Miért volt olyan népszerű a kommunizmus Kelet-Ázsiában a Közel-Keleten és Afrikában amikor ezek nem európai kultúrájú helyek és teljesen más társadalommal rendelkeztek? Hogyhogy nem voltak Nyugat-Európai országok amik önként átálltak a kommunizmusra?
Ha megnézzük a kommunizmus egy teljesen európai ideológia. Az ókori Roma és Görögország, a feudális középkor, a reneszánsz, a felvilágosodás és a kapitalizmus következménye. Ezek mind európai történelmi korok és társadalmi berendezkedések voltak.
A XX. század elején Afrika, a Közel-Kelet és a Távol-Kelet majdnem ugyanolyan volt, mint a középkorban, ókorban csak pár helyen már volt villany meg autók. Hogyhogy az európai ideológiák közül a kommunizmus ennyire megtetszett ezeknek az országoknak, amikor teljesen más történelmük volt?
A második világháború után hogyhogy nem voltak nyugat-európai országok pl. Franciaország, akik önként átállnak a kommunizmusra?
Egyszerűen azért mert a kommunizmus(államszocializmus volt igazából) olyan helyeken jött létre ahol nagy volt a nyomor.
Hallgasd meg az internacionálé első 2 sorát:
Föl,föl ti rabjai a Földnek
föl,föl te éhes proletár
"Miért volt olyan népszerű a kommunizmus Kelet-Ázsiában a Közel-Keleten és Afrikában"
A Közel-keleten egy igazi szocialista ország sem volt Dél-Jemenen kívül. Kelet-Ázsiában voltak csak szocialista országok, de ezeknek a gyakorlata is roppant messze volt mondjuk a marxista elmélettől.
A "szocializmus" a közel-keleti országokban egyszerűen egy jelszó volt, ami a nyugati befolyás visszaszorítását és a szovjetekkel való barátkozást jelentette. Semmi "mozgalmi" töltése nem volt, egyszerűen érdekpolitizálás jelszava volt.
Kelet-Ázsiában a "kommunista" mozgalmakra két dolog volt jellemző: egyrészt a parasztok érdekeinek képviselete a földesurakkal, hitelezőkkel, külföldi befektetőkkel stb. szemben, másrészt pedig a nemzeti függetlenség a nyugati befolyással szemben.
Alapvetően nacionalista parasztmozgalmaknak indultak, a "szocializmus"-t csak nagyon felületesen utánozták.
"Hogyhogy nem voltak Nyugat-Európai országok amik önként átálltak a kommunizmusra?"
Erre kétféle választ lehet adni. Az ortodox ökonomista marxista válasz az, hogy a kapitalizmus még sehol sem érett meg annyira, hogy felváltsa a szocializmus.
A kapitalista válasz az, hogy azért nem alakult ki a szocializmus, mert Marx társadalommodellje téves volt, nem az történt, mint amit ő előre jelzett. Hogy ebben a felfogásban miben tévedett, arról könyvtárakat írtak már tele.
A leninista és neomarxista válasz pedig az, hogy nyugaton politikai okokból maradt el a forradalmi fejlődés.
"Ha megnézzük a kommunizmus egy teljesen európai ideológia. "
Nem az. Egy társadalomelméletet ugyanúgy lehet használni a Tűzföldön vagy Tasmániában, mint Madagaszkáron vagy Dániában.
"Az ókori Roma és Görögország, a feudális középkor, a reneszánsz, a felvilágosodás és a kapitalizmus következménye."
Nem. A marxizmus a német idealizmusra, a francia utópista szocializmusra és az angol politikai gazdaságtanra épül. Mind a három olyan eszme, ami a Fidzsi-szigeteken ugyanúgy jelen lehet, mint Berlinben. Csak kell, hogy valaki legyen a Fidzsi-szigeteken, aki olvassa.
Pl. a "szabadság, egyenlőség, testvériség" európai eszme? Ezt hitték a franciák is, aztán meglepődtek, amikor Haiti fellázadt, és a francia expedíciós hadsereget Marseillaise-t éneklő négerek rohanták le.
A régi komcsi mondás szerint "az igazság vízum nélkül utazik".
