Miért hagyták a nagyhatalmak a XIX. Sz végén, hogy Kongó belga gyarmat legyen?
Nagy-Britannia, Franciaország, Németország sokkal erősebb volt, könnyen megszerezhették volna maguknak.
Nagy területe, értékes fái, ásványkincsei miatt nem hiszem, hogy értéktelennek tartották a kedvezőtlen éghajlat ellenére.
Mellesleg azt olvastam Németország egyik fontos célja az első világháború során ennek a területnek a megszerzése volt, mellyel összekötötték volna Kamerunt és Tanzániát.
Szerintem pedig mégis csak az lehetett az egyik fő ok, hogy értéktelennek tartották - legalábbis kezdetben. Kongó legnagyobb része még 1885-ben (amikor megalakult a "Kongói Szabad Állam") is feltérképezetlen volt, így ekkor még senki sem tudta, hogy milyen ásványkincsek rejtőznek ott.
Ettől függetlenül természetesen minden nagyhatalom érdekelt volt a terület sorsában A franciák például egyértelműen maguknak követelték, az angolok ugyanakkor a velük szövetséges Portugáliának akarták átjátszani, hogy ezzel ellensúlyozzák a francia befolyást Afrikában.
Végül ebbe a vitás helyzetben lépett be a történetbe a zseniális diplomáciai érzékkel megáldott belga király, II. Lipót, aki sorban kijátszotta egymás ellen a nagyhatalmakat és végül meggyőzött mindenkit, hogy mivel úgysem tudnak megegyezni azon, hogy kié legyen, a legjobb megoldás, ha egyik nagyhatalom sem kapja meg. Ő maga pedig természetesen örömmel jelentkezett a feladatra, hogy az egész Kongót saját birtokába vegye és ezzel garantálja azt, hogy egyik nagy gyarmatbirodalom se terjessze ki oda a befolyását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!