Hogy lehet, hogy azoknak az országoknak a legnagyobb az adósságuk, ahol a legnagyobb a jólét?
Akinek úgymond van miből, annak lehet nagy adóssága.
Aki minimálbérből él, annak szinte visszafizethetetlen egy százezres kölcsön is. Aki félmilliót keres, az akár többtízmilliós hitelt is vígan tud törleszteni.
Magyarország igencsak a minimálbéres kategória.
A kölcsön önmagában nem rossz dolog. Kérés hogy mire használják.
Nekünk sikerült egy fenntarthatatlan rendszerbe pumpálni, illetve néhány presztízs beruházásra eltapsolni, ami semmi, vagy minimális bevételt eredményez.
Más országok pl Japán befektette, termelését és versenyképességét növelte vele. Ami látványos fellendülést hozott neki az utóbbi 50 évben.
Felületes példa, de ha kölcsönből veszel tv-t utazást, nem leszel gazdagabb. Ha abból a pénzből vállalkozásba kezdesz és pénzt keresel, van esélyed, hogy a visszafizetések ellenére előrébb kerülj.
1. Minél több, többféle terméket, szolgáltatást állít elő egy ország, annál több pénzre van szükség a rendszer működtetetéséhez.
2. A pénz hitelként, vagyis adósságként jön létre (ha valakinek van 100 Ft-ja, másnak biztosan van 100 Ft tartozása).
1.+2.: Vagyis ahogy nő a pénz mennyisége, nő az adósság is, ami 3 helyen jelenik meg: állam, társadalom, vállalatok.
Ráadásul a növekvő pénzmennyiség egyre nagyobb kamatterhekkel jár, így ez is növeli az adósságot.
3. A tőke általában még több profitot termel mások dolgoztatatásával, ami a bérmunkából élők egyre nagyobb lemaradást mutatják. Vagyis a társadalom szétszakadáshoz vezet.
A világ fejlődőbb felében ráébredtek arra (tulajdonképpen a gazdasági fejlődés kényszere szülte), hogy ez társadalmi feszültségeket okoz, ezért kitalálták a jóléti államokat, vagyis az állam a társadalmi rétegeknek szociális szolgáltatást nyújt (persze, mint az oktatás esetén ez nem csak társadalmi feszültség csökkentésre szolgál, hisz félig-meddig érdeke is, hogy jól képzett emberi legyenek, legalábbis bizonyos mértékig; bár kérdés mennyire van tanulási esélyegyenlőség).
Közben viszont az állam egyre jobban eladósodik (hisz az adósságot próbálja levenni a társadalom válláról, a cégeket meg nem érdemes neki túl nagy adósságba verni, mert akkor nem lesz bevétele) aminek ha külső adósság a jó része, akkor viszont ki van téve a külföldi pénzspekulációnak.
Továbbá az állam eladósodását növeli, hogy az állam a nagy cégeket nem hagyja tönkremenni, vagyis a nagy cégek kárait a társadalommal fizetteti meg (ld. bankmentő csomagok). Egyes helyeken (félperiférián, mint Magyarország, vagy még periferikusabb országokban még pluszban is támogatja a multikat, csupán azért, hogy átmenetileg csökkentse a munkanélküliséget, ezzel megteremtve a bérrabszolgaságot, vagyis tovább szegényíti az országot.)
Továbbá a fejlettebb országok szeretik megfizettetni a félperiférián, periférián levő országokkal a jólétük egy résztét: magyarán a nettó pénzáramlás a fejlettebbek felé történik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!