult a központi hatalmaktól, így annak szokásos ellenségével, a Török Birodalommal lehetett már közvetlenül szövetkezni. A Török Birodalom egy elmaradott feudális-szerű birodalom volt már a 19. században is, ekkorra azonban még inkább látszott:
Háborúk nélkül, nagyhatalmi nyomással elhódították tőle: Az olaszok Líbiát, az angolok Egyiptomot és Ciprust.
Ezért a törökök Németországhoz közeledtek, mert a nagyhatalmak közül egyedül a németek nem akartak (mert nem tudtak) területeket lecsípni a hanyatló Török Birodalomból, így ők tűntek a legmegbízhatóbb szövetségesnek a törökök szemében.
A beruházás célja első sorban jelképes volt, nyilván sokaknak adott munkát és a gazdaságélénkítő hatása is lett volna (ha elkészül teljesen), Németország többek között ezzel a gesztussal akarta az oldalán tartani Törökországot. Valamennyire fontos volt a kereskedelem és a hadsereg szállítása szempontjából is, de nem világrengető módon.
Bakker emberek, az 1910-es évekről van szó!
És az 1910-es években nem számított a nyersanyag, csak a gesztus? Ne legyünk naivak.
Az olaj szerintem nem, mert a hajók és a vonatok szénnel működtek és a belsőégésű motorok még nem terjedtek el, csak minimális szinten a polgári életben. A hadseregek 99%-ban lóvontatásúak voltak és a mobilitásukat a vasút biztosította.
Nem mondom, hogy nem lehet igazad a nyersanyagszállítás tekintetében, csak szerintem nem volt annyira lényeges szempont, amennyire a válaszod kihangsúlyozza.
Létre akartak hozni egy óriási gazdasági piacot, azért hogy olcsón jussanak nyersanyagokhoz, illetve felvevő piacokhoz ahol eltudják adni a megtermelt áruikat.
Ehhez kellet a vasút, amin már akkor is olcsón, és gyorsabban, lehetett szállítani, nagy mennyiségben az árukat,és nyersanyagokat(nem volt kamion,se autópálya.
Ezt a tengeren viszont nem igazán lehetett megoldani, hiszen ott az angol flotta, ami nem igazán a szövetségesük, sőt már akkor is gazdaságilag ellenségeik is. Így valószínűleg nem engedték volna be, vagy csak óriási vámokkal a német teherhajókat. Így a vasút volt a kulcs hogy összekössék ezeket az óriási területeket egymással. Akkor olajra még nem volt akkora szükség, még nem volt annyira fontos Európában. Arra később jönnek csak rá, már a háborúban, hogy az új háború mennyire más, mint a korábbiak.
Szóval egy óriási gazdasági területet akartak megszerezni, és ehhez kellet volna a vasút. Kicsit úgy kell elképzelni ment a mai uniót, csak franciák és angolok nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!