Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Horvátország és szerbia...

Horvátország és szerbia feloszthatják maguk között Bosznia-Hercegovinát?

Figyelt kérdés
nem tudom hogy zajlott a délszláv háború és pontosan mi lett a vége, azon kívül hogy felbomlott jugoszlávia, de láttam egy térképet amin boszniát ugy jelölték hogy a szerb lakta területek a szerb köztársaság része a bosnyák-horvát területek meg egy föderációban van. na most ezért nem is értem hogy hogy van. magyarázzátok el léccy
2011. nov. 11. 18:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Jogilag nem.

Gyakorlatilag a mai helyzet hosszú távon nem tartható. Valamikor majd újra kell rendezni a helyzetet. Ennek lehet az az eredménye, hogy a szerb lakta területek Szerbiához, a horvát lakta területek Horvátországhoz kerülnek, a bosnyák lakta területekre meg kitalálnak valamit. De lehet az is, hogy létrehoznak három független országból (Herceg-Bosznia, Boszniai Szerb Köztársaság és egy muzulmán állam) egy konföderációt (ami felmerült már Daytonban is). De lehet teljesen más megoldás is.


"láttam egy térképet amin boszniát ugy jelölték hogy a szerb lakta területek a szerb köztársaság része a bosnyák-horvát területek meg egy föderációban van. na most ezért nem is értem hogy hogy van. magyarázzátok el léccy"


Ma Bosznia három ún. entitásból áll. Ezek a Boszniai Szerb Köztársaság, a Bosnyák-Horvát Föderáció és Szarajevó, mint az állam fővárosa.

A Bosnyák-Horvát Föderáció tovább oszlik kantonokra, amiket igyekeztek a lehető legpontosabban igazítani az etnikai határokhoz.

A szerbek arra törekszenek, hogy a Boszniai Szerb Köztársaságot, amiben szinte csak szerbek élnek, átcsatolják Szerbiához. Erről azonban nemzetközi szinten komolyan Dayton (1996) óta szó sem esett.

2011. nov. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A szerbek és a horvátok ezt szerették volna. Az 1991-95-ös szerb-horvát háború előtt illetve alatt többször is találkozott egymással Milosevic és Tudjman, ahol Bosznia egymás közötti felosztásáról egyezkedtek. Mint tudjuk, nem lett belőle semmi.

De nem zárható ki természetesen, hogy a jövőben ez be fog következni egyszer.

1939 augusztusában, az első Jugoszláviában ezt egyébként már megtették egyszer a szerbek és a horvátok.

2011. nov. 12. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Tévedés.

Akkor Bosznia teljes egészében Horvátországhoz került. A szerbeknek pedig nem volt beleszólásuk. A horvát usztasák német támogatással önkényesen deklarálták ezt.

2011. nov. 12. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Tévedés. "


Te tévedsz. Az 1941-ben volt, amiről írsz.


1939 augusztusában volt a horvát-szerb kiegyezés (Sporazum v. Cvetković-Maček egyezmény), amely létrehozta Jugoszlávián belül az autonóm Horvát Bánságot, ehhez pedig Bosznia horvát lakta területei is hozzá lettek csatolva.


[link]

2011. nov. 12. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"1939 augusztusában volt a horvát-szerb kiegyezés (Sporazum v. Cvetković-Maček egyezmény), amely létrehozta Jugoszlávián belül az autonóm Horvát Bánságot, ehhez pedig Bosznia horvát lakta területei is hozzá lettek csatolva. "


Á! Akkor bocsi. Erről nem tudtam. Azt hittem, Horvátország kiválásáról beszélsz.

Akkor vedd úgy, hogy nem szóltam!

2011. nov. 12. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Akkor vedd úgy, hogy nem szóltam!"


Semmi gond :)


Erről az 1939-es szerb-horvát kiegyezésről amúgy eléggé kevesen tudnak, a történelmi események nagyon hamar elsodorták.

2011. nov. 12. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!