"A XX. század elején Afrika, a Közel-Kelet és a Távol-Kelet majdnem ugyanolyan volt, mint a középkorban, ókorban csak pár helyen már volt villany meg autók. "
Villany és autók Európában is csak pár helyen voltak akkor. Ebben az értelemben biztos itt is középkor volt :)))
"Hogyhogy az európai ideológiák közül a kommunizmus ennyire megtetszett ezeknek az országoknak"
Úgy, hogy keresték a módszert, amivel legyőzhetik az "imperialistákat" és behozhatják a lemaradásukat. Persze hogy a legmodernebb eszmét választották ki, ami Európában a piacon volt. Elég hülyén vette volna ki magát, ha a konzervativizmust kezdték volna majmolni :)))))
"Svájc jutott a világon a legközelebb a kommunizmus megvalósításához"
Amennyiben?
Politika és gazdaság-politika az egész.
Amikor Amerika és a SZU között dúlt a hidegháború, mindkettő igyekezett a világ legkülönbözőbb helyein megvetni a lábát annak érdekében, ha a másik esetleg akármilyen támadást intézne ellene, előnyös földrajzi helyzetből tudjon visszavágni.
Ha valahol belső konfliktusok robbantak ki (Korea, Vietnam) egyikőjük a a belső konfliktusban résztvevők egyik felét, másik a másikat kezdte megtámogatni fegyverrel, emberrel stb. Amelyik győzött, az "segített" újjáépíteni az országot, és a tőkével, saját áruival együtt bevitte a politikát és a politikai eszméit is. Hogy ezek közül az országok közül melyik választotta a marxista-szocialista beállítottságot önként, azt kötve hiszem. Ugyanúgy, ahogy mi sem önként lettünk szoc. állam. És ezzel együtt megvolt az új politikai szövetség is a hidegháborús ellenféllel szemben. Másrészt ezzel biztosítani tudtak saját áruiknak új piacot, miközben rátették a kezüket azokra a természeti kincsekre, amik az adott országokban találhatóak voltak.
20:30,
Amennyiben az államosítás aránya rendkívül nagy, és nagyon fejlett szociális hálójuk van: cserébe a magas adókért. Ennél jobb kommunizmust (a többség együtt dolgozik mindenkiért) még nem sikerült elérni.
Nem azt írtam, hogy Svájcban kommunizmus van: csupán azt, hogy ők járnak a legközelebb, bár nem ezzel a címszóval :)
"Amennyiben az államosítás aránya rendkívül nagy, és nagyon fejlett szociális hálójuk van: cserébe a magas adókért."
Svájcban alacsony az adószint, a GDP 30%-át osztják újra. Belgium pl. 43%-ot, Magyarország 40%-ot, Svédország 46%-ot.
"Nem azt írtam, hogy Svájcban kommunizmus van: csupán azt, hogy ők járnak a legközelebb"
Bár az újraelosztásnak nagyon kevés köze van a kommunizmushoz, akkor már inkább Svédország. Svédország a klasszikus szociáldemokrata állam. Természetesen alapvető szerkezeti különbségek vannak egy szocdem és egy szocialista ország között. Egy szocdem országban kapitalizmus van.
"Ennél jobb kommunizmust (a többség együtt dolgozik mindenkiért) még nem sikerült elérni."
A spanyol polgárháború alatt anarchokommunista közösségek elérték a kommunizmust.
A Marxista ideológia valóban európai volt.
A szovjet viszont már lenini és sztálinista. A SZU ugyebár ázsiai ország is.
Később létrejött a kínai változat, a maoizmus.
Mi nem sokat tudunk róla, de a nyugati világban, különösen Franciaországban rengeteg baloldali irányzat fejlődött ki.
A 60 as évek végén diáklázadások voltak szerte Franciaországban (Merle: Üvegfal mögött) és mindenféle szocialista nézetek voltak elterjedőben.
Azsia legfőbb irányzata a maoizmus.
Afrika nagy nyomás alá került ideológiailag, a szovjet, a kínai, az amerikai politika következtében.
Valahová tendálniuk kellett.
Hja a világ sokkal kisebb manapság, mint régen volt.
Fidel Castro is iparkodott terjeszteni a saját elméletét, elsősorban Délamerikában és Afrikában.
A nyugati világban lettek volna baloldali, szocialista irányzatok a háború után, de mivel az oroszoknak hatalmas hadserege lett, továbbá hamar atombombát robbantottak, csak hidegháború kezdődött a két világrendszer között.
Ennek egyik fő jellemzője volt nyugaton, hogy a szocialista nézeteket nem hagyták érvényesülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!