Montenegró a történelem során Jugoszláviáig független volt úgy, hogy még ma sem tudják hogy külön nép-e a montenegrói? Vagy hogy van ez?
Montenegró miért tudott még az oszmán időkben is egy kis független királyságként megmaradni a Balkánon?
És ha eddig független volt, akkor miért kellett Jugoszláviához hozzácsatolni 1918-ban? Mert úgy tudom nem önszántukból mentek....
Miért olyan kétséges a montenegrói nyelv és nép elkülönítése? Mert úgy tudom hogy a montenegrói nyelvet a szerb egyik dialektusának tekintik, meg hogy kölcsönösen értik egymást.....(tudom hogy a horváttal is, de most nem ez a lényeg)
Csak azért érdekelne, mert még a tudósok között is gondot okoz az, hogy létezik-e a crnogorszki nép/nyelv vagy sem...
És miért tudott független lenni? Még az ország területe is nőtt...
Montenegró nem volt független az oszmán időkben sem, csak nagyfokú autonómiát élvezett. Azért mert az ottaniakkal nem nagyon bírtak, és nem is lett volna érdemes velük komolyabban foglalkozni. Hegyes, sziklás terület, minek?
A jelentése is "Crna Gora", "Monte- Negro" -> Fekete Hegy.
Hogy nem külön nép azt pedig a szerbek erőltették. Ők sem az első Juguszlávia, sem a második próbálkozás idején nem voltak hajlandóak tudomást venni róluk, ők szerbként szerepeltek hivatalosan.
A 19. század, egészen a második világháborúig pedig Szerbia aranykora, a térségben nem sokan mertek vele packázni akkoriban. Ami akkor aranykor, most a legbrutálisabb sötét korszak. A montenegróiakról kevés az ismeretem - tehát se a genetikai se a kulturális különbségeket nem ismerem - de gyanítom, hogy a jugoszláv történetírás maradéka ez. Persze még az is lehet, hogy nekik van igazuk.
Mert Montenegró lakosságának kb a 45 %-a vallja magát Montenegróinak, 30-40% szerbnek a többi bosnyák meg albán.
Ezért is fura :S
Pl: [link]
A montenegróiak valóban egy szerbhez nagyon közel álló nyelvet beszélnek, amit a szerb dialektusának is lehet tekinteni, nézőpont kérdése. Bár nagyon erős a saját identitásuk és lokálpatriotizmusuk, a szerbeket mégis testvér népnek tekintik, és főleg annak tekintették a 19. században. Függetlenek azért maradhattak sokáig, mert egyrészt elég harcias nép -ha nincs más, jobb híján egymással csetepatéznak-, másrészt az ország gazdasági jelentősége gyakorlatilag nulla, így nem érte meg elfoglalni, és megszállva tartani.
De ha jobban érdekel a crnagorac néplélek és a 20. századi történelmük, ajánlom Mihailo Lalic Hadiszerencse című művét. Egy kívülálló számára elég száraz olvasmány, mert nagyon részletesen taglalja a számunkra teljesen érdektelen törzsi, nemzetségi kapcsolatokat, az egyes családok viszálykodásait, stb, de azért nem egy rossz könyv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!