Mennyire valószínű Kína "demokratizálódása"? És mik lehetnek ennek a következményei?
"A héten Hszi Csin-ping kínai alelnököt példátlan módon a legmagasabb rangú vendégeknek járó 19 ágyúlövéses fogadással köszöntötte Barack Obama. Hszi Csin-ping ugyanis novembertől minden bizonnyal tíz éven át Kína új elnöke lesz. Vele együtt pedig pozícióba fog kerülni a Kínai Kommunista Párt úgynevezett ötödik generációja, akik úgy tűnik, célul tűzik majd ki, hogy Kínából valami jogállam-féleséget faragjanak."
"Míg a világ – és mint tudjuk, köztük Magyarország – vezetői ámulva figyelik a kínai gazdaság teljesítményét, az ország irányítói pontosan tudják, hogy a valóságban egy puskaporos hordón ülnek. A kínai kormány hivatalos statisztikái szerint 2010-ben 180 ezer (!) erőszakba torkolló tömegmegmozdulásra került sor az országban."
Ha netán hosszú évek (évtizedek) alatt a demokráciát alakítanának ki, akkor annak mi lenne a következménye? Olyan értelemben, hogy ez veszélyeztetné az ország területi integritását? Kiválna Tibet és Hszincsiang–Ujgur Autonóm Terület? Engednék?
Vagy egyáltalán mennyire életszerű a demokratizálódás Kínában? Mit gondoltok?
Kína épp annyira mutat szimpatikus arcot a világ felé, amennyire az érdekében áll. A gazdasági fejlődés fenntartásához dobni kell néhány kacsintást meg bókot az USA-nak, hogy meglágyuljon, meg hiteleket Európának, hogy az irdatlan pénzéhségét csillapítsa és még néhány évig talpon maradjon.
Az országon belül már teljesen más világ van. A régiók között ég és föld a külömbség, valahol jól élnek máshol éhen halnak. Ez meg az etnikai feszültségek sokkal többször erőszakba torkollnak mint a rendszerellenes megmozdulások, azokból már kevesebb van.
Életszerűnek az lehet, de sok jóval nem kecsegtet.
Egymilliárd+ ember, több, mint 100 nemzetiség. Ezeket diktatúra nélkül nem igen lehet egyben tartani. (nézd csak meg az Eu-t: évekbe telik 1-1 szükséges döntés meghozatala, így meg szép lassan periférián leszünk. )
A növekedés legfőbb alapja az olcsó és fegyelmezett munkaerő. Félő, hogy a demokratizálódást követően teret nyerne a populizmus, ugyanis szerintem jól működő demokráciához fejlett, civilizált társadalom szükséges. Elég megnézni Mo-t, mire mentünk vele. 4 évente lecseréljük az egyik ígérgetőgépet egy másikra. Rég halogatott reformokat nem lehet meglépni, mert egyből jön egy másik populista, aki népnyúzást kiált.
Amúgy az ázsiai kultúrához nem is nagyon passzol a demokrácia szerintem. Ez csak a ny. mániája, ráerőltetni teljesen eltérő kultúrákra a saját rendszerüket. Elég megnézni milyen sikeres tudott lenni Afrikában a a törzsi társadalmakra erőltetett nyugati típusú államiság. Nem egy sikersztori.
Amúgy a fejlett, és szabad piacgazdasággal rendelkező Ázsiai országok sem demokráciák általában (Szingapúr, Dél-Korea), és mégis, köszönik szépen, nagyon jól elvannak. És mivel nem kell kinyalni a prolik seggét a választások miatt, még a gazdaságuk is életképesebb a nyugathoz viszonyítva...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!