Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Afrikában miért nincsenek...

Afrikában miért nincsenek jóléti társadalommal működő demokratikus országok?

Figyelt kérdés
Mindenhol háború, az átlagemberek nyomorognak, éheznek, alacsony a várható élettartam, az infrastruktúra fejletlen, stb.
2012. júl. 29. 20:03
 1/8 anonim ***** válasza:
75%

Mert ott ilyen a kultúra és a mentalitás. A 80-as évek végén, a 90-es évek elején komoly elméleti kérdésként merült fel a társadalomtudományban, hogy a nyugati demokrácia univerzális-e, az emberiség egyetlen természetes létezésmódja-e. Többen (pl. Fukuyama) úgy gondolták, hogy a diktatúrák leomlása után kelet-Európában és Fekete-Afrikában is beköszönt a demokrácia, majd a gazdasági felzárkózás, és kiépül a nyugatias jólét, legalábbis bizonyos fokig. Hát ez nem következett be, minden kultúrkör továbbhaladt a saját pályáján, és most már nem hogy a nyugati kultúra expanziójáról nem beszélhetünk, de inkább látványosan visszaszorult az elmúlt 2 évtizedben.


Odáig azért nem jutottunk el, amit Huntington jósolt, hogy ezek az eltérő kultúrák összecsaptak volna, mégis inkább neki volt igaza abban, hogy nem konvergáltak, nem lett egyeduralkodóvá a nyugati létforma, sőt inkább a divergencia jelei láthatók. Ez vonatkozik Afrikára is.


Egyszerűbben fogalmazva, az afrikaiak alkalmatlanok arra is, hogy a kizsákmányolják őket. Nem lehet őket rávenni az olyan güzü típusú munkára, mint Kelet-Ázsia lakóit. Mással meg egy-két ásványkincsen, mezőgazdasági terméken kívül nem tudnak a globális gazdaságban résztvenni, ezért jórészt ki is maradtak belőle, és haladnak a saját pályájukon tovább.

2012. júl. 29. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
73%
Mert azok az államok élnek jólétben, amelyek annak idején gyarmatosították, aztán a kizsákmányolásuk után sorsukra hagyták őket.
2012. júl. 29. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
69%

Azért nem mindenhol, Botswana például viszonylag stabil.


Viszont az afrikai országokban nincs ipar, és gyenge a gazdaságuk, illetve a gyarmati múltnak köszönhetően a gazdaság jelentős része még mindig külföldi kezekben van, így nincs pénz jóléti társadalomra.

Meg persze a természeti adottságok se túl előnyösek.

2012. júl. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem meg el kéne olvasni Jared Diamond: Háborúk, járványok, technikák című könyvét; hasonló kérdést feszeget. Vagyis, miért nem az afrikaiak, őslakos amerikaiak igázták le Európát és nem fordítva. Érdekfeszítő és nagyon logikus, tudományos bizonyítékokkal alátámasztva. Vagyis a természet és a kontinensek adottságai ennek az oka.


Kérdező, a kérdésed hülyeség. Meg is mondom miért: az Egyesült Államok sem jóléti társadalom, ilyen csak Európában van. Az USA-ban, ha nincs egészségbiztosításod, akkor akár fel is fordulhatsz (persze azért talán nem ennyire durva). Dél-Afrika, és egy-két afrikai állam például egész jól élnek. Botswana majdnem Ukrajna szintjén van és egyre jobban jönnek fel. Továbbá, volt egy kimutatás miszerint évről-évre egyre kevesebb diktátor és diktatúra van Afrikában. Fejlődnek ők is ne aggódj!

2012. júl. 29. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Granulátum ***** válasza:

Azért ennyire ne írjátok le Fekete-Afrikát! Nigéria és Kenya eléggé erős gazdaságilag, és a többit sem kell félteni.

Csak sok a szegény, és a tévékben mindig őket mutatják, de ha elmennétek pl Dakarba, leesne az állatok.

Mellesleg ötvenmillió kínai él azon a földrészen, ők is építik a gazdaságot.

2012. júl. 29. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Dakar? Ne nevettess már... A HDI-ranglista utolsó harminc helyét szinte kivétel nélkül fekete-afrikai országok foglalják el. Nairobinak hiába tömték tele a hetvenes években felhőkarcolókkal a belvárosát, attól függetlenül még Kenya is csak 143. a listán. (187-ből). Szenegál pedig a 155-ik. Vannak kivételek (pl. Botswana), de Fekete-Afrika legnagyobb része európai fogalmakkal felfoghatatlan nyomorban tengődik továbbra is, és fejlődjenek akár 10 %-os évi gazdasági növekedéssel, akkor sem fogják 100 éven belül megközelíteni a nyugati életszínvonalat, de még a dél-amerikait sem. És ezt hiba lenne a gyarmatosítókra fogni.
2012. júl. 29. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Granulátumnak abban igaza van, hogy ha a kínaiak az utóbbi években nem kezdték volna önteni a pénzt Afrikában, akkor még itt sem tartanának.
2012. júl. 29. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Tényleg álságos dolog a gyarmatosításra hivatkozni. Mint ahogy Magyarországon is röhej még mindig a már lassan 25 éve megbukott kommunista rendszerrel dobálózni. Azóta eltelt nálunk egy, Afrikában meg legalább két emberöltő, és ez bőven elég lehetett volna a kibontakozáshoz. Ha lett volna bármilyen kibontakozás. Szlovénia ennyi idő alatt már majdnem utolérte GDP-ben Németországot.
2012. júl. 29. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!