Mi lesz a Közel-Kelet sorsa?
relativitás kérdése ki mit tekint demokráciának. legutoljára talán az ókori görögországban volt demokrácia, amit ma annak nevezünk a legkisebb jóindulattal sem nevezhető demokráciának, inkább technokrata fasizmusnak. egy olyan rendszerben élünk ahol az ún. demokráciát áthatja a monetáris rendszer. ( viszonyítás képpen a fasiszta államok célja is anno hasonló volt a mai totalitárius államokéhoz: a lakosság, nép, nemzet ahogy tetszik minél nagyobb ellenőrzés alá vonása, aki ezeket kétségbe vonja az egyszerűen nem látja át a dolgokat.
dehát ilyen rendszerben élünk. és ami a legcsodálatosabb, ha van egy olajban, erőforrásokban gazdag 'politikailag elmaradott ország' oda el kell vinni, terjeszteni a demokráciát mindenáron, hogy az ott élő emberek erről mit tartanak az nem számít.
az első ilyen eset 1953-ban iránban történt ahol demokratikus úton megválasztott iráni vezető elkezdte a külföldi tulajdonban lévő olajtársaságok profitjait az irániak javára fordítani. ez nem tetszett az usában, meg kellett buktatni, itt jön képbe a cia és egyéb ügynökségek pár hónap leforgása alatt a sah képét látni mindenhol az előző demokratikusan megválasztott kormány kegyetlenségeitől zeng a nyugati sajtó.
majd az 50-es években következtek a latin-amerikai országok ahol vagy katonai puccsal vagy egyéb módszerekkel katonai diktátorok ragadták meg a hatalmat( honduras, paraguay, panama, venezuela) ez szintén nem tetszett az usának pár diktátort ismét a másvilágra küldtek, szerencsétlen repülőgépbalesetek, autórobbantások eredményeképpen. holott ezeknek a diktátoroknak egyetlen bűnük hogy az óriásvállalatok vagyonjaiból a népnek is próbáltak juttatni.
az ún. demokráciahordozó, szükséges háborúk miért csak az olyan országokat érintik amit nem sikerült az amerikai érdekszférába bevonni? a bahreini diktatúra, ahol ugyanúgy 10ezrek estek áldozatul a rezsimnek miért nem kap nyilvánosságot, sőt amerikai támogatást?
hogy is mondta goethe? az az igazán rabszolga aki szabadnak hiszi magát, holott nem az.
Irannak van jovoje(es nem csak az olaj miatt) ha meg nem tamadjak. Torokorszag is szepen fejlodik.
Az arab orszagoknak(Marokkotol Irakig) sajnos en is az olajban tudom csak elkepzelni jelenleg a fejlodest, Dubai a turizmusra alapozhatna kesobb, Egyiptom is szinten csak a turizmus. Itt talan Libanon aminek van potencialja, nem annyira vallasos-sok a kereszteny-es nem sivatag, elvegre a Kozel Kelet Svajca volt, a mentalitasuk pedig hiaba hogy arab, nem a lusta arab erkolcsot tukrozi. A gond az hogy a haboruk mindig visszavetik a feljodest, es sajnos ebben a regioban nem lesz beke meg 30 ev mulva sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!