Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A boszniai szerbek körében...

A boszniai szerbek körében mennyire népszerű a Szerbiához való csatlakozás ötlete?

Figyelt kérdés

Ugye Bosznia-Hercegovina 2 entitásból áll, az egyik a Boszniai Szerb Köztársaság.


Régebben nagyon népszerű volt az, hogy átcsatlakoznak Szerbiához, a Boszniai Szerb közt. elnöke, Milorad Dodik is ezt pártolja.(jelenleg is)


De manapság 2011-2012-ben mennyire népszerű ez? Révén, hogy Szerbia Koszovót is elveszítette, valamint egyes helyeken rosszabb a gazdaság meg az emberek életszínvonala mint Boszniában.


Bosznában egyébként a bosnyákok egységes Boszniát szeretnének, a horvátok ugyan nagyobb önállóságot, de nem akarnak elszakadni Boszniától.



És a szerbek?


Jelenleg?



Mi lesz Bosznia jövője?


2012. okt. 9. 17:28
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

2 Dolgot hallottam még, nem tudom mennyire igazak, de ez is befolyásolhatja nagyban.


1. A vajdasági szerbek (őshonosak, nem a betelepítettek) is el akarnának szakadni a Vajdaságot kizsigerelő Szerbiától.


Ez mennyire igaz?



2. Szerbia szépen lassan visszazsugorodik akkorára, amekkora a 19. század előtt volt, azaz az "eredeti" területméretére.


És ez?



Mennyiben befolyásolja ez Bosznia Hercegovinát?

2012. okt. 9. 17:36
 2/11 A kérdező kommentje:
Bocsánat elírtam : amekkora a 19. század VÉGÉN volt. nem előtte.:)
2012. okt. 9. 17:38
 3/11 A kérdező kommentje:
Vagyis kb ekkorára : [link]
2012. okt. 9. 17:40
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A szerbek akkor formálhattak volna/formálhatnának jogalapot a Boszniai Szerb Köztársaságra, ha közben elengednék Koszovót.


Mert az nem megy, hogy történelmi alapon Koszovót, etnikain meg Bosznia-Hercegovina egy részét követelik. Vagy-vagy. Kétféle igazság nincs. Bosznia egyébként a középkori szerb államnak sohasem volt része, amennyire én tudom.


Én az etnikai megoldást támogatnám egyébként, bár ezt a muzulmánok nagyon megszívnák, a hercegovinai horvátok ugyanis szintén csatlakoznának ezen az alapon Horvátországhoz.


A nagyhatalmak azonban az etnikai megoldást mindezidáig nem engedték meg, Jugoszlávia szétesése csakis a korábbi belső tagköztársasági határok mentén lett elismerve. Sem Nagy-Szerbia, sem Nagy-Horvátország, sem Nagy-Albánia nem jöhetett létre. De ez még változni fog szerintem a jövőben.


Én Bosznia-Hercegovinát 1991-ben kettéosztottam volna Szerbia és Horvátország között egy S alakú vonallal, szerintem mindenki jobban járt volna. A horvátországi szerb területek mehettek volna Szerbiához, cserében a horvátok megkapták volna Hercegovinát és Bosznia egyéb horvátlakta részeit.

2012. okt. 9. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Akkor Bosznia Hercegovina biztos nem fog a jövőben egyben maradni?


Egyébként az S alakú szétosztás Milosevicsék ötlete volt, aztán utána lehetett volna egymást gyilkolni mégtöbb területért....

2012. okt. 9. 18:15
 6/11 anonim ***** válasza:

Ezt 1939-ben egyszer már megcsinálták a szerbek és a horvátok:


[link]


Milošević és Tuđman egyébként többször is tárgyalt Bosznia felosztásáról titkos találkozókon.

2012. okt. 9. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Csak azóta volt a Dayton-i békeszerződés.
2012. okt. 9. 18:32
 8/11 anonim ***** válasza:
32%
Nem is tudom, hogy maradt fent egy ilyen szörnyeteg állam mint Bosznia. A lakosság töredéke államalkotó nemzet. Fel kéne osztani 3 részre és probléma letudva.
2012. okt. 9. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerbia eredeti területe Thesszalonikitől a Száváig tart.

Szerbiában sok helyen rosszabb a gazdasági helyzet, mint a Szerb Köztársaságban, de nem rosszabb, mint Boszniában.

Szerintem 90% felett lenne a Szerbiához csatlakozás aránya egy népszavazáson.

Abban nem hiszek, hogy az őshonos szerbek el akarnának szakadni Szerbiától. Mivel a leggazdagabb rész Belgrád környéke, ezért délen nagyon káros lenne gazdaságilag. De Újvidék is megsínylené, csak az északi és a Tisza menti vidékek járnának jól ezzel. De nem gazdasági okokból nem akarnának elszakadni, hanem egyébként sem.

2012. okt. 9. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
De valahol olyat is olvastam, hogy már Boszniában ez az ötlet a szerbek körében nem olyan népszerű....ez mennyire igaz?
2012. okt. 12. 13:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!