Mi az a megszorítás? Az állami bevételek növelését vagy csökkentését nevezik megszorításnak?
A megszorítás az, amikor a lakosság terheit növelik, csökken a bevételük, az állam bevétele pedig ezzekkel nő.
A Fidesz ezt reformoknak nevezi.
A megszorításnak vagy van köze az államháztartáshoz, vagy nincs. Adott pillanatban van a társadalom minden rétegének egy életszínvonala és egy szokásrendszere, beleértve a munkáját is. Ha valamilyen intézkedés egy, vagy több réteg életszínvonalát csökkenti, szokásrendszerét korlátozza (például elveszti az állását), akkor az azoknak a rétegeknek megszorítás, a többinek nem. Ha ez ez intézkedés egyben pénzt is termel, azt nem lopják el, nem adják más rétegeknek, hanem a költségvetésbe megy és ezért az alacsony életszínvonalúak hasznára (ez fontos) lehet más intézkedéseket hozni, akkor a megszorítás javította az államháztartást, különben érdektelen és fölösleges, vagy ami rosszabb, káros.
Ha az SZJA-t az alacsony jövedelmeknél csökkentik, és a magasabb nyugdíjak lesznek emiatt alacsonyabbak, akkor ez nem biztos, hogy megszorítás, mert az érintettek életszínvonala nem változik jelentősen. De ha az SZJA a magas jövedelműeknél csökken, és ezért az alacsony nyugdíjak csökkennek, akkor az nagyon erős megszorítás. Ebből látszik, hogy ez annyira összetett, hogy általában SZJA-ról és nyugdíjról beszélni hibás, mert ha akarom jó, ha akarom rossz. Mindig részletes és pontos kifejtést kell adni, hogy ne lehessen elmosni a különbséget. Másrészt mindig az intézkedés pontos célja a fontos, meg az, hogy a sok lehetőség közül melyiket választjuk megoldásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!