Mik az EURÓ bevezetéseinek feltételei?
A konvergenciakritériumok az alábbiak:
Árstabilitás (az árnövekedés maximum 1,5 százalékponttal lehet több a három legalacsonyabb inflációs rátájú ország átlagánál);
A hosszú lejáratú kamatok maximum 2 százalékponttal lehetnek magasabbak a három legalacsonyabb inflációjú ország átlagáénál;
Árfolyam-stabilitás (a nemzeti valutának a monetáris unióhoz való csatlakozás előtti két évben az ERM-ben – 1999-től az ERM II.-ben – leértékelés és komolyabb feszültségek nélkül részt kell vennie);
Az államháztartási hiány nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát;
A bruttó államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát (átmenetileg meghaladhatja, ha csökkenő tendenciát mutat).
Hátjó.
Bár lehet csak nekem érthetetlen.
11/f
11 évesen nem csodálom, ha nem érted. :)
Fura, hogy ilyen házi feladatot kaptatok, persze nem baj az, ha megismered az EU-t. Megpróbálom "lefordítani" neked érthetően.
A dolog lényege végül is annyi, hogy korlátozva vannak bizonyos mutatóknak az alakulásai, amiket, ha átlépünk, az azt jelenti, hogy nem elég stabil az ország helyzete, és ezért nem "engednek maguk közé" az eurós országok, ugyanis veszélyt jelenthetünk így számukra.
Így, ha túl magas egy országban az infláció (pl. tavaly még 100 Ft volt a fagyi, de idén már 200, akkor 100%-al nőtt az ára, tehát nagyon romlott a pénzünk értéke.).
Nem nőhet nagyon az ország adóssága sem, mert az is kedvezőtlen helyzet, hiszen olyankor másnak tartozunk.
Az árfolyamok sem ingadozhatnak nagyon kiszámíthatatlanul, mint most pl. biztos te is sokat hallod, hogy milyen bajban vannak, akik svájci frank hitelt vettek fel. Ennek az az oka, hogy felvették mondjuk 150 forintos árfolyamon a hitelt, aztán a háromszorosa lesz, akkor háromszor annyit kell visszafizetniük, ami már nem biztos, hogy megy nekik. (Ez csak példa volt, nem követtem az árfolyam alakulását annyira, hogy tudjam, hány forinton vették fel.)
A lényeg, hogy STABIL helyzet kell egy országban, és a felsorolt mutatókkal lehet ellenőrizni, hogy ez megvan-e, vagy nincs.
Csak amolyan offként hozzáteszem, hogy az euróövezet átlagos államadóssága jelenleg 87% felett mozog már, amíg az EU átlagának 80%os. Szóval szépen hangzanak ezek a kritériumok, az EU jelenlegi csődje azért van, mert még a központi országok sem tudják betartani a saját szabályaikat. Még Németországnak is 82%on van (habár stabilan).
Egy kérdésem pedig lenne: Ugyebár aláírtunk egy kötelezettségvállalást az euró bevezetésére (ha nem tévedek 2019-ig), akkor mi lesz, ha lejár az időnk és nem teljesítjük a kritériumokat? Csak, hogy tudjam előre, hogy mi LESZ.
Ugyanaz lesz, mint eddig is: nem vezetjük be az eurót.
Ez már csak azóta a harmadik határidő, amióta én ezzel a kérdéssel (iskolai szinten) foglalkozom.
Anno mi még valami 2006-ot kezdtünk tanulni, aztán volt asszem 2012 is pont... (A dátumokban tévedhetek, de abban ezer százalékig biztos vagyok, hogy rengeteg volt már!)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!