A '70-80-as években mennyi választotta el a szovjeteket és a szocialista blokkot attól, hogy teljesen becsődöljön?
"...ha ez a csőd be is következik, mennyire lett volna súlyos kihatással?"
Akkor Magyarországon is kb. az lett volna a helyzet, mint az 1980-as években Lengyelországban: általános élelmiszerhiány, kígyózó sorok a boltok előtt, energiakorlátozások, külföldön seftelő magyarok tömegei.
Kádár ezt nem merte bevállalni, mert attól tartott, hogy ilyen mértékű életszínvonal-zuhanás 1956 megismétlődéséhez vezetne. Inkább jött a hitelből mulatunk világa és a következő generációk jövőjének felélése.
"Na és ha Kádár megmondja az igazat a lakosságnak és egyben arra kér mindenkit, hogy egy kicsit húzza meg jobban a gatyaszíjat, hátha némi megszorítással ki tudnának lábalni ebből a helyzetből?"
1979-től megszorító politika érvényesült, de akkor már késő volt. Ráadásul ezt a politikát 1985-ben megbuktatta a pártkongresszus, és ezután növekedésösztönző politika kezdődött, amibe nagyon hamar belebukott a rendszer, 1989-re gyakorlatilag csőd lett belőle. Ezért lett rendszerváltás.
Ugyanez más országokban is így ment, 1989-ben az NDK csődbe ment, Romániában pedig forradalom tört ki, nem függetlenül az ottani nyomortól.
Gyakorlatilag ez az egész 1974-től kezdve úgy nézett ki, hogy az olajárrobbanás után az egész világon válság volt, és az itteni komcsik még ünnepelték is, hogy a tőkés világ mekkora válságba süllyedt, és bezzeg mi kibírjuk. 1977-78 körül viszont a tőkésországok elkezdtek fellendülni, a szocialisták pedig nem tudták helyreállítani a gazdasági egyensúlyukat. 1979-re már nyilvános tény volt, hogy baj van a gazdasággal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!