Vége az egypólusú világrendnek?
Én annak az elméletnek a híve vagyok, hogy kétpolúsú (bizonyos értelemben egypólusú) világrend van és lesz (a világ két részre: a funkcionáló magra és nem integrálódó résre oszlik).
A világtérkép:
Németország mérete és katonai potenciálja nem összehasonlítható az USA-éval. Mivel Németország mellesleg az USA szövetségese a NATO-n balül, ezért nem világos, Németország hogyan lenne másik pólus.
Kína és Oroszország felfújt lufik, melyek előbb-utóbb kidurrannak. Mind a kettőnek nagyon súlyos demográfiai, szociális és gazdasági problémái vannak, ezek egy bizonyos határon meg fogják rekeszteni a fejlődésüket. Oroszország gazdaságilag törpe az EU-hoz vagy az USA-hoz képest. Iránt megemlíteni sem érdemes.
Kétségkívül fel fog emelkedni néhány nagyobb gazdasági hatalom a jövőben (az ún. BMIRC, vagyis Brazília, Mexikó, India, Oroszország és Kína), de mivel ők nem egy tömböt alkotnak, ezért nem teszik a világot kétpólusúvá (úgy értve, hogy a NATO a másik pólus).
Én úgy látom, hogy Kína igenis fel fog jönni. Nézzetek csak körül, létezik még bármiféle fogyasztási cikk, amit nem Kínában gyártottak (ruha, cipő, tv, laptop, bármi)? Most az a képlet, hogy Kína kap egy tornacipőért mondjuk 2 dollárt, és ezt eladják 200 dollárért. A többi pénz azé, aki a márkanevet adja, meg a kereskedőké. De ez így nem tarthat örökké. Termelési oldalról már 100 %-ig ki vagyunk szolgáltatva Kínának. Kína egyelőre elfogadja ezeket a feltételeket, mert még így is a fejünkre tudni nőni, és hát ugye a kínai nép türelmes, de biztos, hogy hamarosan fel fognak lázadni.
Ja, és ezeket az 5 dollárokat is hosszú lejáratú államkötvényekkel fizeti ki Amerika. Ma az amerikai államadósság 70 %-a kínai kézben van. Kína, ha akarná, egy nap alatt el tudná lehetetleníteni Amerikát pénzügyileg is. Egyelőre nem akarja, mert még meg kell erősödnie, és ezt ezen a kizsákmányoló renden belül tudja megtenni. Na de meddig?
Szóval minden esély megvan rá, hogy Kína lesz az új világhatalom, és hozzá csatlakozhat Oroszország és más feltörekvő államok is. Amerikának pedig könnyen vége lehet. Miről is híres ma Amerika? A celebekről, a filmjeiről, a hamburgerről, meg hasonlókról. Biztos, hogy ebből örökké meg lehet élni?
Kínával kapcsolatban vadul burjánzanak a mítoszok.
"Termelési oldalról már 100 %-ig ki vagyunk szolgáltatva Kínának."
Az EU ipari termelése a kínai 3-szorosa, az USA-é a 2-szerese. Egyáltalán nem vagyunk nekik kiszolgáltatva. Kína az olcsó könnyűipari tömegcikkek piacát uralja, és azt is nyugati tőkével működő üzemeivel.
"Kína egyelőre elfogadja ezeket a feltételeket, mert még így is a fejünkre tudni nőni, és hát ugye a kínai nép türelmes, de biztos, hogy hamarosan fel fognak lázadni."
Mivel a szekértelem és a technika nyugatról jön, ezért Kínának a nyugathoz kell alkalmazkodnia. Ha a "kínai nép" fellázad, akkor az elnyomás ellen lázad fel, amivel fenntartják az alacsony bérszínvonalát és így Kína híres versenyképességét.
Abban a pillanatban, ha a kínai dolgozónak a nyugatiéval összehasonlítható jogai vannak, oda lesz a kínai versenyképesség, különösen, mivel a bürokrácia, a korrupció és a környezetszennyezés egyébként megterheli a kínai versenyképességet.
"Ja, és ezeket az 5 dollárokat is hosszú lejáratú államkötvényekkel fizeti ki Amerika. Ma az amerikai államadósság 70 %-a kínai kézben van. Kína, ha akarná, egy nap alatt el tudná lehetetleníteni Amerikát pénzügyileg is."
De nem akarhatja, mert abban előbb menne tönkre Kína, mint az USA.
Egyébként az USA nettó exportőr ország lett az utóbbi években, hosszú trendet megtörve. Ez is mutatja, hogy a gazdasági fejlődésben nincs végzet, mindig van mód a korrekcióra.
"Egyelőre nem akarja, mert még meg kell erősödnie, és ezt ezen a kizsákmányoló renden belül tudja megtenni. Na de meddig?"
Miért akarna kitörni egy neki előnyös rendszerből?
"Szóval minden esély megvan rá, hogy Kína lesz az új világhatalom, és hozzá csatlakozhat Oroszország és más feltörekvő államok is."
Kína és Oroszország alatt is demográfiai bomba ketyeg. ezzel szemben India alatt nem ketyeg.
2030-ra Kína egy közepesen fejlett, de súlyos belső problémákkal küszködő ország lesz. Örülhetnek, ha nem süllyednek káoszba, mint történelmük során már annyiszor.
"Amerikának pedig könnyen vége lehet. Miről is híres ma Amerika? A celebekről, a filmjeiről, a hamburgerről, meg hasonlókról. Biztos, hogy ebből örökké meg lehet élni?"
Az USA jelenleg a legnagyobb ipari hatalom. A nyersolajat leszámítva többet exportál, mint importál. A mezőgazdasága és bányászata is erős és fejlődik. Kutya baja az USA-nak. Attól, hogy te csak a celebekről ismered, mégis ott összpontosul a világ kutatási és fejlesztési tevékenysége.
Szerintem mlg nincs, csak a közel jövőben Kína lesz a "góré":
Nagyon "cseles, kis taktikájuk van", szépen bejutottak mindenhova!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!