Az EU lassan erősebb lesz, mint az USA?
Egy másik kérdéshez már írtam, de gondoltam megéri feltenni, mert a GyK-ra kulturált, nyugat-barát emberek járnak :D
Szóval volt egy adótörvény az USA-ban, ami adókedvezményt biztosított, ha az áru az EU-ba megy. Ez nem tetszett az EU-nak, ezért nyomást gyakorolt Amerikára. Ki is akadt az egyik politikus:
"My gut feeling about this is we fought a revolution 230 years ago to stop Europeans from telling us how we have to tax in this country," said Dennis Hastert, the speaker of the House. "But the fact is, we have to do it. The EU and the WTO have sort of a sword to our head. We don't like it, but we have to do what the Europeans are telling us to do."
Most nincs időm lefordítani, remélem, hogy azért ennyire mindenki tud angolul.
Egy másik-főleg minket érintő ügy- a vízumkérdés. Az EU "megfenyegette" az amcsikat, hogyha nem törlik el az új tagoknak(akkor még csak 25-nek) a régi vízumkötelezettséget, akkor ők is vízumhoz kötik az amcsik beutazását az egész EU-ba.
Vannak még huncut dolgok: Az EU exportálhat bármit Amerikába, de ők nem hozhatnak be élelmiszert, a hormonkezelés és génkezelés miatt.
Ráadásul sokan azt mondják, hogy az "American Dream"-et már felváltotta a "European Dream".
A Gallup International felmérése szerint az EU-nak van a legjobb presztízse a világon, az emberek többsége szívesen lecserélné a mostani szuperhatalmat és nagyhatalmakat Európára. Az EU egy "soft power"(katonailag).
Azért az USA is párszor tudott szorítani Európán, de azt meg kell említeni, hogy az esetek többségében a britek lobbiztak az amcsi érdekekért.
Valószínűleg az "EU a pénzügyi csőd szélén van", meg "mindjárt összeomlik" válaszokból lesz a legtöbb. Én azt mondom, hogy még nem biztos semmi, úgyhogy ne kezeljük axiómaként az EU halálát.
Egyébként az EU-felbomlását hirdető közgazdászoknak kb. a 90%-a brit, a maradék meg amerikai. Milyen érdekes...
> Én azt mondom, hogy még nem biztos semmi, úgyhogy ne
> kezeljük axiómaként az EU halálát.
Elmondom mit látok: a sok kis nemzetállam egymás ellen acsarkodik, ki-ki a másik kárára próbál előnyökre szert tenni. Viszont a világpiacon a kis nemzetek szart érnek. Az EU, mint ország, erős lehetne, de nem úgy, hogy nemzetállami keretek között működik.
Ne haragudj, de ez komolytalan.
Az EU az USA bábáskodásával jött létre, vele együttműködve működött eddig is. Az USA-nak mindaddig jól jött, amíg fennállt a Szovjetunió, aztán amíg az euró nem volt túl erős. Ha követed a folyamatokat, akkor rájöhetsz, hogy a mostani euróválság mögött az Egyesült Államok áll. Neki nagyon nem jönne jól ugyanis, ha lenne egy rivális valuta, ami a dollárhoz hasonlóan stabil és ne adj Isten, az arab országok átállnának dollárról euróra (ahogy Irak, Líbia, vagy Irán tette). Az oroszok és kínaiak nagy pénzeket fektettek euróba.
Na, most ha megfigyeled a jelentős hitelminősítők mind amerikaiak, tulajdonképpen az amerikai birodalmi ambíciókat szolgálják ki.
Európa ráadásul olyan gyenge, hogy az USA már nem is foglalkozik vele, inkább Ázsiára koncentrál. A katonai ereje is annyira szegény, hogy még egy Líbia elleni akciót se tudtak egyedül lebonyolítani. Amerikának ebből elege lett. Tehát pont a fordítottja történik annak amit mondasz, az USA hagyja magára Európát, sokkal vonzóbb számára Ázsia.
Az "European Dream" meg ne haragudj , nem tudom ki mondta de nagy hülyeség. Az európai cégek a termelést kihelyezik a fejlődő országokba, adósságválság (amit éppen az USA generál) , munkanélküliség. A németeket leszámítva az összes tagállam problémákkal küszködik.
Véleményeddel egyébként eléggé egyedül vagy, mert az összes komoly szakértő azt mondja, hogy Európa (ha marad Unió ha felbomlik akkor is) másod-harmadhegedűssé süllyed, de tulajdonképpen már most semmi szava nincs a világpolitikában. Ha az ENSZ BT vétóra gondolsz, felejtsd el, ott a britek és a franciák ott a saját érdekeiket tartják szem előtt, egyáltalán nem foglalkoznak az EU-val. Miért is tennék, mikor a két atomhatalom az EU-ban...
A központi gazdaságirányítás felesleges. A Monarchiának sem volt központi gazdaságirányítása, és ez EU egyik alapelve a szubszidiaritás. Olyan eltérő körülmények vannak, hogy nem is lehet központilag irányítani. Ezért is erőltetik sokan a világban.
Tegyük fel, hogy kilép ez euróövezetből Görögország, vagy akár Spanyolország. És akkor mi van? Az, hogy Lettország tagja az árfolyamrendszernek, többet ér, mint az első első kettő az összes összehazudott GDP - jükkel.
A déli országokban úgysem lett volna szabad kizárólagosan bevezetni az eurót, meg kellett volna hagyni egy helyi pénzt is, ma sokkal kisebb lett volna a baj. Éppen ilyen problémákat eredményez a központi irányítás.
Líbia nagy siker volt, saját veszteség nélkül érte el az EU a céljait, miközben az amerikaiak 2 háborújukat vesztették el és az amerikai gyámkodás alatt álló Egyiptomban sem mennem jól a dolgok.
Az nagy kérdés, hogy az amerikai hadsereg felszerelése egy éles helyzetben érne - e valamit. Most térítették el az irániak az egyik robotrepülőjüket. Égés.
Az természetes, hogy az USA a Csendes Óceán felé orientálódik, '40 - es években is ezt csinálták. Egyszerűen hiába próbálna Európa felé orientálódni, Anglia és Norvégia kivételével nem sokat támogatnák teljesen.
ma 06:56
Az iszlám hatalmakat? Ugye csak viccelsz? Az oroszoknak elég sok borsot törnek az orruk alá a csecsenek, dagesztániak (muszlimok), a kínaiaknál pedig állandóan balhéznak az újgurok (szintén muszlim kisebbség). Teli van hócipőjük az iszlámmal, az USA-val a ruszkik még terrorelhárítási szerződést is kötöttek, nemhogy még erősítsék az iszlámot. Köszönik ők nem kérnek belőle.
Az usa-ban óriási pénzügyi gondok vannak.
A vezető hatalmak a következők lesznek a jövőben:
1: Moszkva
2: Európa (Német+Franciaország+Svájc+Anglia)
3: Arab országok /kőolaj/
Amerika felett gyülekeznek a fellegek. (Mellesleg néhány hónapja egy hajszálnyira volt az államcsődtől...)
Nem vagyok semmiféle szakértő, csak egyszerű diák, de tennék azért egy megjegyzést.
Az USA egy egységes valami. Tény, hogy az egyes államok rengeteg mindenben eltérnek, és kvázi olyanok, mintha külön országok lennének, de a vezetés tulajdonképpen közös, amikor a gazdasági, katonai helyzetéről beszélünk, egy országként beszélünk az egészről.
Amikor az EU-ról beszélünk, akkor abban benne van Svédország és Ma... khm, Görögország is. Az egyik gazdasága, belpolitikája teljesen stabil, a másiké romokban hever. Nem beszélhetünk közös gazdaságról (jó, van euró, de attól még az egyes tagállamoknak nagyon eltérőek a gazdasági helyzetei), közös hadseregről, közös vezetésről.
Egyszóval nem vagyunk olyan egységesek, mint az USA, amit egyetlen, egybeolvadt nép lak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!